Pohled na boční část lodi Costa Concordia, která ležela ponořená ve vodě od havárie 13. ledna 2012 až do napřímení 16. září 2013. | foto: AP

Vrak Costy Concordie zmizí v červnu. Kdo ho sešrotuje, není jasné

  • 19
Vrak lodi Costa Concordia zůstává již druhým rokem u italského ostrova Giglio, kde se loď potopila. Definitivně zmizet by měl letos v červnu, kdy bude odtažen a sešrotován. Úřady však zatím nerozhodly, kdo a kde plavidlo rozebere. O lukrativní zakázku je zájem nejen v Itálii.

Operace, během níž bude vrak Costy Concordie odtažen od severozápadního břehu Itálie, proběhne v červnu. O zakázky na sešrotování lodi mají zájem přístavy v Itálii, Británii, Francii, Turecku i Číně, píše BBC.

Tři dny před druhým výročím tragédie to novinářům řekl šéf italské civilní ochrany Franco Gabrielli. Zatím nepadlo rozhodnutí, kdo zakázku na rozebrání lodi získá. Italská vláda však tlačí na to, aby sešrotování proběhlo přímo v Itálii.

Podle italského ministra životního prostředí Andrea Orlandy by vláda chtěla, aby vrak zmizel do začátku turistické sezony. Firma, která zajišťuje odtah, ale připouští, že se celá akce může kvůli nepřízni počasí zpozdit.

Na tiskové konferenci italští představitelé nastínili předpokládaný časový plán postupného odstraňování plavidla. V dubnu začne společnost, která bude loď odtahovat, připevňovat na její boky vzduchové nádrže. Ty budou nejprve naplněny vodou, která se bude postupně vypouštět, aby se loď mohla nadnášet na vodní hladině, vysvětluje šéf společnosti Franco Porcellacchia. Jakmile bude loď díky nádržím schopna plout po vodě, firma zahájí odtahování.

Pokud však tento postup nebude fungovat, připluje na pomoc obří polo-ponorná loď Dockwise Vanguard, která Costu Concordii může doslova naložit a odvézt.

O tom, kam bude vrak odtažen a kdo jej sešrotuje, se rozhodne nejpozději v březnu. Ministr životního prostředí zdůraznil, že sešrotování vraku v Itálii by bylo nejlepším řešením, a to především kvůli dopadům na životní prostředí a také z ekonomických důvodů.

Odstranění lodi má celkem stát nejméně 600 milionů eur (15,5 miliardy korun).

Luxusní výletní parník Costa Concordia ztroskotal u břehů Itálie v noci 13. ledna 2012. Plavidlo najelo na mělčinu a částečně se převrátilo (podrobnosti o havárii čtěte zde). Na palubě tehdy bylo více než 4 200 lidí a 32 z nich zahynulo.

Loni v záři pak probíhalo složité napřimování vraku (o akci čtěte zde). Po více než ročních přípravách tehdy stovky lidí během dvou dní plavidlo dokázaly dostat z pravoboku zpět do vzpřímené polohy.

Časosběr: Takhle vytáhli loď Costa Concordia:

16. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video