Odstupte, volali gymnazisti v Duchcově na ředitelku kvůli propouštění

  • 4
Na gymnáziu v Duchcově, které se předloni sloučilo s tamní průmyslovkou, ve čtvrtek demonstrovali studenti. Žádali rezignaci ředitelky. Tvrdí, že průmyslovku zvýhodňuje na úkor gymnázia. Krajští představitelé ale varovali, že škola, která má potíže s nedostatkem žáků, by také nemusela přežít.

Před budovou se v osm hodin ráno sešlo asi sto žáků. Studenti si před hlavním vchodem připravili aparaturu a megafony. "Paní ředitelko, nejste schopná kvalitně řídit naší školu. Odstupte," vyzvala ředitelku Janu Polákovou jedna z pořadatelek demonstrace Sabina Černá.

Následoval pískot a řev, který přešel ve skandování "Odstupte! Odstupte!" Studenti drželi v rukou transparenty, na kterých stálo "My se nevzdáme" nebo "Profesory nedáme".

Demonstranti totiž protestovali hlavně proti tomu, že několik učitelů muselo odejít. "Úroveň výuky upadá," řekla třeba učitelka angličtiny Marie Prokešová, která dostala výpověď po 44 letech.

"Ředitelka nevytváří prostředí, aby učitelé mohli učit," zlobil se Petr Marvan, jenž do loňského léta učil matematiku a fyziku. O ředitelce Polákové řekl, že je "špatná manažerka, která jen rozeštvává studenty i pedagogy".

Protestující tvrdí, že ředitelka, která před sloučením obou škol vedla průmyslovku, propouští víc gymnaziálních kantorů, jejichž práci pak přebírají právě učitelé z průmyslovky.

Děkuji, neodstoupím, reagovala ředitelka

"To je nesmysl. Z gymnaziální části odešlo víc učitelů, protože jich je tam víc. Poměrově ale odešlo víc pedagogů z průmyslovky," oponuje ředitelka Poláková.

Učitelé podle ní museli odejít proto, že rok od roku klesá počet žáků, pedagogové mají méně hodin k učení a zkrácené úvazky je neuživí.

"Děkuji vám za názor, ale neodstoupím," reagovala proto Poláková na výzvy před demonstrujícími žáky, čímž vyvolala bouřlivé emoce. "Nic špatného jsem neudělala," dodala později.

Petici za její odstoupení podepsalo asi 500 lidí. Krajský úřad, kam byla petice poslaná, jí ale vyhovět ani nemůže.

"Odvolat ji může jen rada, ale k tomu není důvod. Ona nic neporušila. A pokud by to rada udělala a ona se obrátila na soud, vyhrála by," uvedl vedoucí krajského odboru školství Štěpán Harašta.

Hraje se o spojení s teplickým gymnáziem

Studentům se nelíbí časté změny učitelů a rozvrhu. Žáci protestovali také proti tomu, že ředitelka Poláková odvolala svého zástupce Tomáše Volmuta, jenž ve vedení školy zastupoval gymnaziální část. Protestující to vnímali jako další důkaz, že ředitelka je proti gymnazistům zaujatá.

Poláková říká, že Volmuta odvolala proto, že bez jejího vědomí vyjednával o opětovném rozdělení školy a sloučení gymnaziální části s gymnáziem v Teplicích. "Tím se dopustil hrubé chyby," řekla.

Na středečním jednání pak Volmuta jmenovala zpět zástupcem, což nejprve přijal. Před studenty ale už předstoupil s tím, že si to rozmyslel, funkci odmítl a připojil se k výzvě, aby ředitelka rezignovala.

Hlavním řečníkem byla bývalá ředitelka gymnázia Marie Sachetová. "Jsem ráda, že se perete za to, aby naše škola byla demokratická," řekla. Oznámila, že několik dalších učitelů je ochotno skončit, pokud se vyhrocená situace nezmění.

"Jediná záchrana je spojení s gymnáziem v Teplicích," dodala s tím, že teplický ředitel Zdeněk Bergman by souhlasil.

Podřezáváte si větev, varoval vedoucí odboru školství

Před školou demonstrovali starší studenti čtyřletého gymnázia. Učitelé vyzývali rodiče mladších žáků, aby protest podpořili tím, že své děti nepošlou do školy. A radili, jak vyřídit jejich absenci.

Ke studentům se připojila řada gymnaziálních pedagogů, jejich kolegové z průmyslovky však s akcí příliš nesouhlasí. "V jednání demonstrujících hrají hlavní roli emoce. Už samotné sloučení škol obvykle bývá nepopulární," řekl Bohdan Bušek z průmyslovky.

Vedoucí krajského odboru školství Štěpán Harašta nespokojené učitele v ředitelně varoval. "Podřezáváte si pod sebou větev. Když budou emoce pokračovat, rodiče k vám nedají své děti a když nebudete mít nábor, může se stát, že tady v budoucnu žádná škola nebude," upozornil.

Na čtyřleté gymnázium totiž chodí jen 51 dětí, to je v průměru 12 žáků na jednu třídu. Gymnázium přežívá jen díky osmiletému studiu, kam chodí 187 dětí. Na průmyslovku dochází celkem 126 žáků.

"Škola v Duchcově je malá a má nenaplněné třídy jak v gymnaziálních oborech, tak v odborných. Pro zřizovatele může být do budoucna obtížné takovou školu nadále udržet. V souvislosti s tím se o její budoucnosti hovoří již delší dobu, rozhodnout musí zastupitelstvo," doplnila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.