Bedřichovský stadion, kde startuje Jizerská padesátka je takřka bez sněhové pokrývky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jizerská padesátka se popáté v historii nepojede. Na trati chybí sníh

  • 123
Je rozhodnuto. Letošní 47. ročník Jizerské padesátky se nepojede. Organizátoři slavný běžkařský závod, který se měl konat o víkendu, zrušili kvůli nedostatku sněhu. Popáté v historii.

"Je nám to líto. V Bedřichově se teploty stále drží nad nulou a v dalších dnech se má ještě oteplit. Tato kritická situace nás bohužel donutila k definitivnímu rozhodnutí, že se letošní ČEZ Jizerská 50 neuskuteční," potvrdil zrušení závodu Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.

"Už tak velmi špatné podmínky se po deštích ještě zhoršily. Tam, kde to ještě nedávno šlo, třeba na Jizerce, už by se dnes nedalo jet. Teď je trať z asi šedesáti nebo sedmdesátiprocent absolutně nesjízdná," zmínil ředitel závodu Martin Koucký.

Dovézt sníh podle něj už není reálné, takové zásoby ostatně ani nikde nejsou. Sníh chybí i na mnoha místech jizerské magistrály.

Hlavního nedělního závodu se mělo zúčastnit téměř sedm tisíc běžců, zhruba čtvrtina ze zahraničí. Ti, kteří pravidelně trénují v Jizerských horách, tušili, že pořadatelé závod nakonec zruší. I s doprovodnými běhy, které se měly konat už od pátku.

"Už od minulého týdne mi bylo celkem jasné, že to nemůže jinak dopadnout. Je to škoda, těšil jsem se, ale nedá se s tím nic dělat. Dovézt sníh se tady nedá," řekl rezignovaně Jan Hellmich z Liberce.

Kolikrát se sám postavil na start, už nepočítá, kolem dvacítky se však prý počet jeho startů pohybuje.

Sníh by stačil jen na pár metrů, myslí si veterán

Veterána Ladislava Míku, který se do závodu v historii přihlásil do všech ročníků, zpráva o zrušení mrzí.

"Nemohlo to dopadnout jinak, než že Padesátku zrušili. Teď už opravdu není sníh až na Kristiánov. Když sečtete všechny úseky, sníh není určitě na deseti kilometrech. V Jizerkách ho není odkud navézt. Není reálné, že by trať připravili. Ta jediná trocha, co je na parkovišti v Bedřichově, by možná stačila na pár metrů, ale ne na takové kilometry," usoudil.

Startovné se přímo vracet nebude. Přihlášeným závodníkům organizátoři poskytnou slevu při příštím ročníku. Místo 1 200 korun tak běžci na padesátikilometrové trati zaplatí 900 korun (podrobnosti na webu závodu zde).

Zaplacené parkovné bude závodníkům převedeno na příští rok, nebo vráceno na jejich žádost v plné výši na účet.

"I když je ve startovních propozicích uvedeno, že v případě nepříznivého počasí je startovné nevratné, takto se k lidem chovat nechceme. Část startovného budeme kompenzovat příští ročník. Pro ty, co měli letos jet, bude levnější," vysvětlil ředitel závodu Koucký.

Kvůli vracení startovného nám budou spílat, tvrdí organizátoři

Jak řekl, organizační výbor počítá i s tím, že jim budou přihlášení běžci na internetových diskusích spílat.

"Část závodníků náš postoj asi nepochopí, ale doufám, že většina ano. Přípravy jsou velmi náročné a běží celý rok. Rozpočet je vyčerpaný. Závod chceme pořádat každý rok a ekonomicky to musí vyjít. Neděláme mistrovství jednou za život," zmínil ředitel závodu Koucký.

Podle Hellmicha by ale pořadatelé měli přihlášeným účastníkům závodu startovné vrátit.

"Na jednu stranu chápu, že s tím mají pořadatelé velké výdaje, převedení startovného do příštího roku může závodníky motivovat k tréninku. Na druhou stranu si ale myslím, že by bylo lepší, kdyby pořadatelé peníze také vraceli, jako to bylo v devadesátých letech. Člověk neví, jestli bude příští rok zdravý a jestli se vůbec rozhodne jet. Je to už docela dost peněz," domnívá se Jan Hellmich. Startovné ho stálo 1 200 korun.

Sníh mizí před očima i v Krkonoších: