Fotografie ženy v červených šatech, kterou během protestů v Turecku zachytil fotograf Osman Orsal, se okamžitě stala symbolem všech demonstrantů. (4. června 2013) | foto: Reuters

Během tureckých protestů „popepřil“ dívku v červeném, teď mu hrozí vězení

  • 4
Jeden z aktérů tureckých protestů z května loňského roku zřejmě skončí ve vězení. Překvapivě se však nejedná o demonstranta, ale příslušníka policie. A není jím nikdo jiný, než strážce zákona s pepřovým sprejem v ruce ze symbolu celých protestů – fotografie ženy v červených šatech.

Policista Fatih Zengin 28. května zaútočil na Ceydu Sungurová během protestů v Istanbulu. Sungurová přitom neměla s rozvášněným davem nic společného a strážce zákona vůbec neprovokovala. Policista jí i přesto zasáhl velkou dávkou slzného plynu. Dlouho to vypadalo, že Zengin nebude za své nestandardní jednání vůbec potrestán.

Více než půl roku po útoku však musí čelit obvinění z použití nepřiměřené síly během výkonu služby. Žalobce požaduje, aby byl Zengin okamžitě propuštěn od policie a chce pro něj i trest ve výši tří let odnětí svobody. Mimo jiné i proto, že před použitím slzného plynu Sungurovou nevaroval a žádným způsobem nedal najevo, že by se dopouštěla jakéhokoli přestupku, píše server independent.co.uk.

Ikonický snímek zachytil fotograf Osmana Orsala. Fotografie dívky v červeném se okamžitě stala symbolem protestů. Snímek se začal rychle šířit na sociálních sítích a dívka v červených šatech se objevila na plakátech, samolepkách i malých odznacích (více o fotografii se dočtete zde, podrobnosti o Ceydě Sungurové pak najdete zde).

Nepokoje vypukly v Turecku v květnu loňského roku po tvrdě potlačené demonstraci na protest proti kontroverznímu developerskému projektu spojenému s kácením stromů a výstavbou nákupního střediska a mešity v centru Istanbulu. Posléze přerostly v protest proti Erdoganově vládě tvrdé ruky a jeho snaze po větší islamizaci společnosti (více o protestech čtěte zde).

Turecko a korupční skandál

Utichnutím protestů však turecké problémy neskončily. V polovině prosince totiž zemi sevřel velký korupční skandál, který se mimo jiné týká i politiků vládních stran. Kvůli aféře policie zatkla několik desítek lidí včetně synů dvou ministrů a šéfa státní banky Halkbank. Kauza vedla k obměně téměř poloviny kabinetu a opozice volala po pádu celé vlády (více o korupčním skandálu se dočtete zde).

Kabinet Recepa Tayyipa Erdogana však tvrdí, že se jedná o spiknutí za nímž stojí někteří policisté a soudci. Vláda kvůli tomu zahájila čistku v řadách policie: v předchozích týdnech z funkcí odvolala přes tisíc policistů, kteří předtím zahájili vyšetřování Erdoganových spojenců (více o zatčení policejních šéfů se dočtete zde).

Erdogan se skandál snaží využít také k získání větší moci nad justicí tím, že chce mít přímý dohled nad jmenováním soudců a prokurátorů. Vysoká rada soudců a státních zástupců už v pátek dospěla k názoru, že návrh Erdoganova kabinetu na získání většího vlivu nad justicí je protiústavní.

Už se popralí? V tureckém parlamentu se strhla rvačka kvůli soudnictví:

12. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue