Ariel Šaron navštívil muslimské čtvrti ve Starém městě při příležitosti oslav 25. výročí "sjednocení" v Jeruzalémě. (31. května 1992) | foto: Profimedia.cz

Svět vzpomíná na Šarona v dobrém. Ohromně selhal, zní však z Palestiny

  • 49
K úmrtí bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se během sobotního odpoledne vyjádřili významní politici Izraele, ale i velkých světových mocností. Shodují se, že odešla jedna z nejvýznamnějších osobností své země. Palestinci naopak zdůrazňují, že na něj v dobrém vzpomínat rozhodně nebudou.

"Byl to skvělý bojovník a vojevůdce. Vzpomínka na Ariela Šarona navždy zůstane v srdci celého národa," uvedl Netanjahu, který během Šaronovy vlády odešel z postu ministra financí na protest proti stažení izraelských vojáků z Gazy a později Šarona nahradil v čele vládnoucí konzervativní strany Likud.

Zemřel Ariel Šaron

Legendární premiér Izraele byl osm let v kómatu.

Mustafa Barghútí, který stojí v čele Palestinské národní iniciativy, jeho názor nesdílí. "Nikdo by se neměl radovat ze smrti jakéhokoli člověka. Musím ovšem říct, že Palestinci na něm v dobrém vzpomínat nebudou. Bohužel se vydal cestou válek a násilí, ve snaze o mír s Palestinci ohromně selhal," uvedl někdejší palestinský ministr a prezidentský kandidát.

Prezident Šimon Peres, který je o pět let starší než Šaron, o něm hovořil jako o "blízkém příteli". Byl pro něj nejenom "odvážný voják a státník, ale také jeden z největších obhájců Izraele".

Oficiální prohlášení vydal i americký prezident Barack Obama. "Jménem amerického lidu Michelle a já sdílíme svou nejhlubší soustrast s rodinou bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona a lidem Izraele za ztrátu vůdce, který zasvětil svůj život Státu Izrael."

"Znovu potvrzujeme náš neochvějný závazek bezpečnosti Izraele a naše uznání za trvalé přátelství mezi našimi oběma zeměmi a národy. Budeme i nadále usilovat o trvalý mír a bezpečnost pro obyvatele Izraele, včetně našeho závazku dosáhnout (vzniku) dvou států působících vedle sebe v míru a bezpečí. Ve chvíli, kdy Izrael se loučí s premiérem Šaronem, uctíváme společně s izraelským lidem jeho zásluhy za jeho zemi," dodal prezident USA v textu, který zveřejnil Bílý dům.

Český prezident Miloš Zeman i šéf české diplomacie Jan Kohout označili Šarona za velkého a statečného státníka. Někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se před deseti lety s Šaronem setkal, a místopředseda ČSSD a možný nový šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, řekli, že Šaron byl jednou z nejvýraznějších osobností Izraele a výrazně ovlivnil historii tohoto státu.

Šaron byl hrdinou svého lidu, zní z OSN

"Šaron byl hrdinou svého lidu, nejprve jako voják a pak jako státník," podotkl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Na Šarona se bude vzpomínat pro jeho politickou odvahu a odhodlání provést bolestivé a historické rozhodnutí o stažení izraelských osadníků a vojáků z pásma Gazy," dodal.

Francouzský prezident François Hollande označil Šarona za významnou osobnost v historii Izraele. "Po dlouhé vojenské a politické kariéře se rozhodl se obrátit k dialogu s Palestinci," sdělil v krátkém prohlášení.

"Ariel Šaron je jednou z nejvýznamnějších osobností v izraelské historii a jako předseda vlády dělal odvážná a kontroverzní rozhodnutí ve snaze o mír. Izrael dnes ztratil důležitého vůdce," reagoval britský premiér David Cameron.

Ariel Šaron: Ostřílený vojevůdce, jenž Palestincům nakonec nabídl mír

Ruský prezident Vladimir Putin v soustrastném telegramu premiéru Netanjahuovi napsal, že Rusko bude na Šarona vzpomínat jako na "důsledného zastánce rozvoje přátelských rusko-izraelských vztahů". Šaron podle Putina významně osobně přispěl k upevnění vzájemně výhodné spolupráce. Jeho osobní vlastnosti a ochrana izraelských zájmů se těšily velké úctě mezi izraelskými občany a posílily i jeho autoritu na mezinárodní scéně, citovala z Putinova dopisu tisková služba Kremlu.

"Ariel Sharon byl izraelský vlastenec, který má velké zásluhy o svou zemi. Se svým odvážným rozhodnutím odsunout izraelské osadníky z pásma Gazy učinil historický krok na cestě k dohodě s Palestinci," reagovala německá kancléřka Angela Merkelová.

Mnohá jeho rozhodnutí by předvídal málokdo, vzpomíná diplomat

Ministryně spravedlnosti Cipi Livniová na něj vzpomenula jako na "na farmáře, vojáka a premiéra, který se stal otcem velkého národa". "Nejvíc ze všeho to byl ale muž, kterého jsem měla ráda. V jeho objemném těle byl židovský duch, který si dělal starosti o Židy všude na světě," sdělila.

Vůdce opozice Isaak Herzog řekl, že Šaron uměl "změnit svůj názor a rozpoznat správnou cestu pro Izrael". Byl to prý "pravý sionista, na něhož se bude vzpomínat jako na odvážného vůdce.

Ministr obrany Moše Jaalon se domnívá, že "Šaron byl především výjimečný vojenský velitel, který svůj život zasvětil Izraeli".

Britská BBC přinesla rovněž výpověď diplomata Dennise Rosse, jenž za vlády prezidenta Billa Clintona působil na Blízkém východě jako zvláštní vyslanec Spojených států a izraelsko-palestinský konflikt byl hlavní agendou jeho práce.

Ross připomněl, že Ariel Šaron "byl představitelem generace, která bojovala jak v první válce, válce za nezávislost, tak i ve válkách let 1956, 1967 a 1973." Podle diplomata byl sice Šaron poměrně kontroverzním člověkem, na druhou stranu měl však po svém nástupu do funkce premiéra odvahu činit rozhodnutí, která byl jen málokdo dokázal předpovědět. 

Kromě politiků a diplomatů komentují Šaronovu smrt i uživatelé sociálních sítí. Spojení "Ariel Şaron" se kolem třetí hodiny odpoledne dostalo do první desítky celosvětově nejdiskutovanějších témat na Twitteru. Nové příspěvky tam každou sekundu přibývaly po desítkách, názory uživatelů se pochopitelně různily.

Život izraelského expremiéra Ariela Šarona:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video