Než zažít znásilnění, raději buďte na první schůzce lehce paranoidní

  • 31
Čím dál častěji se lidé seznamují pomocí internetu. Přátelí se s někým, koho nikdy neviděli. Na první schůzce pak může přijít rozčarování, ruku v ruce třeba i se znásilněním. "Lepší je tedy být zkraje lehce paranoidní," radí odborník na bezpečnost.

Především je dobré si předem pečlivě prostudovat profil daného člověka a soustředit se na nesrovnalosti. Ideálně také získat další fotografie. Zfalšovat profilovou fotku je snadné, těžší už je podvrh fotografií z dovolené, prázdnin, fotek s rodinou apod. Je také potřeba dát si pozor na prozrazování osobních a intimních údajů, včetně osobního e-mailu a telefonního čísla.

"Proto je lepší si pro účely seznamování zřídit druhé telefonní číslo a e-mail, který ve své adrese nebude obsahovat vaše jméno. Také se doporučuje nikam nespěchat, v seznamování si držet tempo, které vám je příjemné, a v žádném případě nereagovat na výzvy týkající se finanční pomoci," říká odborníka na bezpečnost Jakub Otipka, ředitel sdružení Krav Maga Global, které spolu s projektem Avon proti domácímu násilí vede osvětovou kampaň nazvanou Nenechte si ubližovat.

S alkoholem opatrně

Rozhodně si na prvním rande dejte pozor na alkohol, protože "pod vlivem" je těžší si druhého udržet od těla. Pokud se vás hned začne dotýkat, je dost možné, že si připravuje půdu a očekává sex. "Taková znásilnění obecně bývají zřídka hlášena, protože se oběť většinou stydí a má pocit, že si za to může sama," vysvětluje Otipka.

Podle něj se však můžete krizovým situacím vyhnout. "Nejdůležitější je umět říci jasné "ne" a svého rozhodnutí se držet po celou dobu," klade dívkám a ženám na srdce.

Pozor na drogy

Velký pozor si dejte na drogy, které znásilnění velmi často předcházejí a čím dál více i v Česku. Přibývá případů, kdy agresor hodí oběti drogu do pití, nezřídka rohypnol, látku, která vyvolává změny vědomí, otupělost, ospalost a problémy s motorikou. Oběť může mít pocit, že se jí těžko mluví, může jí být zima nebo naopak horko. Tyto pocity se dostavují do zhruba deseti minut po požití látky, jejíž účinek zesílí v kombinaci s alkoholem. Po chvíli může přijít i bezvědomí.

Pokud cítíte podobné příznaky, zavolejte pokud možno příbuzného nebo kamarádku, případně se obraťte na personál podniku a řekněte, že vám váš partner něco hodil do pití a že máte strach a požádejte je, aby vás ním nenechali odejít. Pod vlivem omamné látky totiž může oběť vypadat jako hodně opilá a pak působí logicky, že ji přítel odvádí domů.

Když už se přece jen znásilnění nevyhnete, okamžitě poté zavolejte někomu, koho dobře znáte, a pokuste se zajistit důkazy, a to i v případech, kdy zatím nejste rozhodnutá, zda budete znásilnění hlásit.

Nesprchujte se ani nemyjte, nesvlékejte oblečení, a pokud ho svlečete, uložte ho do sáčku, který neprodyšně uzavřete. Určitě vyhledejte lékaře, který vypracuje zprávu pro policii. Odborní specialisté zase pomohou se zpracováním této velice traumatické zkušenosti. "A pamatujte: nic není vaše vina," ujišťuje odborník na bezpečnost.