Policisté prohledávají dům palestinského diplomata v pražském Suchdole (1....

Policisté prohledávají dům palestinského diplomata v pražském Suchdole (1. ledna 2014) | foto: Reuters

V sídle palestinského velvyslance bylo 12 zbraní včetně samopalů

  • 559
V rezidenci palestinského velvyslance v Praze bylo dvanáct kusů zbraní, mezi nimi samopaly a pistole. Zajistili je tam policisté zasahující kvůli výbuchu trezoru, po němž zemřel palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál. Palestinci tvrdí, že zbraně byly legální a pocházely ještě z doby minulého režimu.

MF DNES informaci získala z důvěryhodných zdrojů, následně počet zbraní na přímý dotaz potvrdil policejní prezident Martin Červíček.

"Ano, bylo jich dvanáct. Musím se razantně ohradit proti dezinformacím, že policisté odvezli na 70 zbraní. Je to nesmysl," řekl MF DNES Červíček. Informaci o údajně až 70 zbraních přinesla v minulých dnech s odvoláním na nejmenované zdroje agentura ČTK.

Velká rekonstrukce událostí v rezidenci velvyslanceČtěte v pondělí 6. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Červíček však s ohledem na vyšetřování odmítl upřesnit, kolik se našlo pistolí a kolik samopalů. "Musíme zbraně podrobit genetickému a balistickému zkoumání, do té doby nebudeme tyto informace zveřejňovat," řekl Červíček MF DNES.

Náměstek palestinského ministra zahraničí podle agentury AP popřel, že šlo o ilegální zbraně. "Řekli jsme české straně, že tyto zbraně byly na ambasádě dlouhou dobu, která sáhá až do bývalého československého režimu. Tyto zbraně buďto měly povolení, nebo to byly dary pro velvyslance," prohlásil.

Policie v suchdolské rezidenci palestinského velvyslance zasahovala poté, co 1. ledna exploze po otevření trezoru smrtelně zranila palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Ten následně zemřel ve střešovické nemocnici.

Policie od začátku vyšetřování říká, že exploze nebyla teroristický útok:

1. ledna 2014

Česká policie uvedla, že výbuch nebyl dílem atentátníka. Přístup do budovy měla díky tomu, že krátce po stěhování ještě prostory neměly diplomatický status a nebyly tak chráněné Vídeňskými úmluvami, které nastavují pravidla hry v působení diplomatů a diplomatických misí (úmluvu o diplomatických stycích najdete zde, úmluvu o konzulárních stycích pak zde).

Tělo diplomata odletí běžnou linkou

Stále nicméně není jasné, jak se výbušnina do rezidence dostala. Z možností, zda byla součástí zabezpečovacího zařízení trezoru, nebo šlo o uloženou trhavinu, se jako pravděpodobnější jeví ta druhá (názor odborníka čtěte zde).

Dcera zemřelého velvyslance Rana Džamálová však hovoří o tom, že nálož byla úmyslně nastražená pod trezorem. Její výpověď se rozchází jak s verzí české policie, tak s prohlášeními mluvčího ambasády a palestinského ministra zahraničí. Džamálová komentuje dění z Ramalláhu a informace má zprostředkovaně.

Nic to nemění na tom, že zbraně ani výbušniny nemají na diplomatické půdě co dělat, pokud diplomaté neuzavřou dohodu s hostitelskou zemí. To se v palestinském případě podle dostupných informací nestalo.

V případě České republiky je to druhý odhalený případ zbraní, které ilegálně ukrývali zahraniční diplomaté. V roce 2003 vydali Iráčané zbraně včetně protitankové střely, se kterou chtěli zaútočit na budovu Rádia Svobodná Evropa (čtěte článek Zavolala Jana a Iráčané vydali zbraně).

Džamálovo tělo v pondělí večer letecky opustí Prahu a po mezipřistání v úterý přistane v jordánském Ammánu. Pohřeb se uskuteční ve středu v Ramalláhu, řekl Radiožurnálu mluvčí palestinského ministerstva zahraničí. Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová ČTK sdělila, že Palestinci k přepravě velvyslancových ostatků využijí běžnou linku.

,

Nejlepší videa na Revue