VIDEO: Piráta silnic natočilo deset kamer. Léčí se pod dozorem policie

  • 140
Policie zveřejnila záběry z městských kamer, které natočily začátek sobotní zběsilé honičky v ulicích Prahy. Mladík, který ujížděl před policií až do Plzně, leží v tamní fakultní nemocnici se střelným zraněním. Léčí se pod přísným dozorem policistů. Až se zotaví, čeká ho soud, kde mu hrozí až osm let vězení.

Zběsilou honičku v ulicích Prahy zaznamenalo deset městských kamer mimo jiné například na Ortenově náměstí, v ulici Komunardů, na Bubenském nábřeží, v Chotkových sadech, nebo na Pohořelci (více o pronásledování čtěte zde).

Sedmadvacetiletý řidič jel autem s lucemburskou registrační značkou a ignoroval pokyny policie. Řítil se po dálnici z Prahy do Plzně rychlostí zhruba 200 kilometrů za hodinu. Na 33. kilometru způsobil kolizi dvou policejních vozů.

Během honičky policisté několikrát vypálili výstražný výstřel, jeden z nich zasáhl muže do hlavy. Policisté ho dopadli v areálu plzeňské fakultní nemocnice, kde byl ještě v noci operován.

Zadržení mladíka v Plzni

"Pacient je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Na oddělení ho hlídají policisté," informovala v pondělí mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriela Levorová.

Mladíka, který byl už devatenáctkrát trestně stíhaný a má zákaz řízení, by totiž mohlo napadnout, že z nemocnice uteče. Až se uzdraví, hrozí mu před soudem až osm let vězení.

"V případu jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení, násilí proti úřední osobě a maření výkonu úředního rozhodnutí," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policejní střelbu prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zjišťuje, zda bylo použití zbraně ze strany policistů oprávněné.

Nemocnice má dva přísně hlídané pacienty

Pirát silnic ale není jediným, kdo v Plzni stoná po dozorem mužů v uniformě. Druhým takovým pacientem je expolicista Miloš Babyka obviněný z vraždy manželky, který v současné době čeká na soud ve vazební cele věznice na Borech. V neděli se ale pokusil o sebevraždu a nemocnice ho přijala s intoxikací léky (více o pokusu o sebevraždu čtěte zde).

"Na jednotce intenzivní péče ho hlídají strážní vězeňské služby," sdělila mluvčí nemocnice Levorová s tím, že obvyklý postup v takových případech je ten, že strážní jsou přímo u lůžka nemocného.

Podotkla také, že pohyb policistů či pracovníků vězeňské služby na chodbách nemocnice, není výjimečný.

"Ve FN Plzeň se provádí ambulantní, běžné ošetření vězňů s  jejich  návratem zpět do cely či vazby, hospitalizací vězně máme jen několik v roce. Pokud k tomu dojde, vězeň je  hospitalizován za trvalé monitorace vězeňské služby a vždy jen na nezbytně nutnou dobu, než je schopen transportu," vysvětlila Levorová.