Mizející moře i nejstarší město světa. Izrael, s letenkou do 5 000 Kč

Mrtvé moře nabízí mnohem víc než jen nenáročné poležení na hladině tekutiny nasycené solí. Fantaskní pouštní krajina nejhlubší prolákliny světa zdaleka není bez života, objevit tu můžete třeba pozůstatky jednoho z nejstarších měst světa, biblického Jericha. Výlet do Izraele se navíc teď dá pořídit laciněji než dříve.

Zatímco v Jeruzalémě, vzdáleném sotva čtyřicet kilometrů, může od prosince do února řádit opravdové zimní počasí včetně sněhu a izraelské pláně svažující se k pobřeží Středozemního moře v zimním období běžně skrápějí silné deště, krajina kolem Mrtvého moře je jiná. Proti nepravidelnostem středomořského počasí ji ze západu chrání poměrně vysoký hřbet Judských hor a ani z jiných směrů sem vláha nemá jak proniknout.

Výsledkem je pouštní krajina s podnebím, které je v zimě příjemně teplé (během léta však často nesnesitelně horké) a kde i v chladnějším období roku prší jen málokdy: průměrný roční úhrn srážek, který se pohybuje do 100 mm, hovoří za vše. V oblasti kolem východního závěru Středozemního moře budete podobné podmínky jinde hledat jen těžko.

Nejnižší bod, co leží čím dál tím níž

Je to bizarní jízda, silnice sice v dlouhých vlnách pravidelně klesá a stoupá, zhruba však udržuje stejnou niveletu. Kolem se rozkládá bezútěšná pouštní krajina, na východním obzoru vidíme jordánské území. Jen ta voda je o pěkných pár metrů níž a místy o kilometry dál. Mrtvé moře: jestli by to takhle šlo dál, brzy by bylo úplně mrtvé, totiž přestalo by existovat.

Nejhlubší proláklina světa je oříškem i pro profíky, kvůli ní aby se pořád přepisovaly mapy. Hladina Mrtvého moře je aktuálně na kótě minus 427 metrů pod úrovní světového oceánu, ale ze školy si možná pamatujete menší číslo, 400 nebo třeba 395 metrů. Hladina tohoto "moře" totiž setrvale klesá, a to proto, že z Jordánu (ano, je to ten biblický Jordán), jediného přítoku Mrtvého moře, berou Arabové i Židé příliš mnoho vody pro závlahy a přítok tak nestačí vyrovnávat intenzivní výpar. Od roku 1970 hladina Mrtvého moře poklesla o vertikálních čtyřicet metrů a samozřejmě se značně zmenšila také vodní plocha. Snaha o záchranu nicméně existuje, plánuje se přivedení chybějící vody z Rudého moře.

Úroveň mořské hladiny při silnici z Jeruzaléma do Jericha

Pláž u Ein Gedi, v pozadí jordánské pobřeží Mrtvého moře

Stavíme na parkovišti u oázy Ein Gedi (hebrejsky עֵין גֶּדִי ) a vydáváme se na pochod dolů k pobřeží. Jdeme asi půl kilometru slušným kopcem dolů, nelze jinak. Pohled na hladinu souhlasí s očekáváním: několik "levitujících" návštěvníků leží na hladině, další vyčuhují z vody po úroveň prsou. Nikoli ovšem z vody mořské, ale jezerní. Mrtvé moře je ve skutečnosti velmi slané jezero, s koncentrací solí kolem 34 procent. To je zhruba desetkrát víc než salinita světového oceánu (mořská voda má ovšem poněkud jiné složení) a také důvod, který vás tady drží na hladině, ať se vám to líbí, nebo ne.

Za chvíli vidíme jednoho nešťastníka, jak ze břehu skáče do vody po hlavě a po vynoření, s očima zcela zasolenýma, zoufale a naslepo hledá cestu ke sladkovodním sprchám na břehu. I my ovšem po pár minutách cítíme každou oděrku na těle, včetně stop po ranním holení. Tohle opravdu není obyčejné moře.

Hlavní turistickou základnou na izraelském břehu Mrtvého moře je dnes Ein Bokek (עין בוקק), klasický resort s několikapatrovými hotely a všemožnými službami pro návštěvníky. Má to své praktické důvody, místo totiž leží u jižní části Mrtvého moře, která je dnes oddělená od hlavní vodní plochy. Úroveň hladiny proto zůstává stabilní, žádný "pochoďák" dolů na břeh a zpět se nekoná a najdou se tu i normální pláže.

Výhled na Mrtvé moře od pramene Ein Gedi Spring

Do nejstaršího města

A jakmile lid slyšel zvuk rohu a lid začal křičet velkým válečným pokřikem, stalo se, že se potom zeď začala bortit. Lid pak vyšel do města, každý přímo před sebe, a dobyli město...

Tím městem bylo Jericho (arabsky Arīḥā) a biblická pasáž, ocitovaná z Knihy Jozue, líčí jeho dobytí Izraelity. "Zdí" se zde myslí hradby starozákonního Jericha, které tu podle archeologů stály již kolem roku 8 000 před Kristem. Jejich malou část můžete spatřit i dnes, jde nejspíš o nejstarší dochované opevnění na planetě Zemi. A pádný důvod pro nárok Jerišských označovat své město za nejstarší kontinuálně osídlené místo na světě, byť kandidátů na toto prvenství je samozřejmě víc. Sdělení o "the oldest city of the world" ostatně hlásá i moderní nápis u vydatného pramene vody na úpatí pahorku Tell es-Sultan.

