Policisté muže dopadli až v Plzni v areálu fakultní nemocnice na Lochotíně.

Policisté muže dopadli až v Plzni v areálu fakultní nemocnice na Lochotíně. | foto: Pavel NěmečekMF DNES

Střílet po ujíždějícím autě může každý policista, žádná „kuchařka“ není

  • 189
Policisté se mohou pokusit zastavit prchajícího řidiče střelbou jen tehdy, kdy jsou v ohrožení ostatní lidé. Vyhodnotit situaci ale musí každý sám, říká mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková v reakci na víkendovou honičku. Při té policisté postřelili řidiče, který odmítl zastavit. Takových případů podle Ježkové přibývá.

Za jakých podmínek může policista při pronásledování auta použít služební pistoli?
Použití zbraně je dáno zákonem o policii. Tam jsou specifikovány případy, kdy lze použít zbraň. Mimo jiné je to i případ, kdy pronásledují vozidlo, jehož řidič odmítá na opakovanou výzvu zastavit a jízdou ohrožuje ostatní řidiče a další účastníky silničního provozu.

Kdy tedy připadá střelba v úvahu? Ta hranice bude asi poměrně tenká...
Jsou to situace, kdy jízdou vážně ohrožuje ostatní řidiče - jízda na červenou, velká rychlost, nebezpečné předjíždění, jízda v protisměru a tak dále.

Honička z Prahy až do Plzně

Pronásledování 27letého mladíka začalo v sobotu odpoledne před Úřadem vlády v centru Prahy, když na výzvu policistů nezastavil. Muž v modré mazdě následně začal ujíždět přes Holešovice. Nakonec najel na dálnici D5. Od zběsilé jízdy ho neodradilo ani několik varovných výstřelů.

Policisté proto vystřelili přímo po autě, které místy jelo až 200kilometrovou rychlostí, a mladého řidiče s 19 záznamy v trestním rejstříku trefili do krku. Honička skončila až v nemocnici na plzeňském Lochotíně, kam mladík s mazdou s lucemburskou poznávací značkou zajel (více o honičce se dočtete zde).

V kufru auta potom policisté podle zatím neověřených informací našli asi 500 balení léků, které nejsou v Česku k dostání. Kromě toho mladík vezl i varné sklo, které se používá k přípravě drog.

Muž nyní momentálně leží po operaci v nemocnici, u soudu mu hrozí až osm let za mřížemi (více zde). O střelbu se zajímá i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prověřuje, zda zasahující policisté neporušili zákon.

V tomto konkrétním případě padlo hned několik varovných výstřelů, než policisté zamířili na samotné ujíždějící auto. Musí vždy předcházet varovné výstřely?
Před použitím zbraně je policista povinen nejprve vyzvat řidiče k upuštění od protiprávního jednání. Zde konkrétně je několik možností, od zastavovacích terčů přes nápis STOP, který je umístěný ve vozidle, až po varovný výstřel. Když ani na jednu z těchto výzev řidič nezareaguje, pak je oprávnění ke střelbě zcela zřejmé.

Je kromě střelby více způsobů, jak vozidlo zastavit?
Existují například i zastavovací pásy. My máme bohužel pásy z devadesátých let a ty s ohledem na dnešní provoz úplně nesplňují podmínky bezpečného zastavení, aby nevznikla například nějaká větší kolize. V současné době máme zájem o nákup nových pásů, které už fungují na bázi jiných technologií. A chtěli bychom, aby jimi byla postupně vybavena všechna vozidla. Některá dálniční oddělení už postupně vybavována jsou, ale zatím jich není dost, abychom je v tu danou chvíli mohli použít.

Připadají v úvahu i zátarasy nebo vytlačení ujíždějícího vozidla?
Ano, to je samozřejmě další možnost. Jsou to případy, na které jsou policisté cvičeni. Ovšem vždycky je třeba konkrétní situaci zvážit, aby následek nebyl horší, než je v tu danou chvíli nezbytně nutné. Pokud bychom například zvážili použití zátarasu na dálnici, tak je to velký problém. Ono i použití pásů je problematické. Protože když si vezmete frekvenci projíždějících aut, pás je potřeba rozhodit těsně před ujíždějící vozidlo. Takovéto násilné zastavení je na dálnici vždy velice komplikované.

Má policie nějaký manuál, jak v podobných případech postupovat?
Žádná "kuchařka", kde by bylo řečeno, jak na kterou situaci mají policisté reagovat, který donucovací prostředek mají použít, neexistuje. Vždy musí být zvážena celá řada faktorů: v jaké situaci pronásledování probíhá, v jakém vozidle ten řidič ujíždí, co se nám o něm podaří zjistit, jestli se nám podaří zjistit, kdo je majitel a podobně. Vždycky je nejdůležitější, aby ten, kdo zákroku velí, zvážil okolnosti tak, abychom eliminovali ohrožení životů dalších lidí.

Ujíždějící mazdu natočil i čtenář iDNES.cz:

11. ledna 2014

Kdo vůbec rozhoduje o použití zbraně, je to na libovůli každého policisty, nebo o tom rozhoduje velitel zásahu?
Použití zbraně je oprávnění, které má každý policista. Ten musí zvážit, aby bylo v souladu se zákonem a aby bylo oprávněné.

Jsou policisté na podobné situace cvičeni?
Samozřejmě. Vyhodnocujeme i konkrétní zákroky a bereme si z nich další ponaučení, technologie jdou dopředu, stoupá i agresivita řidičů. I proto je výcvik nezbytně nutný a probíhá pořád.

Přibývá v posledních letech takovýchto případů, kdy řidiči ujíždějí policistům a ti jsou následně nuceni použít zbraň?
Obecně můžeme říct, že počet řidičů, kteří odmítají zastavit, narůstá. V převážné většině případů nemají čisté svědomí. Policisté se tudíž oprávněně domnívají, že v autě ujíždějí pachatelé trestného činu, může to být třeba řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, únosce... A i když nás to nijak netěší, tak policisté musí častěji použít i střelnou zbraň.

Ujíždějícího řidiče natočil při zběsilé jízdě Prahou kamerový systém:

13. ledna 2014


Nejlepší videa na Revue