Sebastien Ogier s volkswagenem na trati Mexické rallye.

Sebastien Ogier s volkswagenem na trati Mexické rallye. | foto: AP

Mexická rallye patřila Ogierovi, Prokop dojel na devátém místě

• 1
Suverénním způsobem ovládl Sébastien Ogier Mexickou rallye. Po předchozím triumfu ve Švédsku vyhrál francouzský pilot s volkswagenem na jiném kontinentu i na jiném povrchu a upevnil si vedení v mistrovství světa. Český jezdec Martin Prokop dokončil závod na deváté příčce.

Devětadvacetiletý Ogier na mexické šotolině kraloval, z 23 rychlostních zkoušek zvítězil v šestnácti včetně takzvané Power Stage, na níž získal i tři bonusové body, a stejně jako na severu Evropy zaznamenal maximální možný zisk 28 bodů.

Tovární pilot Volkswagenu vyhrál s náskokem bezmála tři a půl minuty na rivala z Citroënu Mikka Hirvonena z Finska, třetí byl Belgičan Thierry Neuville s fordem.

V cestě k devátému prvenství v kariéře jej nezastavil ani kuriózní problém, když během 18. zkoušky musel jeho spolujezdec Julien Ingrassia vystoupit z vozu a sám otevřít bránu, která posádce překážela v cestě. "Bylo to docela velké překvapení. Navíc jsem zjistil, že ji musím otevřít směrem k sobě, Julien (navigátor Ingrassia) mi musel pomoci a dohromady nás to stálo určitě nějakých 40 sekund," citovala Ogiera agentura AFP.

Aby nebyl škodný, rozhodčí mu právě 40 sekund po skončení třetí etapy odečetli z výsledného času. I bez toho ale nebyl jeho triumf v ohrožení.

Prohlédněte si kuriózní situaci s bránou:

Ogier byl nejrychlejším jezdcem závodu a až na zmíněnou kuriozitu absolvoval bezproblémovou rallye. To jeho soupeře potkala řada potíží. Už v úvodu druhé etapy zlomil o kámen zavěšení kola druhý pilot Volkswagenu Jari-Matti Latvala z Finska. Třetí etapu nedokončil dlouho druhý Mads Östberg z Norska, kterého zradil alternátor v jeho fordu, a Hirvonenova již tak velká ztráta vzrostla kvůli defektu v 18. zkoušce.

Tím se zdramatizoval boj o druhé místo, ale v úvodním testu poslední etapy, s 54,85 kilometru vůbec nejdelším v soutěži, Neuville skončil v jednu chvíli mimo trať a měl po nadějích.

Prokop se na devátém místě pohyboval prakticky celou rallye a po dvou sedmých místech v Monte Carlu a Švédsku bodoval i při třetím startu v sezoně. "Auto nám fungovalo velmi dobře, ale laborovali jsme trochu s pneumatikami a nastavením," řekl Prokop serveru ewrc.cz.

V průběhu soutěže měl ale zdravotní potíže jeho spolujezdec Michal Ernst, kterému dělala potíže vysoká nadmořská výška. V pátek dokonce skončil v péči lékařů. "V nejvyšších polohách trati mi na přejezdech mezi erzetami v autě usínal. Během rychlostek jsem si někdy připadal, že jedu sám 'na oči' a s pacientem na pohotovost," řekl Prokop, jehož spolujezdec pak pokračoval v soutěži díky speciálním práškům a měl k dispozici i dýchací přístroj.

Mexická rallye

- třetí podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Konečné pořadí po 23 RZ: 1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 4:30:27,0, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3 WRC) -3:28,9, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS WRC)  - 4:23,8, 4. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3 WRC) -6:06,7, 5. Attíja, Bernacchini (Kat., It./Ford Fiesta RS WRC) -8:34,6, 6. Atkinson, Prévot (Austr., Fr./Citroën DS3 WRC) -11:28,0, ...9. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS WRC) -14:29,0.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 13 závodů): 1. Ogier 74 b., 2. Loeb (Fr./Citroën DS3 WRC) 43, 3. Hirvonen 30, 4. Sordo 27, 5. Östberg (Nor./Ford Fiesta RS WRC) 26, 6. Neuville 25, ...8. Prokop 14.

Pořadí týmů: 1. Citroën Total I 87, 2. Volkswagen Motorsport 81, 3. M-Sport Ford 37, 4. Qatar WRT 35, 5. Citroën Total II 23, 6. Jipocar Czech National Team 14, 7. Lotos 12.