Jiří Hudler z Calgary se raduje z gólu v duelu s Coloradem.

Jiří Hudler z Calgary se raduje z gólu v duelu s Coloradem. | foto: AP

Hudler táhl Calgary za výhrou, Plekanec asistoval u vítězné trefy

• 41
Jen pár hodin poté, co se oficiálně dozvěděl, že k překvapení hokejové veřejnosti nefiguruje v české nominaci na olympijský turnaj v Soči, se útočník Jiří Hudler v NHL blýskl bilancí (1+1) a výrazně tak přispěl k výhře Calgary 4:3 na ledě Colorada. Za domácí si jednu přihrávku připsal bek Jan Hejda, v dalším zápase centr Tomáš Plekanec asistoval u vítězné trefy Montrealu.

Hudler se v pondělí prosadil po čtyřzápasové sérii bez bodu a díky bilanci proti Coloradu (1+1) se s celkovým součtem 35 bodů (12+23) posunul před Jaromíra Jágra z New Jersey na druhou pozici produktivity Čechů v NHL za lídra Davida Krejčího z Bostonu.

1. David Krejčí (BOS), 42z. - 36b. (9+27)
2. Jiří Hudler (CGY), 42z. - 35b. (12+23)
3. Jaromír Jágr (NJD), 43z. - 34b. (13+21)
4. Radim Vrbata (PHX), 39z. - 29b. (11+18)
5. Jakub Voráček (PHI), 42z. - 29b. (10+19)
6. Martin Hanzal (PHX), 38z. - 28b. (11+17)
7. T. Plekanec (MTL), 44z. - 27b. (13+14)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
10. Michael Frolík (WPG), 44z. - 24b. (9+15)

Třicetiletý centr nejprve v závěru druhé třetiny svým 12. zásahem v ročníku sám poslal Calgary do průběžného vedení 3:2. Když v 50. minutě za přispění Jana Hejdy vyrovnal Paul Stastny, udeřil pak i podruhé. Běžela 57. minuta a hosté hráli v početní převaze. Český lídr ofenzivy týmu Flames zpoza branky pohotově vybídl Mika Cammalleriho a ten se v zakončení nemýlil - 4:3 pro Calgary.

Hudler byl za svůj výkon zámořskými novináři zvolen třetí hvězdou večera. "Před zápasem jsme o tom s ním mluvili. Věděl, že v kabině proběhla debata, kdo byl a nebyl povolán. Samozřejmě každý by chtěl reprezentovat svou vlast na olympijském turnaji, takže byl zklamaný. Ale v zápase následně ukázal jaký je to profesionál," komentoval výkon svého svěřence kouč Bob Hartley.

V dresu domácího Colorada se podruhé za sebou dvěma zásahy blýskl teprve 18letý Nathan MacKinnon (42z. - 28 bodů, 14+14). V sobotu sestřelil San Jose a vyhoupl se do čela bodování nováčků před zraněného Tomáše Hertla (35z. - 25 bodů, 15+10). Pondělními zásahy proti Flames pak své vedení jen upevnil. Po zápase však zamířil na rentgen s poraněným kotníkem a je možné, že stejně jako český mladík týmu Sharks skončí na listině zraněných hráčů.

Plekanec připravil vítězný gól a byl zvolen první hvězdou

Hokejisté Montrealu v pondělí na domácím ledě porazili Floridu těsně 2:1 a napravili si tak reputaci před svými fanoušky po dva dny starém nezdaru 3:4 z prodloužení proti Ottawě. V obou případech se bodově prosadil český reprezentační kapitán pro olympijský turnaj v Soči, Tomáš Plekanec.

Po dvou přihrávkách proti Senators si naposledy připsal další asistenci u vítězné trefy Canadiens a zámořští novináři jej za celkový výkon vyhlásili první hvězdou zápasu. Rozhodující akce se zrodila už v 36. minutě, kdy Plekanec zpoza branky našel v palebné pozici Briana Giontu a ten uťal smírný stav 1:1 po trefách Davida Desharnaise a Seana Bergenheima ze zahajovací třetiny.

"V posledních týdnech jsem byl s trenérem reprezentace v kontaktu a zmínil se o tom. Je to velká pocta a jsem za to rád. Na druhé straně je to jen znak na dresu. Všichni v sestavě musíme zahrát jako kapitáni, aby byl turnaj pro nás úspěšný," komentoval Plekanec dotazy zámořských novinářů na olympijskou nominaci a kapitánské céčko.

Tavares pěti body zničil Dallas

Jeden ze svých nejlepších výkonů dosavadního průběhu sezony v pondělí předvedl útočník Islanders John Tavares. Hlavní opora newyorského celku s bilancí (3+2) táhla své barvy k triumfu 7:3 nad Dallasem.

Po zahajovací třetině přitom Stars zásahy Erika Cola a kapitána Jamie Benna vedli 2:0. Následně ale začal řádit domácí kapitán. Tavares nejprve asistoval u první trefy Ostrovanů a v 28. minutě sám srovnával na 2:2. Podruhé do kabin pak hokejisté odcházeli za stavu 4:3 pro domácí New York.

Svůj pětibodový večer, v pořadí již druhý kariéry v NHL, Tavares završil ve třetí dvacetiminutovce. V 42. minutě asistoval u branky Briana Straita a trefami v 47. a 57. minutě uzavřel hattrick.

Výsledky NHL

Colorado - Calgary 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
8. a 15. MacKinnon, 50. Stastny (Hejda) - 2. Monahan, 36. Colborne, 38. Hudler, 57. Cammalleri (Hudler). Střely na branku: 25:19. Diváci: 12 027.

Montreal - Florida 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
7. Desharnais, 36. Gionta (Plekanec) - 18. Bergenheim. Střely na branku: 35:27. Diváci: 21 273.

NY Islanders - Dallas 7:3 (0:2, 4:1, 3:0)
28., 47. a 57. Tavares, 22. Strome, 30. Regin, 40. Nelson, 42. Strait - 6. Jamie Benn, 14. E. Cole, 36. Ničuškin. Střely na branku: 43:23. Diváci: 11 111.

NY Rangers - Columbus 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
20. a 47. Nash, 45. Boyle - 18. Dubinsky, 22. Atkinson, 37. Wisniewski, rozhodující sam. nájezd Letestu. Střely na branku: 43:39. Diváci: 18 006.