Livia Klausová se oficiálně stala velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujala poté, co v pondělí dopoledne předala slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi pověřovací listiny (16. prosince) | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Livia Klausová je postarší teta, která žila pro svého manžela

  • 624
Rozhovor s Livií Klausovou pro deník SME je na první pohled důkazem toho, proč obvykle nemá smysl dělat pro média rozhovory s velvyslanci - pokud tedy nejste zvědaví na schopnost dlouho mluvit a nic neříct a na fráze typu "je třeba hledět do budoucnosti".

Diplomatem se skutečně rozumí úředník s omezeným okruhem otázek, na které smí odpovídat - přesněji řečeno i v takovém případě spíše zaobaleně parafrázovat oficiální postoj svých nadřízených, vládnoucích osob svého státu.

Dobrý diplomat je potom ten, kdo dokáže naivnější posluchače přesvědčit, že to, co říká, je i jeho názor.

Rozhovor s novou českou velvyslankyní (vyšel v pátek v deníku SME) je však zajímavější. Bohužel právě v místech, kde se potvrzují obavy, že se na tuto funkci vůbec nehodí.

Nemá co říct ani k Marianovi Kotlebovi, ke kterému dokonce i velvyslanec demokratického státu zásadové stanovisko v souladu s politikou jeho vlády přednést může.

Post nemám za odměnu

Celý rozhovor najdete na SME.sk.

Paní Klausová však hlavně z rozhovoru vychází jako postarší teta, která až doteď žila jen pro svého manžela a jako doplněk jeho kontroverzní kariéry, i politiku vnímala jen kvůli němu. Proto o něm hovoří a neustále se na něj odvolává bez ohledu na to, zda se otázka týkala pana Klause, nebo vůbec ne.

Je jedno, jakou novou funkci získala, ona stále vykonává tu starou a jedinou, která jí opravdu seděla: funkci paní Klausové. Jinak nemá, co by řekla. Je sice uražená, že je brána jen jako manželka, na jakékoli jiné půdě mimo tu reprezentační manželskou je však ztracená a nezachrání to ani pár nacvičených formulek.

Urážet se nemá proč, nedokáže říct nic, co by vyvrátilo víc než podezření, že její post je jen součástí manželovy politické činnosti, jeho spojenectví s dnešním prezidentem Milošem Zemanem. A odměna za účast rodiny Klausovy na očerňování rodiny Zemanova protikandidáta.

Právě v konfrontaci s tím, jak se Klausovi odvolávali na údajné skvrny příbuzenstva jiných, je náramně trapné, že paní Klausová stále nemá co říct k úspěšné kariéře svého předka ve službách fašistického i komunistického režimu. Pokrokem je aspoň to, že už netvrdí, že o minulosti otce nic neví. Snad jednou předloží i to "množství dokumentů od slovenských historiků, které vyvrací, co proběhlo médii".

Záznam části rozhovoru pro deník SME:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video