Čínský Kanton si pojistil úspěch v novém roce budovou ve tvaru kruhu

  • 6
Číslo osm je v Číně symbolem úspěchu a štěstí, kruh je dovršením harmonie a nekonečna. I proto získalo město Kanton nový symbol: budovu v podobě kruhu, která se odráží v hladinách Perlové řeky. Tak vznikla kýžená "osmička".

Ještě před pár lety měl Kanton "pouze" 12 milionů obyvatel, dnes již dvacet a do deseti let se počítá s 50 miliony lidí. Město postavené v ústí páté největší čínské řeky a s dlouhou historií (vzniklo ve 3. století před naším letopočtem) by se tak stalo největším městem světa.

Kanton (z portugalštiny, český přepis Kuang-čou) pohltil již několik menších měst v okolí a dál zabírá další území. Čína má představu, že zde vznikne středisko světového obchodu.

Pro tvar stavby si architekt našel hned několik inspirací.

Takové město ovšem už potřebuje důstojný symbol. Italský architekt Joseph di Pasquale ze studia A.M. Progetti tak navrhl pro Kanton neuvěřitelnou budovu s výškou 138 metrů a 33 podlažími ve tvaru dvojitého kruhu, jehož střed má průměr 47 metrů.

Stavba byla dokončena 16.prosince 2013, nyní ale ještě probíhají dokončovací práce v interiérech.

K neobvyklému tvaru se nechal architekt di Pasquale inspirovat silnou numerologickou tradicí Fengh šuej. Budova se odráží na hladině Perlové řeky, vzniká tak obraz "osmičky", čísla v Číně nesmírně důležitého. Stačí si vzpomenout, kdy byla zahájena olympiáda v Pekingu: 8. 8. 2008 v 8 : 08 h.

Architekt však využil i odkaz starověké čínské dynastie vládnoucí v této oblasti asi před 2000 lety, pro niž měl dvojitý kruh z nefritu obrovskou kultovní hodnotu. Budova se mu svým tvarem blíží.

K čínským tradicím přidal autor i italskou renesanci: využitím motivu čtverce po obvodu stavby se stejně jako jeho předchůdci před staletími pokusil dosáhnout nemožného, tedy kvadratury kruhu.

Číňany stavba ihned nadchla, protože místo obvyklých západních "stereotypních" mrakodrapů představuje architekturu blízkou čínskému způsobu vnímání a pochopení. Stala se "městským logem", které vítá všechny, kteří přijíždějí do města po nových dálnicích.

Stavbu si nechala postavit jako své sídlo Hongdaxingye Group, největší čínská společnost obchodující s plasty, která také počítá s tím, že se v ní budou konat důležité světové veletrhy právě v tomto oboru. Již dnes se v Kantonu konají veletrhy významné pro celý svět.

Už dnes je stavba obrovským lákadlem pro místní i turisty.

Zatím byla nejvýraznější moderní architektonickou dominantou zdejší televizní věž dokončená v roce 2009. Se svými šesti sty devíti metry patří mezi nejvyšší stavby na světě.

Z televizních věží ji trumfla tokijská. Tokyo Skytree měří 634 metrů a má vyhlídkové terasy umístěné v 350 a 400 metrech.