Červenec 2013. Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Jiřího Rusnoka. | foto: Dan Materna, MAFRA

Rusnokův kabinet vládne půl roku, ohodnoťte jednotlivé ministry

  • 511
Rusnokův kabinet je přesně půl roku u moci. Vládu, která nezískala podporu poslanců, prezident Miloš Zeman chválí. Řadu z nich si však lidé pamatují kvůli jejich kontroverzním, především personálním rozhodnutím.

Současnou vládu prezident jmenoval 10. července (více o jmenování zde). Nyní j ji Miloš Zeman pochválil, když uvedl, že až na jednoho či dva by všechny znovu doporučil do funkcí ministrů. Uvedl to, když mluvil o výhradách ke kandidátům chystaného Sobotkova kabinetu. (více o výhradách zde)

Rusnokovu vládu známkujte zde

Rusnokův kabinet přitom nezačal zvlášť dobře. Hned na počátku musel ministr financí Jan Fischer vysvětlovat situaci kolem svého dluhu z prezidentské kampaně. Ten se mu "zázračně" podařilo splatit, jen co byla známo, že se stane ministrem. (více o splacení dluhu)

Už o pár týdnů později premiér řešil problém způsobený ministrem kultury Jiřím Balvínem. Ten odvolal ředitele Národního divadla ani ne den po nástupu do funkce. Nakonec Rusnok vrátil Buriana do čela divadla a svému ministrovi udělil "žlutou kartu." (více o Rusnokově řešení zde)

Personální změny jsou vyčítány i ministrovi dopravy Zdeňkovi Žákovi. Ten vyměnil šéfy například Ředitelství silnic a dálnic, Drážního řadu či Ředitelství vodních cest. Přesuny se dotkly i správy železnic. Mezi novými jmény v čele těchto institucí se pak objevuji Žákovi kamarádi. (více o kamarádech v Žákově týmu zde)

Vlnu kritiky pak vyvolala personální rošáda v čele policie, za kterou stojí ministr Martin Pecina. Ten nejprve vrátil do funkce Petra Lessyho a Česko mělo najednou dva policejní prezidenty. V úterý pak odvolal Martina Červíčka, kvůli údajně špatnému postupu při jeho uvolnění pro funkci šéfa policie v srpnu 2012. (více o odvolání Červíčka zde)

Radost jistě Jiřímu Rusnokovi neudělal ani ministr pro životní prostředí, když se ukázalo, že si úřad nechal vyrobit  tisíc kusů spodního prádla s bobrem na dámské a ptákem kormoránem na pánské variantě. Tomáš Podivínský to omlouval tím, že o naše bobry a velké ptáky je třeba pečovat. (více o zakázce zde)

Samotný Jiří Rusnok se žádných větších skandálů nedopustil. K dobru je mu možné připsat, že splnil svůj slib. Jeho kabinet skutečně nepřijal žádné zásadní a nevratné rozhodnutí. V této souvislosti se mluvilo například o prolomení těžebních limitů, smlouvě na Gripeny či rozhodnutí, kdo dostaví Temelín.

Rusnok sám považuje za úspěch své vlády a splnění slibů například zákon o obnovitelných zdrojích energie, návrh rozpočtu nebo zlepšené čerpání evropských fondů. Tím odůvodňuje premiér i nižší schodek rozpočtu, než se očekával. (více o rozpočtovém schodku zde)

Pokud už bylo v Jiřímu Rusnokovi něco vytýkáno, tak to byla přítomnost rodiny na jednání OSN v New Yorku a nešťastná slova, která zaznamenal mikrofon ve Sněmovně ohledně účasti na pohřbu Nelsona Mandely. (více i záznamu zde)

Rusnok o pohřbu Mandely:

12. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue