Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Agenti NSA čtou denně 200 milionů cizích SMS, prozradil Snowden

  • 101
Americká tajná služba NSA zachycuje každý den až 200 milionů SMS zpráv, sbírá informace o překročení státních hranic a denně monitoruje téměř milion finančních transakcí. Zjistili to redaktoři deníku The Guardian a britské televize Channel 4 na základě materiálů, které jim dodal Edward Snowden.

Každý den prošlo sítem americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) v průměru 200 milionů textových zpráv plných kontaktních údajů, termínů obchodních schůzek nebo citlivých údajů o kreditních kartách. Agentům přišly vhod i informace o zameškaných hovorech. Těch dostávali denně asi pět milionů, posloužily zejména pro získávání přehledu o tom, s kterými lidmi je majitel telefonu v kontaktu.

Obama představí, jak změnit praktiky tajných služeb

Americký prezident Barack Obama v pátek oznámí své rozhodnutí o možnostech reformy špionážních praktik amerických tajných služeb. Ve čtvrtek o tom telefonicky jednal i s britským premiérem Davidem Cameronem.

"Prezident Obama seznámil premiéra s revizí shromažďování zpravodajských informací," sdělil Bílý dům.

Aféra kolem sledovacích aktivit NSA otřásla loni evropskou politickou scénou. Vyšlo najevo, že NSA sledovala internetovou a telefonickou komunikaci nejen milionů Evropanů, ale i státníků, údajně i německé kancléřky Angely Merkelové (jak ji odposlouchávali 10 let, čtěte zde).

Německo i Francie, ale také zástupci EU začali o problematice s americkou administrativou intenzivně jednat.

Zdroj: ČTK

Kromě toho zachytila NSA každý den zhruba 1,6 milionu roamingových SMS. To jsou běžná sdělení operátora, která přijdou automaticky na každý mobil, pokud překročí státní hranici a připojí se do cizí sítě.

Uvítání v cizí zemi spojené s informacemi o cenách hovorů, zpráv a připojení k internetu poskytovalo agentům solidní přehled o cestování osob, jejichž pohyb tajnou službu zajímal.

NSA ovšem podle dokumentů, které vynesl její bývalý zaměstnanec Edward Snowden a na jejichž základě rozjeli investigativní novináři z listu The Guardian své pátrání, nešpehovala pouze podezřelé jednotlivce. Důmyslné programy Dishfire a Prefer monitorovaly podle britské tajné služby GCHQ "téměř všechno, co dokázaly". A to údajně včetně soukromých konverzací lidí, u nichž žádné podezření nebylo.

NSA si data nenechávala pro sebe, mohli k nim i Britové

"Díky tomu se Dishfire hodí i k vyšetřování nově podezřelých, protože umožňuje prozkoumat obsah textovek, které dotyčný zaslal měsíce, ba i roky předtím, než jsme se o něj začali zajímat," cituje z uniklých materiálů televize Channel 4.

Případ Snowden

V jedné z přísně tajných prezentací, kterou pracovníci NSA vypracovali pro interní potřeby před dvěma lety, se o SMS zprávách mluví jako o "zlatém dolu", který je třeba vytěžit. Zdaleka přitom nešlo jen o automaticky generovaná data o poloze, která vysílá samotný telefonní přístroj. To, v jakých místech se majitel telefonu zrovna pohybuje, má program Prefer zjišťovat přímo z obsahu zprávy. Třeba podle domluvených schůzek nebo dotazů zmatených řidičů, kteří se ptali na cestu.

Aby se NSA vyhnula obvinění z porušování občanských práv Američanů, zprávy z USA se z databáze údajně mazaly nebo byly "minimalizovány" tak, aby u nich automatická analýza neprobíhala. Agenti však měli k dispozici data z telefonů zbytku světa. A jak píše britský deník, dokonce se o ně dělili s místními tajnými službami. Například již zmiňovaná GCHQ měla přístup k informacím z britských telefonů.

Mluvčí agentury NSA odmítl nová odhalení Guardianu komentovat. "Jak jsme řekli už dříve, informace o tom, že NSA svévolně a bez omezení sbírá jakékoli informace, je lživé," uvedla však s tím, že agentura si všechny své zahraniční cíle pečlivě vybírá a pro jejich sledování vždy existuje jasný důvod.

Vánoční poselství Snowdena. Vize George Orwella jsme dávno překonali:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video