Sobotka se dočkal, je premiérem. Na svou vládu si ještě musí počkat

  • 436
Prezident Miloš Zeman jmenoval šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku novým předsedou vlády. Věta, která by zněla poměrně banálně, protože strana vyhrála na podzim předčasné volby, v sobě skrývá několik dramat české politiky. Sobotka musel po volbách ustát pokus části ČSSD o jeho svržení. A Zeman čekal 83 dní od voleb, než Sobotku vůbec jmenoval.

"Přeji vám, aby se vám podařilo vytvořit profesionální tým založený jak na odborných znalostech, tak na životních zkušenostech, který se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky," řekl po jmenování Sobotky Zeman.

"Těším se na naši další vzájemnou spolupráci," opáčil šéf ČSSD. "Věřím, že se vládě podaří prosadit pozitivní změny, které občané očekávají. Mezi naše hlavní priority bude patřit nastartování hospodářského růstu, podpora vzniku nových pracovních příležitostí, zlepšení životní úrovně občanů, zlepšení fungování státu a obnovení důvěry občanů v politiku jako takovou," vyjmenoval Sobotka.

Země má teď premiéry dva, zatím stále vládne Rusnok

Pro dvaačtyřicetiletého Sobotku to znamená vrchol politické kariéry. Zatím to nejvýše dotáhl na ministra financí, jímž byl v letech 2002 až 2006 postupně ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Mladším premiérem než Sobotka byl jen Gross, stal se jím už ve třiceti čtyřech letech. Ve funkci pak ale nevydržel ani rok.

Česká republika má teď každopádně premiéry dva. Vedle Sobotky také Jiřího Rusnoka, jehož kabinet zatím povládne dál. Kdy přesně prezident jmenuje nový Sobotkův, na němž se domluvily ČSSD, ANO a KDU-ČSL, není zatím jasné. Zeman připustil, že by to mohlo být do konce ledna. Vláda se ve Sněmovně bude opírat o 111 hlasů poslanců.

Sobotka přijel na Pražský hrad ze sídla ČSSD krátce po druhé hodině odpoledne. Ještě před tím se s kolegy z vedení strany dohodl na obsazení posledního volného místa ve vládě. Na ministryni práce a sociálních věcí navrhuje Sobotka svou stranickou kolegyni Michaelu Marksovou Tominovou (více zde).

Sobotka přijal ochranku, do Kramářovy vily bydlet nepůjde

Sobotka na své jmenování čekal rekordně dlouho, do funkce ho Zeman jmenoval až třiaosmdesátý den po volbách. Tak dlouho nikdo z kandidátů na premiéra nečekal. Vztahy mezi hlavou státu a novým premiérem nejsou delší dobu ideální. Sobotka si na Hradě nepřál Zemana, ale stranického kolegu Jiřího Dienstbiera, který ale před rokem vypadl v prvním kole volby. Až pak Zemana váhavě voličům ČSSD doporučil, ať jeho volbu ve druhém kole "zváží".

Zeman Sobotku podezírá, že ho nevolil ani při volbě hlavy státu v roce 2003, což ale současný šéf ČSSD nikdy nepřiznal. Zeman pak před mimořádnými volbami říkal, že dá šanci sestavit vládu "představiteli" vítězné strany ve volbách. Důsledně se vyhýbal slovu předsedovi.

Hned po volbách vyšlo najevo, proč. Skupina politiků ČSSD kolem Michala Haška, který měl blízko k Zemanovi, se pokusila Sobotku svrhnout. Jenže pokus nevyšel a Sobotka se pak dokázal domluvit na koalici s ČSSD a hnutím ANO.

Hned po jmenování předsedou vlády získal Sobotka policejní ochranku, kterou na rozdíl od bývalého premiéra Petra Nečase přijal. Nehodlá se stěhovat do Kramářovy vily, zůstane bydlet s manželkou a dětmi v pražských Stodůlkách.

Sobotka musí splnit Zemanovu podmínku: služební zákon

Než jmenuje i celou vládu, chce se Zeman nejprve sejít s kandidáty na ministry. A má také jednu zásadní podmínku. Požaduje, aby nejprve prvním čtením ve Sněmovně prošel zákon o státní službě.

Podmínil tím jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Babiš nyní nemůže nabídnout čisté lustrační osvědčení, které dosud prezidenti od kandidátů vyžadovali. Babiš se na Slovensku soudí s Ústavem paměti národa. Nesouhlasí s tím, že je evidován jako spolupracovník StB před listopadem 1989. Říká, že s komunistickou tajnou policií vědomě nespolupracoval.

Zeman také v minulých dnech formuloval několik výhrad ke kandidátům do vlády (více o nich najdete zde). Například adeptovi na ministra průmyslu Janu Mládkovi z ČSSD vytýká to, že měl problémy s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu, kterou nezískal. Mládek se proti tomu odvolal, ale nakonec žádost o prověrku sám stáhl, protože ji už nepotřeboval.

Kandidátovi na ministra vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD vyčetl Zeman podezřelé rychlostudium na plzeňských právech. Chovanec titul bakaláře nepoužívá. Schůzky s kandidáty do vlády má Zeman domluvené většinou už na příští týden. Ale třeba Jiří Dienstbier iDNES.cz v pátek řekl: "Jako jediný jsem žádný termín nedostal."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video