Zbytky Hišamova paláce v Jerichu

Anglický nápis u pramene nedaleko vykopávek Starého Jericha

Zajímavosti Jericha jsou rozesety na poměrně velké ploše v okolí současného sídla, kromě vykopávek Starého Jericha doporučujeme nevynechat především Hišamův palác. Jde o rozsáhlé pozůstatky zimní rezidence vybudované Hišamem, vládcem islámské dynastie Umajjovců. Tato lokalita je o několik tisíc let mladší (8. stol. n. l.), a proto tam toho uvidíte mnohem víc než ve Starém Jerichu. I proto, že Hišamův palác byl v nedávné minulosti podrobně prozkoumán archeology a práce stále pokračují.

V centru Jericha

Na Západním břehu

Navzdory tomu, že Jericho patří mezi archeologické lokality světového významu, během našeho pobytu tu žádné jiné návštěvníky nepotkáváme. Celá lokalita totiž leží na Západním břehu Jordánu, tedy pod palestinskou samosprávou, a v porovnání např. se zdaleka nejznámější pamětihodností v okolí Mrtvého moře, pevností Masada, přijede do Jericha jen zlomek zvědavců.

Tip na dovolenou

Vybírejte z nabídky zájezdů do Izraele na dovolena.iDNES.cz.

V současnosti však není důvod se Jerichu vyhýbat, bezpečnostní situace je tu již léta stabilizovaná. Problémem může být jedině vozidlo, většina izraelských autopůjčoven totiž svým klientům cestu na Západní břeh nedovoluje. V praxi však nejspíš na žádné potíže nenarazíte. Opatrnější povahy mohou preventivně na palubní desku při odstavení auta viditelně umístit papír s anglickým nápisem "jsem návštěvník, nikoli Žid" (fakt, že auto pochází z Izraele, případným nenechavcům prozradí žlutá poznávací značka).

Jericho tak může posloužit jako "ochutnávka" každodenního života Palestinců, kteří jeví o kontakt s nečetnými cizinci živý zájem, vesměs jsou přátelští a otevření a řada z nich dá dohromady alespoň pár anglických vět. V centru nové části Jericha, na zaprášených ulicích lemovaných nevzhlednými betonovými stavbami, panuje klasický arabský chaos. Prodavači čehokoli se na tržišti neúnavně překřikují, kolem pobíhají toulaví psi a falafel jíme u umaštěné plechové boudičky, protože jiná možnost není. Opakujeme si to pořád kolem dokola: od luxusních hotelů na nábřežní promenádě v Tel Avivu jsme vzdáleni opravdu jen pár desítek kilometrů...

Pohled na Mrtvé moře z vrcholu Mount Sodom

Přijde záchrana?

O stavbě umělé vodní cesty, která by propojila Rudé moře s Mrtvým mořem, se uvažuje už mnoho let, podpis dohody mezi Izraelem a Jordánskem v prosinci 2013 však projektu dává dosud nevídaný impuls. Hlavním cílem je zastavit pokles hladiny Mrtvého moře přivedením dodatečné vody z moře Rudého, součástí projektu je také rozsáhlé odsolování a následné dodávky pitné vody pro města Akaba, Ammán (Jordánsko) a Eilat (Izrael). Voda má být vedena po jordánském území a bude muset nejprve překonat rozvodí v úrovni 230 metrů nad hladinou oceánu. Teprve z rozvodí voda poteče, z větší části v trubkách, z menší v otevřeném kanálu, samospádem do Mrtvého moře. Hlavní část vodní cesty bude měřit 225 kilometrů.

Projekt má samozřejmě také mnoho odpůrců. Hlavní protiargumenty hovoří o nepředvídatelných důsledcích na křehký ekosystém Mrtvého moře, do něhož by se dostával značný objem vody obsahující mořské, cizorodé organismy. Kritici také namítají, že podle současných plánů by množství vody přivedené z Rudého moře pro záchranu Mrtvého moře stejně nestačilo, navíc projekt bude energeticky velmi náročný.

Může se hodit

Informace
www.goisrael.com: Oficiální turistické stránky Státu Izrael.
http://travelpalestine.ps: Oficiální prezentace turistických možností na palestinských teritoriích.

Jak se tam dostat
Na letecké lince z Prahy do Tel Avivu je nyní větší konkurence, což se projevuje v podstatně příznivějších cenách než dříve. Výdaj za zpáteční letenku dnes nemusí přesáhnout 5 000 Kč. Přímé spojení z Prahy na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu nyní nabízejí ČSA (www.csa.cz), Smart Wings (www.smartwings.net), izraelská společnost El Al (www.elal.co.il) a od dubna 2014 začne lety provozovat i nízkonákladovka Wizz Air (http://wizzair.com).

Doprava po Izraeli
K výletu do oblastí kolem Mrtvého moře budete potřebovat auto. Na rozdíl od většiny jiných druhů zboží a služeb je půjčovné v Izraeli laciné, týdenní pronájem automobilu pořídíte v zimním období za cenu od 120 eur. Rezervaci proveďte na internetu (spolehlivý zprostředkovatel je např. www.holidayautos.co.uk) a pokud budete chtít auto vyzvednout/vrátit rovnou na Ben Gurionově letišti u Tel Avivu, počítejte s menším příplatkem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...