Jaromír Jágr (vpravo) se raduje se spoluhráči z New Jersey z gólu. Zády otočen...

Jaromír Jágr (vpravo) se raduje se spoluhráči z New Jersey z gólu. Zády otočen je Marek Židlický. | foto: AP

Jágr v historickém bodování vyrovnal Lemieuxe, Palát dal gól Pavelcovi

• 66
Po třech odehraných zápasech bez bodového zisku se v hokejové NHL opět prosadil Jaromír Jágr, jenž díky zisku asistence proti Philadelphii vyrovnal na sedmé příčce historické tabulky produktivity legendárního Maria Lemieuxe. Mladík Ondřej Palát z Tampy se trefil proti spoluhráči z reprezentace Ondřeji Pavelcovi. V dalších duelech se ještě dařilo útočné dvojici Phoenixu Martin Hanzal (1+1) - Radim Vrbata (0+2) a dva body měl i Vladimír Sobotka (0+2) ze St. Louis.

Poté, co už v letošní sezoně ve statistice nastřílených branek překonal Maria Lemieuxe (690), Steva Yzermana (692) a naposledy s 694 zásahy vyrovnal celkově sedmého Marka Messiera, dosáhl v úterý Jaromír Jágr další významné mety své bohaté zámořské kariéry.

1. David Krejčí (BOS), 43z. - 36b. (9+27)
2. Jaromír Jágr (NJD), 44z. - 35b. (13+22)
3. Jiří Hudler (CGY), 43z. - 35b. (12+23)
4. Radim Vrbata (PHX), 40z. - 31b. (11+20)
5. Martin Hanzal (PHX), 39z. - 30b. (12+18)
6. Jakub Voráček (PHI), 43z. - 30b. (10+20)
7. T. Plekanec (MTL), 44z. - 27b. (13+14)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
10. Michael Frolík (WPG), 45z. - 24b. (9+15)

V domácím souboji New Jersey s Philadelphií si česká "68" připsala jednu asistenci a celkovým součtem 1723 bodů vyrovnala na sedmé příčce historického bodování Maria Lemieuxe.

S výsledkem utkání však Jágr, jenž se prosadil po třech startech bez bodového zápisu, spokojen být nemohl. Devils neodvrátili předchozí nezdary 3:5 s Chicagem a 1:2 s Buffalem, když na domácím ledě podlehli Flyers 2:3 po prodloužení.

Kromě Jágra si za domácí připsal jednu asistenci i obránce Marek Židlický, jenž se podílel na záchraně bodu u vyrovnávací trefy Michaela Rydera z času 59:30. Vítěznou branku Philadelphie v prodloužení obstaral Brayden Schenn, jednu asistenci si ze zápasu odnesl útočník Jakub Voráček.

Palát dal gól Pavelcovi a bodoval tak posedmé v řadě

Už v sedmém utkání za sebou se dokázal bodově prosadit talentovaný útočník Ondřej Palát. Naposledy do své sbírky přidal vstřelený gól proti kolegovi z reprezentace Ondřeji Pavelcovi.

22letý forvard v 36. minutě upravoval průběžný stav duelu mezi Winnipegem a Tampou Bay na 2:2 poté, co do odkryté branky zakončoval akci z rychlého protiútoku přihrávajících parťáků Nikity Kučerova a Alexe Killorna.

Ve třetí třetině pak rozhodl hostující veterán Martin St. Louis, jenž v 49. minutě využil přesilovou hru nařízenou po faulu Michaela Frolíka a v 60. minutě trefou do prázdné klece uzavřel výsledek na finálních 4:2 pro Lightning. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec utkání zakončil s bilancí 29 zákroků a tří inkasovaných gólů.

Palát si vstřelenou brankou zaokrouhlil svůj bodový zisk na 20 zápisů (8+12) a mezi svými krajany platí za aktuálně 14. nejproduktivnějšího hráče v NHL. Obránce Radko Gudas nebodoval a Andrej Šustr tentokrát figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky.

Hanzal s Vrbatou bodovali za Phoenix

Den po výhře 4:3 na ledě Colorada se hokejisté Calgary představili v domácím prostředí Phoenixu, který si s unaveným soupeřem poradil jednoznačným skóre 6:0. U dvou zásahů Coyotes, jenž nasázeli vždy po třech gólech ve druhé a třetí třetině utkání, byli i čeští útočníci Martin Hanzal (1+1) a Radim Vrbata (0+2).

Své 12. trefy sezony Hanzal docílil v 24. minutě, když se k němu odrazil puk poté, co Lauri Korpikoski nechtěně trefil zezadu do nohy Vrbatu. Coyotes se tak ujali vedení 2:0 a podruhé se zmiňované trio prosadilo ještě v 50. minutě. Češi tentokrát brali asistence a vstřelenou branku obstaral Fin Korpikoski, se třemi body (1+2) vyhlášen druhou hvězdou večera.

Přednost v hlasování zámořských novinářů dostal pouze gólman vítězů Thomas Greiss, jenž v den nominování jedničky Phoenixu Mika Smitha do kádru kanadské reprezentace pro olympijský turnaj v Soči dostal od trenérů přednost a odvděčil se první vychytanou nulou Coyotes v sezoně.

St. Louis uhrálo už šestou výhru za sebou, Hemský nedohrál

Po výsledku 5:2 na ledě Edmontonu uhráli hokejisté St. Louis již svou šestou výhru za sebou a se ziskem 65 bodů se dotahují na špici Západní konference, které kraluje s 69 body Anaheim před 67bodovým Chicagem. Nejlepší tým Východu Pittsburgh má na kontě stejně jako Blues bodů 65.

Rozdílovou akci proti Oilers hosté předvedli v 31. minutě, kdy využil přesilovku kapitán týmu David Backes. V dalším průběhu pak ještě za asistencí českého reprezentanta Vladimíra Sobotky výsledek pojistili Vladimir Tarasenko s Patrikem Berglundem.

České fanoušky a trenéra reprezentace Aloise Hadamczika mohlo vystrašit odstoupení domácího forvarda Aleše Hemského, který nedohrál duel po střetu s Ryanem Reavesem ze zahajovací třetiny. Klub však později uvedl, že byl Hemský stažen ze hry z "preventivních důvodů", protože byl otřesen po srážce. Nemělo by tak snad jít o nic, co by mu mělo zabránit v odletu do Soči.

Mazanec vychytal Nashvillu výhru nad San Jose

Druhou hvězdou utkání byl zvolen český gólman Marek Mazanec poté, co 26 zákroky pomohl Nashvillu zdolat 3:2 silné San Jose. Bývalou jedničku extraligové Plzně, která odchytala pět z posledních šesti partií Predators, překonali pouze Joe Pavelski a Patrick Marleau.

Nashville o svém úspěchu rozhodl ve druhé dvacetiminutovce, kdy nasázel všechny své branky. Gól slavili David Legwand, Mattias Ekholm a švýcarský reprezentační bek Roman Josi.

Výsledky NHL

Toronto - NY Islanders 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
6. Bozak, 29. Raymond, 57. Lupul - 20. Okposo, 24. Grabner, 44. Nielsen, 47. De Haan, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19 164.

New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
1. Henrique (Jágr), 60. Ryder (Židlický) - 46. Giroux (Voráček), 50. Hartnell, 62. B. Schenn. Střely na branku: 33:28. Diváci: 14 521.

Nashville - San Jose 3:2 (0:2, 3:1, 0:1)
24. Legwand, 28. Ekholm, 32. Josi - 27. Pavelski, 59. Marleau. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celé utkání, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,86 procenta. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15 016.

Winnipeg - Tampa Bay 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
17. O. Jokinen, 25. Byfuglien (Pavelec) - 49. a 60. St. Louis, 2. Filppula, 36. Palát. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Střely na branku: 14:33. Diváci: 15 004.

Edmonton - St. Louis 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
22. Jakupov, 26. Arcobello - 13. Stewart, 23. Lapierre, 31. Backes, 34. Tarasenko (Sobotka), 60. Berglund (Sobotka). Střely na branku: 18:30. Diváci: 16 839.

Vancouver - Pittsburgh 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 3:2 - 0:0)
36. Garrison, 48. Tanev, 54. Higgins, 54. Kassian - 60. a rozhodující sam. nájezd Crosby, 14. Gibbons, 26. Malkin, 59. Letang. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18 910.

Anaheim - Boston 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
26. a 58. Perreault, 29. Perry, 38. Cogliano, 55. Bonino - 40. Paille, 48. Hamilton. Střely na branku: 20:32. Diváci: 17 238.

Los Angeles - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
41. Stoll - 44. a rozhodující sam. nájezd Niederreiter. Střely na branku: 40:17. Diváci: 18 118.

Phoenix - Calgary 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
23. Doan, 24. Hanzal (Vrbata), 33. Boedker, 50. Korpikoski (Hanzal, Vrbata), 56. Stone, 59. Klinkhammer. Střely na branku: 30:27. Diváci: 10.229.