Reformy Raúla Castra jsou šancí pro tisíce Kubánců, jak se podívat za hranice ostrova svobody. | foto: Reuters

Rok bez výjezdních doložek. Navzdory obavám Kubánci z domova neprchají

  • 16
Už rok mohou obyvatelé Kuby opustit ostrov, aniž by k tomu potřebovali výjezdní doložku. Nově získané možnosti využilo již asi 200 tisíc Kubánců, mnozí z nich se do světa podívali vůbec poprvé. Po uvolnění přísného režimu svět očekával vlnu uprchlíků, občané se však na Kubu vrací. A většina z Kubánců stejně nemá na letenky.

Jednou z prvních Kubánek, které na začátku loňského roku z "ostrova svobody" vzlétla, byla devatenáctiletá studentka Amalia Reigosová Blancová. Poprvé v životě tehdy nastoupila do letadla a vyrazila s ním do módního ráje Evropy, italského Milána.

Raúl Castro reformuje

Znalci kubánských poměrů se shodují na tom, že Castra vedly k uvolnění poměrů především ekonomické důvody. Mnoho lidí chce ze země odjet za prací, a zlepšit tak tíživou ekonomickou situaci svých rodin. Peníze, které budou posílat domů, by mohly částečně pomoci hroutící se kubánské ekonomice.

Kvůli zhoršující se hospodářské situaci už komunistický režim předloni schválil na tři stovky reforem. Povolil například zakládání soukromých firem či nákup nemovitostí, který Kubáncům umožňuje měnit adresu bez povolení státu. Na začátku roku navíc Castro povolil kubáncům nákup nových aut (více se dočtete zde).

Prošla se po vydlážděných ulicích, kterými se rozléhaly hlasy hovořící cizím jazykem. Poprvé na vlastní oči spatřila sníh. A když pobyt skončil, vrátila se domů. "Doufám, že budu moci vyrazit na dovolenou ještě někdy. Moc ráda bych viděla Paříž," řekla studentka novinářům z agentury AP.

Pro většinu Evropanů, Američanů a obyvatel dalších vyspělých států by podobný zájezd sice byl zajímavým zážitkem, ovšem poměrně snadno dosažitelným. Kubáncům však cestovatelské plány pět desítek let kazila povinnost opatřit si výjezdní doložku.

Ambasády zpřísnily vízovou politiku

Opatřením, k němuž v minulém století přistoupila i totalitní vláda socialistického Československa, se režim bratří Castrů snažil zabránit hromadným útěkům z ostrova. A to až do loňského ledna, kdy vláda výjezdní doložky pro běžné Kubánce zrušila.

Kuba se bála odlivu mozků

"Jsem si jistý, že zmírnění migračních zákonů provázela vlna odporu i přímo uvnitř vlády. Některá ministerstva například hrozila, že ze země odejdou všichni lékaři," řekl agentuře AP dlouholetý kubánský diplomat Carlos Alzugaray.

Vrcholní představitelé tamního ideologického aparátu se podle něj rovněž obávali, že pokud povolí cestování disidentům, přinese to socialismu na Kubě zkázu.

"A co ukázal život? Nakonec tu reformu udělali a nic z toho se nestalo," uzavřel Alzugaray.

Oficiální statistiky kubánských úřadů ukazují, že od ledna do listopadu 2013 se na cesty vypravilo asi 185 tisíc Kubánců. Někteří to stihli dokonce vícekrát, vydaných letenek a palubních lístků bylo celkem 258 tisíc. Ve srovnání s rokem 2012 jde o 35procentní nárůst, výše uvedená čísla navíc nezahrnují prosincové výlety, například vánoční návštěvy příbuzných.

Více než třetina cestovatelů loni zamířila do Spojených států, kam se v minulých dekádách stahovali kubánští emigranti. Některé země se obávaly, že uprchlíků z totalitního státu kvůli mírnějším opatřením ještě přibude.

Udělení vstupního víza proto některé státy podmínily třeba zvacím dopisem nebo předložením čistého trestního rejstříku. "Kuba své zákony zmírnila, ale cizí velvyslanectví udělala přesný opak," stěžuje si agentuře EFE osmatřicetiletý Alexander Luis z Havany.

Většina Kubánců ostrov stejně neopustí, nemá na letenky

Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by Kubánci v zahraničí masivně žádali o politický azyl či hledali jiné způsoby, jak si svůj pobyt v cizině prodloužit. Z 66 tisíc lidí, kteří loni vyrazili do Spojených států, se třetina již spořádaně vrátila do své domoviny. Myšlenky ostatních sice nikdo nepřečte, dá se však předpokládat, že například kubánští studenti se domů vrátí po skončení akademického roku.

Povolení opustit svou zemi do té doby nebylo nic levného. Jen samotné opatření výjezdní doložky vyšlo v přepočtu až na 6 tisíc korun, což si tamní obyvatelé s průměrným měsíčním platem kolem 400 korun mohli jen těžko dovolit. Cestování navíc dodnes komplikují drahé letenky, například zpáteční do Španělska vyjde na necelých 25 tisíc korun.

"Většina Kubánců na cestování zkrátka nemá dostatečné příjmy. My mladí si nemůžeme jen tak našetřit na pořízení cestovního pasu a letenek, pokud nemáme příbuzné nebo kamarády v zahraničí," řekla agentuře EFE studentka Amanda Sanchézová. "Nehledě na to, že se na nás každá ambasáda dívá jako na potenciální emigranty," dodává.

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro se minulý týden po devíti měsících objevil na veřejnosti:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue