Exkluzivní zpověď. Podnikatel odmítl zaplatit úplatek, teď má problémy

  • 320
Kdyby se ekonomický poradce Vít Kraus zachoval loni tak, jak bývá v obchodech týkajících se ministerstva obrany obvyklé, zřejmě by teď dokončoval úspěšný byznys. On ale odmítl platit milionové úplatky a místo toho vše oznámil protikorupční policii. Půl roku pak Kraus s detektivy údajné korupčníky tajně monitorovali.

Případ se týká bývalého vojenského areálu Vincentinum na Břevnově, o nějž měla zájem firma Limes Roamnus zastupovaná právě Krausem. Protikorupční policie už loni v září v kauze zatkla šest lidí. Podle vyšetřovatelů od Krause žádali úplatek 20 milionů. Výměnou prý na ministerstvu obrany zařídí, aby Limes Romanus lukrativní pozemky bývalého vojenského areálu Vincentinum skutečně získala.

Nyní korunní svědek Kraus promluvil a MF DNES popsal, jak se případ vyvíjel. "Od začátku byl tlak na peníze, pokud nezaplatím, není možné pokračovat dál. Proto ve finále došlo k dohodě, že bude předáno 20 milionů. Peníze měly být rozeslány mezi lidi, kteří budou o té věci rozhodovat," řekl v exkluzivní zpovědi pro MF DNES korunní svědek Kraus.

Rozhovor s Vítem Krausem a detaily ke kauze VincentinumČtěte v úterý, 7. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Policie případ komentuje velmi stručně. "Část obviněných měla požadovat po zástupci právnické osoby úplatek ve výši 20 miliónů korun se slibem, že na ministerstvu obrany zařídí, aby mohlo dojít k realizaci projektu právnické osoby," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Málokdo tušil, že je za případem půlroční tajná spolupráce Víta Krause s policií. "Po jednom jednání Nadačního fondu Vincentinum, kterému objekty bezúplatně převedlo ministerstvo obrany, mi zatelefonoval jeden člověk. Potřeboval se velmi urgentně sejít kvůli Vincentinu," vzpomíná Kraus.

"Na jednání mi předložil řešení, že se věci dají ovlivnit. Hned druhý den měla přijít do Vincentina kontrola z ministerstva, zda fond plní podmínky smlouvy. Tato kontrola byla brána jako klíčová. Pokud ministerstvo po kontrole rozhodne, tak už nebude cesta zpět a je dost pravděpodobné, že nebudeme mít šanci se k objektu dostat," popisuje Kraus a dodává: "Bylo mi řečeno, že za finanční odměnu bude celá kauza ovlivněna tak, abychom se dostali do pozice, že se budeme moci dohodnout."

Vít Kraus
Budova v ulici Na Petynce 487/21 v Praze 6

Zástupce společnosti Limes Roamnus Vít Kraus a budova v ulici Na Petynce v Praze 6

Po několika týdnech se prostředníci ozvali znovu. "Tvrdili, že situaci lze pořád řešit. Následovalo mnoho schůzek. My jsme se dostávali s dokončením projektu do stále větších obtíží a druhá strana zvyšovala své požadavky. Původně chtěli milion, potom až 36 milionů a nakonec se to ustálilo na 20 milionech," říká Kraus.

Všechny schůzky dokumentovala policie. Dokonce požadovaných 20 milionů korun zaplatila v rámci takzvaného předstíraného převodu. Loni v září pak zadržela a z nepřímého úplatkářství obvinila celou skupinu lidí: podnikatele Viktora Labského, Jaroslava Breníka a Jaroslava Hýblera s jeho synem. Advokátka Ludmila Hudcová je stíhána za pomoc při úplatkářství, porušení povinnosti při správě cizího majetku a praní špinavých peněz.

Labský ani Hudcová se nevyjádřili. "Už mě nikdy nekontaktujte," řekl Labský. Breník nebyl k zastižení, telefony měl vypnuté. Otec a syn Hýblerovi vinu popírají. "Já i otec jsme nevinní a obvinění, proti kterému jsme se odvolali, je nesmyslné a věříme, že ho budeme zbaveni," uvedl Jaroslav Hýbler s tím, že jediné jeho "provinění" bylo, že seznámil Krause s Breníkem.

A jak dopadl Kraus? Obchod se zatím neuskutečnil a hrozí mu, že bude muset akcionářům zaplatit škodu přes deset milionů. "Na své jednání, při němž jsem se řídil zákonem, mohu velmi doplatit," říká ve zpovědi pro MF DNES Kraus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video