Vědci z uvázlé ruské lodi jsou v bezpečí, spasil je čínský vrtulník

  • 22
Odkládaná evakuace cestujících z ruské lodi uvázlé v Antarktidě byla úspěšná. Čínský vrtulník po poledni SEČ dokončil záchranu všech 52 členů vědeckého týmu. Na plavidle nyní zůstává už jen 22 členů ruské posádky.

"Čínský vrtulník přiletěl k Šokalskému. Odjíždíme, je to na 100 procent," napsal ve čtvrtek Chris Turney na Twitteru. Kapitán Igor Kiseljov předpokládal, že evakuace všech pasažérů potrvá "pět až šest hodin", přičemž noční čas nehraje žádnou roli, protože v Antarktidě je nyní léto a "v noci je světlo jako za dne".

Evakuaci zajistil vrtulník z čínského ledoborce Sněžný drak, který je vzdálen od Akademika Šokalského asi 22 kilometrů. Vrtulník byl s to pobrat na palubu 12 cestujících. Mluvčí australské námořní záchranné služby AMSA Lisa Martinová uvedla, že stroj uskutečnil celkem sedm letů: pět s evakuovanými pasažéry a další dva s jejich zavazadly a technickým vybavením. Každý let trval zhruba 45 minut.

"Dokázali jsme dosáhnout Aurory Australis živi a zdrávi," ohlásil vedoucí expedice Chris Turney a poděkoval Číňanům a australské vládě.

Původně se předpokládalo, že vrtulník přepraví evakuované na čínský ledoborec, odkud by je člun ve skupinách po 22 lidech převezl na palubu australského plavidla Aurora Australis. Ale plány se posléze změnily, a tak vrtulník přistával na ledu v bezprostřední blízkosti australského ledoborce.

Ledoborec Aurora Australis má přepravit evakuované cestující na australskou základnu v Antarktidě, kde si má doplnit palivo. Do asi 2800 kilometrů vzdáleného přístavu Hobart v australském státě Tasmánie by se měl vrátit v polovině ledna.

Na ruské lodi bylo 74 lidí, z toho 22 členů ruské posádky, která na palubě zůstane i po evakuaci vědeckého týmu. Cestující jsou převážně australští, novozélandští a britští vědci a turisté. Několik předešlých pokusů o vyproštění plavidla nevedlo k úspěchu (více o neúspěšných pokusech o záchranu čtěte zde).

Až dosud se předpokládalo, že evakuace se během čtvrtka neuskuteční, i kdyby vrtulník z čínského ledoborce mohl díky zlepšení počasí odstartovat. Australské úřady, které záchrannou operaci koordinovaly, totiž pokládaly následnou přepravu evakuovaných cestujících člunem z čínského plavidla na australský ledoborec Aurora Australis kvůli ledu za nejistou.

Vědecký tým chtěl jít po stopách slavného výzkumníka

Akademik Šokalskij ztroskotal 24. prosince a nachází se asi 2 800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem lodi je mimořádně silný. Podle dosavadních zpráv potopení lodi nehrozí a zásoby potravin jsou k dispozici na několik týdnů.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která na palubě ruské lodi odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to však není.

Plavidlo vědecké výpravy uvázlo v ledové krustě na Štědrý den:

27. prosince 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue