Třetí etapa Dakaru: Loprais dojel třetí, hned za ním Kolomý

• 20
Třetí etapu Rallye Dakar zvládly české kamiony slušně. Aleš Loprais dojel na třetím místě, těsně před Martinem Kolomým. Nejlépe si vedl na třísetkilometrové rychlostní zkoušce mezi argentinskými městy San Rafael a San Juan ruský závodník Andrej Karginov, druhý skončil Nizozemec Gérard de Rooij, který uhájil průběžné vedení.

Po pondělních problémech byl Loprais tentokrát o necelých pět minut pomalejší než Karginov, jen o 59 sekund horší čas zajel další pilot tatry Martin Kolomý. Oba čeští jezdci si polepšili v neoficiálním průběžném pořadí - Loprais na páté a Kolomý na jedenácté místo.

Peterhansel ztratil vedení

Po třetí etapě má kategorie automobilů třetího lídra. Stéphane Peterhansel z Francie den po etapovém triumfu nabral skoro půlhodinovou ztrátu a v čele jej vystřídal španělský kolega z X-Raid Teamu Nani Roma s vozem Mini. Jedenáctinásobný vítěz a obhájce prvenství Peterhansel klesl na páté místo s mankem přes 24 minut.

Barreda zatím suverénní

Motocyklistům od prvního dne vévodí Španěl Joan Barreda na hondě. Na trase ze San Rafaelu do San Juanu si připsal už druhé etapové vítězství a vede s náskokem přes třináct minut před pětinásobným šampionem Cyrilem Desprésem z Francie. Čech David Pabiška se na 27. místě poprvé prosadil do první třicítky a celkově se posunul na 25. pozici.

Ve čtyřkolkách po nehodě skončil obhájce vítězství Patronelli

Už ve třetí etapě skončil závod pro obhájce prvenství v kategorii čtyřkolek Marcose Patronelliho. Domácí spolufavorit, který soutěž vyhrál i v roce 2010, měl na trati rychlostní zkoušky nehodu. Podle portálu Infobae stačil seskočit těsně před tím, než se stroj po ztrátě kontroly zřítil z vysokého srázu. Pilot byl poté přepraven do bivaku "jen" s příznaky dehydratace.

Rallye Dakar - 3. etapa (San Rafael - San Juan)

oficiální výsledky

3. etapa (San Rafael - San Juan)
Automobily (301 km):
1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 2:58:52, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -1:07, 3. Poulter, Howie (JAR/Toyota) -3:19, ...47. Macháček, Tošenovský (ČR/Nissan) -56:07, 82. Jerie, Watman (ČR, Austr./Isuzu) -1:45:35.
Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn 9:20:13, 2. Terranova, Fiuza (Arg., Šp./Mini) -9:06, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -10:00, ...78. Jerie, Watman -8:18:07, 82. Macháček, Tošenovský -10:24:51.

Motocykly (373 km): 1. Barreda (Šp./Honda) 3:47:03, 2. Després (Fr./Yamaha) -4:41, 3. Coma (Šp./KTM) -6:56, ...27. Pabiška (ČR/KTM) -1:10:24, Veselý (ČR/Yamaha) nedokončil a odstoupil z rallye.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 9:56:44, 2. Després -13:04, 3. Coma -13:56, ...25. Pabiška -2:11:31.

Kamiony (301 km): 1. Karginov (Rus./Kamaz) 3:21:29, 2. De Rooij (Niz./Iveco) -2:42, 3. Loprais -4:54, 4. Kolomý -5:53, ...17. Tománek (všichni ČR/Tatra) -41,15, 19. Valtr (ČR/Liaz) -49:00, 22. Vrátný (ČR/Tatra) -56,34, 25. Vildman (ČR/Liaz) -1:08,28.
Průběžné pořadí: 1. De Rooij 10:10:53, 2. Van Vliet (Niz./MAN) -18:49, 3. Karginov -39:10, ...5. Loprais -45:58, 11. Kolomý -1:01:01, 20. Tománek -2:39:00, 21. Vildman -2:53:09, 23. Valtr -3:03:58, 27. Vrátný -3:45:28.