Východ USA na satelitních snímcích po úderu sněhové bouře zbělal (4. ledna 2014)

Východ USA na satelitních snímcích po úderu sněhové bouře zbělal (4. ledna 2014) | foto: AP

Amerika se chystá na arktické mrazy, Brity sužují povodně

  • 67
Zatímco Češi nadále marně čekají na sníh, Američané a Kanaďané ho mají až až. Sněhové bouře si v USA vyžádaly nejméně jedenáct životů. Velkou Británii pro změnu ochromily rozsáhlé záplavy.

Kanadu a severovýchod Spojených států čeká mrazivý víkend, teploty mají podle meteorologů spadnout pod minus 30 stupňů Celsia. V okolí Quebecu se očekává až minus 38 stupňů. Kritická má být podle zpravodajského portálu BBC hlavně noc na neděli.

Server CNN uvedl, že současné mrazivé teploty jsou v podstatě tropické ve srovnání s tím, co teprve přijde. Arktické podmínky čekají především na obyvatele Severní Dakoty a Minnesoty. Problémem je zejména mrazivý vítr, kvůli kterému se pocitově zdají mrazy ještě vyšší, než ve skutečnosti jsou. Nynější vítr je podle meteorologů nejmrazivější za poslední dvě desetiletí.

Rozmary počasí, se kterými se severoamerický kontinent od čtvrtka potýká, vyvolaly chaos v dopravě. Jízda po namrzlých silnicích je obzvláště nebezpečná, několik vážných nehod si již vyžádalo lidské životy.

Ve městech jako je Boston, Washington či Filadelfie jsou silničáři a technické služby v neustálém nasazení. Do ulic New Yorku již vyrazilo na 24 000 pluhů a dalších vozidel, které s odklízením přívalů sněhu nyní pomáhají.

Letový portál FlightAware hlásí, že v pátek bylo v USA zrušeno více než 3 000 letů a dalších 11 000 mělo zpoždění. Nejpostiženější letiště jsou v New Yorku a Chicagu. Letadla se musí podrobovat zdlouhavému odmrazování a mnohá poté kvůli špatné viditelnosti čekají několik hodin na povolení ke startu. Některá letiště proto do odletových hal rozmístila lehátka, aby si cestující během mohli zdřímnout.

Bouře, která na některých místech přinesla více než 60 centimetrů sněhu, ale neznamená jen trable. Mnozí Newyorčané už na internetu sdílejí tipy na nejlepší sáňkařské dráhy na Manhattanu.

Británie čelí velké vodě

Na druhé straně Atlantiku mezitím velkou část území britských ostrovů zasáhly rozsáhlé povodně, které podle meteorologů jen tak nepoleví. Úřady už vydaly na 300 varování před dalšími přívaly vody.

Největší nebezpečí povodní hrozí v odpoledních hodinách v oblasti skotského zálivu Firth of Forth a města Musselburghu. Přírodní živel narušuje hlavně dopravu a podle serveru BBC už možná zabil jednoho člověka.

Lijáky a silný vichr zatím řádí zejména v jižnějších a západních oblastech Anglie. Mnohé silnice jsou ale kvůli povodním uzavřené i v jižním Walesu, Severním Irsku a západním Skotsku. Na různých místech se teď očekává další narušení i železničních a leteckých spojů.

Velká Británie čelí lijákům, silnému větru a rozbouřenému moři (3. ledna 2014).
Zaplavené rekreační chaty v Kidwelly v západním Walesu (3. ledna 2014).
Několikametrové vlny narážejí na pobřežní silnici ve vesnici Carnlough v...

Záchranáři začali ráno znovu pátrat po mladíkovi, který byl naposledy spatřen ve čtvrtek, jak se blíží k břehu v anglickém hrabství Devon. Podle BBC to vypadá, že šel fotografovat rozbouřené moře a patrně jej smetly vlny, které v některých místech dosahovaly až deseti metrů.

"Rádi bychom lidem opět připomněli, aby se vyhýbali pobřežním místům, kde to může být nebezpečné," prohlásil zástupce záchranářů. Podle britských meteorologů mají lijáky provázené silným větrem trápit v různé intenzitě obyvatele britských ostrovů nejméně do pondělí.

Pod vodou se ocitla i některá místa v Bretani na západě Francie, která v důsledku silných dešťů v minulých dnech postihly povodně. Déšť, vichr a vlnobití zde mají podle webu deníku Le Parisien trvat nejméně do začátku týdne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue