Sobotka přivezl Zemanovi do Lán životopisy kandidátů na ministry

  • 207
Bohuslav Sobotka se poprvé dozvěděl, jak se prezident Miloš Zeman staví k jím dojednané podobě možné vlády. Přivezl prezidentovi do Lán seznam kandidátů na ministry i jejich životopisy. Jména ministrů neřekl. Ani slovo také nezaznělo o tom, kdy by Zeman mohl Sobotku jmenovat premiérem.

"Sestava nominací do vlády bude zveřejněna poté, co se sejdou předsedové koaličních stran v pondělí," řekl Sobotka po schůzce s prezidentem.

Šéf ČSSD Sobotka vyrazil odpoledne do Lán poté, co seznam jeho kandidátů do vlády schválilo grémium sociální demokracie. Odmítl odpovědět na otázku, zda se do vlády vrátí bývalý premiér Vladimír Špidla jakožto nový ministr práce a sociálních věcí. Později večer iDNES.cz zjistil, že Špidla bude jeho šéfporadce a Sobotka potvrdil, že takovou nabídku Špidlovi dal a on ji přijal. (více zde)

Je otázka, zda vůbec jmenuje premiéra, řekl Dienstbier

Z Lán pospíchal Sobotka zpět do Prahy do sídla strany, kde na něj už čekal senátor Jiří Dienstbier, kandidát na ministra pro lidská práva a šéfa Legislativní rady vlády. "Ústava hovoří jasně. Prezident jmenuje členy vlády na návrh předsedy vlády," řekl Dienstbier. Ani neví, jak by chtěl Zeman zkoumat odbornost jednotlivých navržených ministrů.

Jak by mohla vypadat vláda

premiér - Bohuslav Sobotka (ČSSD)
vicepremiér a ministr financí - Andrej Babiš (ANO)
vicepremiér pro vědu a výzkum - Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

ministr zahraničí - Lubomír Zaorálek (ČSSD)
ministr vnitra - Milan Chovanec (ČSSD)
ministr průmyslu - Jan Mládek (ČSSD)
ministr školství - Marcel Chládek (ČSSD)
ministr práce a sociálních věcí - Petr Krčál (ČSSD)
ministr zdravotnictví - Svatopluk Němeček (ČSSD)
ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady - Jiří Dienstbier (ČSSD)

ministr obrany - Martin Stropnický (ANO)
ministryně spravedlnosti - Helena Válková (ANO)
ministryně pro místní rozvoj - Věra Jourová (ANO)
ministr dopravy - Antonín Prachař (ANO)
ministr životního prostředí - Richard Brabec (ANO)

ministr zemědělství - Marian Jurečka (KDU-ČSL)
ministr kultury - Daniel Herman (KDU-ČSL)

Po setkání se Sobotkou odmítl Dienstbier říci, zda bude ministrem a přidal zajímavou glosu na Zemanovu adresu: "Samozřejmě je otázka, zda vůbec jmenuje předsedu vlády. Už by bylo načase."

Za Sobotkou do centrály sociální demokracie dorazil i Špidla. Zeman dříve naznačil, že některé z kandidátů nemusí jmenovat a právě se Špidlou by mohl mít prezident problém. Špidlu totiž viní z toho, že neuspěl již v prezidentské volbě v roce 2003, když Zemana nepodpořili ani všichni poslanci ČSSD. Špidla tehdy stranu vedl. Nakonec ale možný spor o Špidlu s prezidentem Sobotka vyřešil tím, že z něj udělá svého šéfporadce.

Sobotka: Prezident by jména kandidátů na ministry neměl znát z médií

Sobotka se do Lán vypravil s tím, aby osobně své návrhy na ministry představitl. A vysvětlil i svou tajuplnost. "Určitě by bylo dobře, aby se pan prezident ta jména nedozvídal z médií," řekl Sobotka ještě před odjezdem z Lidového domu.

Zeman dříve dával najevo, že navržené ministry nejmenuje. Řekl například, že se obává toho, aby Martin Stropnický nebyl na ministerstvu obrany novou Karolínou Peake. Kdyby byl navržen na kulturu, kterou už vedl, nebo na jakožto bývalý diplomat na ministerstvo zahraničí, problém by s ním Zeman neměl (více o postoji prezidenta zde). Jenže hnutí ANO Stropnického vyslalo na obranu.

Zemab má dlouhodobě problémy s některými sociálními demokraty, které Sobotka ve vládě chce. S Lubomírem Zaorálkem jako možném kandidátovi na ministra zahraničí a Jiřím Dienstbierem, který by se podle Sobotky měl stát ministrem pro lidská práva a šéfem Legislativní rady vlády (více o sestavě vlády, kterou Sobotka veze Zemanovi zde).

Sobotka se ale snažil tvářit optimisticky. "Pokládal bych za paradoxní, kdyby levicový prezident zvolený s podporou voličů ČSSD blokoval vládu, kterou po volbách sestavuje sociální demokracie," řekl šéf ČSSD před odjezdem do Lán. "Je důležité, abychom vykonávali své funkce v zájmu všeho lidu, v zájmu občanů a jestliže občané demokraticky rozhodli ve volbách, jsem přesvědčen, že i pan prezident bude jednat v zájmu občanů," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video