TANEC S MÍČEM. Tomáš Zápotočný ze Sparty (vzadu) střeží jabloneckého Ondřeje Vaňka. | foto: ČTK

Sparta - Jablonec 2:2, domácí v závěru dotáhli dvoubrankovou ztrátu

• 63
Už se zdálo, že sparťanští fotbalisté přijdou o devítizápasovou sérii neporazitelnosti, ale nakonec doma na Letné s Jabloncem v závěru dotáhli dvoubrankovou ztrátu. Udrželi se tak na druhém místě tabulky, ale vedoucí Plzeň jim odskočila znovu na tři body.

Utkání Sparta versus Jablonec ve videoreportáži

"Bojujte za Spartu!"

Pokřik, který fanoušci na Letné skandují v těžkých chvílích, se snášel na hlavy sparťanských fotbalistů. Běžela 53. minuta a domácí prohrávali 0:2.

V rohu hřiště se v tu chvíli radovali jablonečtí hráči. Někde uprostřed klubka byl čtyřiatřicetiletý Čížek, bývalý sparťan a hrdina zápasu. To on byl autorem obou gólů severočeského mužstva. Byť nakonec vítězství nepřinesly.

Poprvé se trefil minutu před přestávkou z nenápadné akce. Přešlapovačky jabloneckého útočníka Třešňáka k ničemu nevedly, a tak se zdálo, že se sparťané v pohodě ubrání. Jenomže míč se odrazil k Čížkovi, který se bez přípravy opřel do míče a z více než dvaceti metrů se trefil přesně k tyči.

V tu chvíli skončila neprůstřelnost gólmana Vaclíka, která trvala od začátku listopadu. Přesně 527 minut.

Druhou branku Čížek přidal krátce po přestávce. Svěřenci trenéra Lavičky pustili k centru Třešňáka, v pokutovém území Holek neuhlídal Čížka a ten hlavou poslal míč do protipohybu brankáře Vaclíka.

Dvě šance = dva góly. Víc velkých gólových příležitostí si Jablonec nevytvořil. Spíš šlo jen o centry do pokutového území, střely mimo, případně rány z dálky. A s těmi si Vaclík poradil.

To Sparta měla šancí víc. Ale tak produktivní jako soupeř zkrátka nebyla. V úvodu utkání Kweuke dostal parádní přihrávku od Kadlece, ale zblízka poslal míč těsně vedle. O chvíli později se kamerunský útočník pokusil o efektní nůžky, avšak bránu znovu netrefil. Této akci předcházela neproměněná příležitost Lafaty.

Na polovině Jablonce se hrálo většinu času. Ale sparťané až příliš často ztráceli míč nebo jim chyběla finální přihrávka.

S domácími navíc otřásly dva inkasované góly. Do šancí se potom dostávali už jen s obtížemi. Přesto se nevzdávali.

V 68. minutě Krejčí centrem ze strany našel Lafatu, který si zpracoval míč na prsou, obstřelil brankáře Valeše, ale těsně minul.

O deset minut později už Sparta snížila. Jabloneckému gólmanovi vypadl z rukavic Matějovského centr přesně před náhradníka Přikryla, kterému stačilo už jen doklepnout míč do odkryté brány. Do konce zbývala zhruba čtvrthodinka a ze zápasu bylo pořádné drama.

Tlak Matějovského a spol. gradoval. A minutu před koncem utkání vyústil ve vyrovnávací gól. Ze strany centroval Bednář, v pokutovém území hlavičkoval Lafata, Valeš opět nezasáhl jistě a z dorážky se prosadil Zápotočný.

Zatímco před chvílí stadion zaraženě mlčel, teď nadšeně burácel. Sparta v závěru dotáhla zdánlivě prohraný zápas. Ale i remíza je v boji o titul ztrátou.