Hotel Evropa v Praze vstává z popela. Na týden se otevře veřejnosti

  • 30
Grand hotel Evropa na pražském Václavském náměstí se dočkal rozsáhlé rekonstrukce. Stavbě, která desetiletí chátrala, se konečně vrátí lesk. Ve vnitrobloku navíc vyroste novostavba, kterou navrhl pražský ateliér DaM. Hotel bude od 7. do 12. října zpřístupněn veřejnosti během přehlídky Designblok.

„Stavba, která si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, by měla trvat zhruba dva a půl roku. Poté by měl hotel znovu přivítat hosty,“ říká Stanislav Stupka, jednatel Pražské správy nemovitostí, která je investorem akce.

Hotel, který je známý svojí secesní podobou a podle někdejšího majitele se mu říkalo Grand hotel Šroubek, býval za první republiky jedním z nejluxusnějších hotelů ve střední Evropě. Například před válkou v něm sídlil britský obchodník Sir Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacisty.

Hotel se dočkal rekonstrukce

V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí, která je investorem rekonstrukce.

Hotel je dnes v kategorii dvou hvězdiček, po rekonstrukci by měl mít 154 pokojů v pětihvězdičkovém standardu. Projekt zahrnuje rekonstrukci a zrestaurování secesního uličního objektu a dostavbu ve dvoře. V hotelu bude secesní kavárna, suterénní klub, kongresový sál, zasedací místnosti, sportovně relaxační zóna (spa, bazén, fitness) s restaurací a terasou s exkluzivním panoramatickým výhledem na Prahu. V nové budově budou dvě podzemní a devět nadzemních podlaží. Oválné atrium prochází vertikálně přes všechna nadzemní podlaží.

V Praze rychle přibývalo hotelů přibližně do roku 2009, ale v souvislosti s krizí a menší ochotou bank vstupovat do těchto projektů hotelový boom ustal. Podle odborníků se nyní poptávka obnovuje, spíše však po kapacitách nižší úrovně. Grand hotel Evropa by ovšem měl hosty lákat unikátním historickým interiérem, jemuž podobných není ve střední Evropě mnoho.

Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech.

Původní vzhled hotelových pokojů

Zatím ještě není zřejmé, kdo bude hotel provozovat. Investor jedná s řadou provozovatelů hotelů o podobě finálního provozu ubytovacích částí i restaurace a kavárny.

„Secesní část včetně původních interiérů si zachová autentický charakter ze začátku minulého století, zejména cennou originální dvoupatrovou kavárnu nebo francouzský salonek. Doplněním historické budovy bude moderní část ve dvoře pro návštěvníky preferující moderní interiér s možností sportovně-odpočinkového programu,“ popsal záměr rekonstrukce architekt Jiří Havrda ze studia DaM, které má zkušenosti i s rekonstrukcemi historických domů, třeba Paláce šlechtičen na Hradě. Nedaleko Grand hotelu Evropa stojí jejich Palác Euro, který kromě tuzemských cen získal i nominaci na cenu Miese van der Rohe.

Navštivte Grand hotel Evropa

Významný secesní Grand hotel Evropa na Václavském náměstí se od 7. do 12. října promění na Superstudio Evropa a bude hostit hlavní část designérské přehlídky Designblok 2014. Představí se zde čeští a zahraniční výrobci se svými novinkami.

  • Václavské náměstí 25, Praha 1
  • Otevírací doba:
    úterý - sobota: 10.00 - 21.00
    neděle: 10.00 - 19.00

Přestavba hotelu získala stavební povolení v roce 2008, které bylo na konci roku 2010 doplněno změnou stavby před dokončením. Stavba začala v roce 2011 přípravnými pracemi. Stavebník po dočasném přerušení nyní obnovil práce s novým dodavatelem.

Rekonstrukce historické budovy probíhá v souladu s památkovým ústavem a měla by být dokončena v průběhu roku 2017, ve stejnou dobu jako plánovaná stavba nové hotelové budovy ve vnitrobloku. Umělecká díla a většina původního vybavení jsou v současné době v depozitu. Čeká je restaurování a navrácení do zrekonstruované budovy. Cena celé rekonstrukce a nové stavby se odhaduje na půl miliardy korun, a to včetně vybavení.

Grand hotel Evropa

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem. Roku 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky secesní výzdobě, ale i pro vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Vedle Obecního domu je označován za jednu z nejcennějších secesních staveb v Praze.

,