Policisté loni našli stovky tisíc litrů nelegálního lihu například v Hrobicích u Slušovic. Aby se dostali k nádržím, museli provrtat betonovou podlahu. | foto: Policie ČR

Policisté zasahují v Likérce Drak i ve Zlíně kvůli kšeftům s lihem

  • 41
Stovky policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahují na několika místech Moravy kvůli rozsáhlému případu daňových úniků, které souvisejí s nelegálním obchodem s lihem.

Policie podle informací MF DNES od rána obsadila například Likérku Drak ve Chvalčově, zasahuje také v jednom z bytů ve Zlíně nebo v nedalekém Kostelci.

Podle České televize zasahují policisté také v olomouckých advokátních kancelářích a zásah souvisí i se snahou podnikatele Radka Březiny korumpovat svědky i orgány činné v trestním řízení, kterému se chce vyhnout.

Chvalčovské Likérce Drak šéfuje Pavel Čaniga, který už byl dříve v metylové kauze podezřelý z výroby otráveného lihu i z manipulace s kolky na lahve.

"Rozsáhlá akce s krycím názvem CELA navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Ten souvisí s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," naznačil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Viníci metanolové aféry nechtěli zabíjet

Ke zlínskému soudu míří od státního zástupce žaloba v hlavní větvi metanolové aféry. Stíháno je 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení. Těm hrozí 12 až 20 let, případně výjimečný trest včetně doživotí. Ve vazbě jsou údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska.

Podle žalobce Romana Kafky se všichni hájí tím, že nechtěli své konzumenty zabíjet, vždyť by si tak "kazili byznys". Podle Kafky stojí za kauzou obchody s nezdaněným lihem. "Pramení to z této trestné činnosti, to nebylo jako blesk z čistého nebe," uvedl Kafka na úterní tiskové konferenci, kterou svolal poté, co žalobu podal.

Podrobnosti nechtěl sdělit, o případu bude policie více informovat až na páteční speciální tiskové konferenci. Mluvčí nepotvrdil ani nevyloučil, zda byl Čaniga zatčený a obviněný, případně z čeho.

Pokud se tak ale stalo, nebude to poprvé, co je tento podnikatel trestně stíhaný. Už předloni na podzim, krátce po vypuknutí metanolové aféry, byl podezřelý z toho, že Likérka Drak vyráběla smrtící pití s vysokým obsahem metanolu. Jeho stíhání v této věci pak žalobce zastavil.

Pak na Čanigu padlo podezření z daňového úniku 2,8 milionu korun. Přesně o tolik podle policie připravil stát při výrobě 32 tisíc litrů alkoholu (celkem 9,5 tisíce litrů čistého lihu), kterého se v panice zbavil tak, že nařídil zaměstnancům, aby ho vylili do kanálu. Velké množství lihu pak skoro odstavilo čistírnu odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem.

Sklady nelegálního lihu byly po celém Česku

Podle informací České televize stojí za Likérkou Drak Radek Březina, hlavní obviněný v kauze nelegálních obchodů s lihem a zřejmě lihový boss minimálně na Moravě.

S mladším bratrem Tomášem je obviněný z daňového úniku přes půl miliardy korun. Podle informací MF DNES policisté nyní zasahují v domě Radka Březiny a jeho rodiny ve Zlíně-Kostelci.

Oba sourozenci jsou od podzimu 2012 ve vazbě, už příští týden stanou před soudem kvůli obvinění z nelegální výroby a prodeje obrovského množství lihu (více o jejich soudu čtěte zde).

Policie loni a předloni při zátazích našla obrovské a důmyslně ukryté sklady s téměř čistým lihem. Například v areálu zemědělského družstva ve Valašském Meziříčí bylo 560 tisíc litrů lihu, v bývalé sladovně v Olomouci bylo 140 tisíc litrů. Tyto nemovitosti patří bratrům Březinovým. Hrozí jim až 10 let vězení.

Další zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu policisté objevili v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun.

Všechny objekty byly využívané společností Morávia-Chem z Hrobic, která ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla. Také za společností Morávia-Chem podle České televize stojí Radek Březina.

Kriminalisté ještě našli ve Stojčíně na Pelhřimovsku zhruba 1,2 milionu litrů nezdaněného lihu.

Záběry z loňského nálezu nelegálního lihu:

21. května 2013

,