Doporučujeme

Policisté v Soči při kontrole dokumentů. | foto: Reuters

„Zakázané město“ v Soči. Češi si tam vlastní ochranku nevezmou

  • 8
Příští úterý se ruské Soči ocitne v ochranné olympijské "bublině". Od 7. ledna se nařízením vlády promění centrum zimní olympiády v "zakázané město". Přesto obavy o bezpečnost her narůstají.

Vjezd do Soči bude od úterka možný jen na zvláštní propustky. V platnost vstoupí i zákaz veškerých veřejných shromáždění nesouvisejících s olympiádou. Tak to bylo naplánováno dlouho dopředu.

Žádná další opatření, ani v návaznosti na bombový útok ve Volgogradu, údajně ruští organizátoři nechystají. "Vše potřebné již bylo učiněno," prohlásil Alexander Žukov, prezident Ruského olympijského výboru.

Bezpečnost her má ochránit více než 40 tisíc mužů a žen. Přesto nyní ve světě přibývají hlasy vyjadřující obavy. Australský olympijský výbor zavedl restriktivní opatření a zakázal svým olympionikům trénovat před zahájením her v jiném ruském středisku než v Soči.

Norský olympijský výbor začlenil do své delegace na hry příslušníky Policejní bezpečnostní služby PST. "Je to v zájmu ochrany práv našich občanů," říká Tore Ovrebo, šéf norské výpravy.

Na teroristickou hrozbu poukázal též Scott Blackman z exekutivy olympijského výboru USA. "Útok ve Volgogradu mohl být předehrou k tomu, co se může přihodit v Soči. Poprvé došlo k takovému incidentu těsně před hrami a navíc v jejich geografické blízkosti."

Český olympijský výbor zatím neplánuje, že by do výpravy začlenil bezpečnostní pracovníky. "Nemyslím si, že by nějaká osobní ochranka mohla výrazně pomoci," soudí Martin Doktor, šéf mise. "Věříme opatřením, která Rusové chystají."

Čeští olympionici pouze obdrží informační brožuru se sérií doporučení, jak se v Soči chovat. "Většina našich sportovců je však z cest po světě zvyklá, že nejbezpečnější je pohybovat se v zajištěném perimetru než vycházet někam mimo něj," dodává Doktor.

Bývalý olympijský vítěz v rychlostní kanoistice už coby závodník zažil, jak tuhá mohou být bezpečnostní opatření. V Atlantě 1996 startoval poté, co bombový útok v Olympijském parku usmrtil jednoho z diváků.

"Tehdy jsem na kanál procházel asi osmi kontrolami. Pak jsem vjel na vodu a po 50 metrech jsem viděl, že jsou u ní schovaní vojáci. Ale tím se sportovec nesmí nechat rozptylovat."

Bezpečnost na hrách se stala stěžejním tématem poté, co si v Mnichově 1972 útok palestinských teroristů vyžádal smrt 11 izraelských sportovců. V Montrealu 1976 už byla olympijská vesnice poprvé obehnána ostnatým drátem.

Geometrickou řadou pak stoupaly náklady na bezpečnost her po 11. září 2001. V Salt Lake City 2002 parkovaly v blízkosti sportovišť obrněné transportéry.

Minulé letní hry v Londýně 2012 hlídalo 12 000 policistů a 18 200 vojáků, skoro dvakrát tolik, než jich tehdy měla Británie v Afghánistánu. Pomáhalo jim také 500 agentů FBI. Na šesti místech u Olympijského parku byly rozmístěny rakety země-vzduch. Náklady na bezpečnost se v Londýně vyšplhaly na 282 milionů liber, tedy v přepočtu 8,5 miliardy korun.

"Mysleli jsme, že jsme se upsali olympijským hrám. Ale místo toho jsme se upsali životu v Severní Koreji," glosoval tehdejší opatření britský komik Paul Merton.

Kolik rublů bude stát bezpečnost v Soči, zatím ruští organizátoři a politici neuvedli. "Ale když se povedlo ochránit při hrách obrovský Londýn, mělo by to jít i s mnohem menším Soči, ne?" doufá Doktor.

Olympijský areál v Soči byl zkontrolovat ruský prezident Vladimir Putin:


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.