Konec slavné značky. Lancia bude živořit v Itálii

  • 29
Konec Lancie začal někdy před deseti až patnácti lety. Dnešní trapné přežívání kdysi slavné italské značky se chýlí ke konci. Lancia se stáhne do Itálie, kde zůstane v nabídce jen maličký ypsilon.

Bylo to jasné už několik let: Italově neměli chuť a hlavně ani peníze udržovat v kondici slavnou značku. Kdysi měla image inovátora, pak neporazitelného sportovce a poslední póza, kterou Lancii ordinovali stratégové a marketéři, byla tvář mondénního frajera. V roce 2009 italskou automobilku založenou v roce 1906 Vincenzem Lanciou ocenil britský magazín Top Gear, který ji vyhlásil za značku s největším počtem kultovních modelů ze všech.

Jenže šik kabát skrývající obyčejnou techniku fiatů to nezachránil. Lancii, nabízející dnes přeznačkované chryslery, neuchopitelnou a nepochopenou deltu (nyní lehce občerstvenou pro nový modelový rok) a malý ypsilon, chtěl šéf spojených koncernů Fiat a Chrysler Sergio Marchionne zavřít už loni.

Lancia Thema

Úplný konec se přiblížil teď. V rozhovoru pro italský deník La Repubblica "velký šéf" prohlásil, že se Lancia stáhne ze zahraničních trhů a zůstane jen na tom italském a v nabídce zůstane jen model ypsilon. Malinké lancii jsou dnes tři roky, takže před sebou má zhruba šest let života, pak pravděpodobně bude úplný konec.

Ypsilon si v Itálii nevede vůbec špatně. Pětidveřový šmrncovní mrňous je dnes třetí nejprodávanější auto v Itálii, loni se jich tam prodalo 46 527, tedy víc než protežovaného a technicky spřízněného Fiatu 500 (42 314 prodaných aut v Itálii). Marchionne o ypsilonu prohlašoval, že je "jedinou ekonomicky udržitelnou lancií" už předloni (více zde).

Lancia Ypsilon

Otevřená zatím zůstává otázka voyageru. Důležitý a v Evropě uznávaný model Chrysleru se po stažení značky z evropských trhů prodává právě se znakem Lancie. Jestli a pod jakým jménem se budou další generace velkoprostorového modelu na starém kontinentu prodávat, to se zatím neví. 

Další model v nabídce lancie je ještě velký bizarní sedan thema, což je původně Chrysler 300, tedy auto s pohonem zadních kol, čerpající z technického základu předchozích generací Mercedesu třídy E. S německou automobilkou totiž americký výrobce tvořil na přelomu tisíciletí společnou firmu. U některých evropských dealerů je ještě k objednání kabriolet flavia, což je také přeznačený chrysler.

Kdy si začala Lancia kopat hrob, se asi nikdo nedopátrá. Ozývají se hlasy, že to byl přelom tisíciletí, kdy nabízela nedoceněnou skvělou lybru a uhrančivý sedan thesis. Jiní koukají ještě hlouběji do minulosti, ke konci bájné hranaté delty, která vládla neohroženě rallyovým tratím, a která nikdy nenašla plnohodnotného nástupce. O začátcích Lancie čtěte ZDE

Lancia Stratos HF
Lancia Stratos HF
Lancia Stratos HF

Legenda rallye Lancia Stratos

Lancia totiž patřila v počátcích masového automobilismu k nejpokrokovějším značkám. Jako první uvedla do sériové produkce auto se samonosnou karoserií, představila světu nezávislé zavěšení kol a mezi prvními ladila auta v aerodynamickém tunelu. Pod křídly Fiatu Lancia skončila v roce 1969. Kdysi to byla i oblíbená značka bývalého českého prezidenta Václava Havla (test jeho Lancie Kappy čtěte zde).

Kříšení Alfy Romeo

Sergio Marchionne ovšem rozhodně nostalgií netrpí. Italsko-kanadský manažer sice jezdí v maserati, řídí i ferrari a v garáži má vzácnou Alfu 8C Competizione, ale za automobilového nadšence ho prohlásit nejde. Je to prostě hlavně skvělý stratég a účetní. A s tím přistupuje k řízení kolosu, který dnes vyrábí 4,5 milionu aut ročně. I podle analytiků má Lancia ze všech značek Fiatu nejmenší potenciál. A peníze se dnes dají vydělat na autech hlavně mimo Evropu, kde není značka vůbec známá.

Sergio Marchionne oznamuje spolupráci s EPA

Marchionne dokončil kompletní převzetí Chrysleru Fiatem a spřádá velké plány, podle kterých má nově vzniklý mamut vyrábět šest milionů aut. A do toho mu Lancia nepasuje. Nejvíce energie a peněz totiž automobilka nasměruje k Alfě Romeo, která má být nejdůležitější značkou v rozvoji italské části koncernu. Chystají se nové modely a platformy a vyhlíží se světlá budoucnost.

Nic jiného také nezbývá, pohled na dnešní nabídku značky je tristní. MiTo je okrajový model, giulietta je sice dobré auto, ale masovou záležitostí se nestala. A to je vše. Marchionne už vyhlásil, že značka opustí masové segmenty trhu (kde je podle něj málo zákazníků a hodně konkurentů) a zaměří se na prémiové modely. Alfa by tak do pár let chtěla být největším konkurentem BMW a chystá si na to také modely s pohonem zadních kol.

Alfa proto spojuje síly s Maserati, které je na cestě k výraznému navýšení prodejů: chystá se na zavedení třetí směny v továrně v Grugliasku a finišují práce na velkém SUV Maserati Levante a na dalším blíže nespecifikovaném modelu.

Lancia Ypsilon

Test malé lancie s motorem 0,9 litru

Na tiskové konferenci s italskými novináři při zahájení autosalonu v Detroitu Marchionne také upřesnil, že Alfa využije distribuční síť Chrysleru. Platí to především pro severoamerický trh, kam se po letech odkladů italská značka chce vrátit. Marchionne v rozhovoru pro La Repubbliku také slíbil, že alfy budou dostávat vlastní motory.

Změny se dotknou i Fiatu. Tato hrdá tradiční značka se podle nových plánů zaměří na rozvoj dvou modelových řad: 500 a Panda. Vzhledem k tomu, jak jsou obě auta technicky blízká, je jasné, že se italská značka stále více stahuje z kategorií větších vozidel a stále zmenšuje portfolio. Podle informací ze zákulisí skončí v Evropě i punto a nahradí ho auto, kterému se v zákulisí říká Grande Panda, což má být malé SUV. Nic většího se značkou Fiatu už za pár let asi v Evropě nekoupíte.

Fiat totiž v Evropě svůj boj prohrál, prodeje klesají a není výhled na zlepšení. Značka už vypadla z první desítky nejprodávanějších značek v Evropě. O to víc sil upíná k jižní Americe a Číně. Má tam továrny a plusové hospodářské výsledky.

Dobyvatel Ameriky

Marchionneho optika má však jiná měřítka. Musí celý ten nesourodý kolos, který letos Fiat převezme, ukormidlovat. Už oznámil, že celá skupina se představí pod novým jménem a bude hledat nové sídlo. Vzhledem k daňovým podmínkám se mluvilo o Nizozemsku, ale pravděpodobnější je USA, protože se také chystá vstup společnosti na burzu. V rozhovoru pro italský deník La Repubblica Marchionne řekl: "Podařilo se nám realizovat sen, dát dohromady ne jen dvě firmy, ale dvě kultury."

Marchione, který nastoupil do vedení Fiatu před deseti lety, také přiznal, že pro své plány nachází větší pochopení  Americe. Možná proto, že nejvíc změn se nyní bude dotýkat evropské části, prošel Chrysler výraznou restrukturalizací před dvěma lety, kdy do něj Marchionne s Fiatem přišel.

Úkolem číslo jedna je pro něj zkonsolidovat a zefektivnit výrobní kapacity v Evropě, což má podle analytiků stát čtyři miliardy dolarů. Kromě výroby fiatů a alf je už potvrzena výroba jednoho z malých modelů Jeepu (patří pod Chrysler) v Itálii.

Už se také začíná mluvit o nových partnerstvích Chrysleru-Lancie s dalšími výrobci. Nejčastěji je zmiňováno Suzuki a na druhém místě Mazda. Obě značky mohou nabídnout především dobrý technický základ a s Fiatem jsou "staří známí". Fiat má v nabídce model Sedici, což je dvojče Suzuki SX4 a Mazda chystá pro Alfu Romeo malý roadster Duetto, který bude blízkým příbuzným kultovní Mazdy MX-5. Fiat kdysi koketoval s Opelem (patří americkému GM) a spolupracoval s francouzským PSA, ale obě tyto varianty jsou podle pozorovatelů a také podle předchozích prohlášení zástupců firem ze hry.