TO UŽ NEPUSTÍME. Fotbalisté Plzně se radují z druhé branky, kterou z penalty

TO UŽ NEPUSTÍME. Fotbalisté Plzně se radují z druhé branky, kterou z penalty zařídil Pavel Horváth (druhý zprava). | foto: ČTK

Sparta doma se štěstím aspoň vyrovnala, Plzeň se jí utrhla na tři body

• 56
Plzeň ve fotbalové lize nejenže protáhla svou vládu na další týden, ale dokonce jde do menšího trháku. Druhá Sparta totiž v 19. kole doma s Jabloncem jen remizovala 2:2, když ještě dvanáct minut před koncem prohrávala o dvě branky.

Plzeň po vydřeném vítězství 2:0 v Mladé Boleslavi vede o tři body, což je o chlup lepší pozice, než měla před víkendem. V čele ligy je nepřetržitě od 11. listopadu 2012. Druhá je Sparta, dva body za ní Jablonec a Olomouc.

Sparťané v úvodu utkání s Jabloncem zahodili tři celké šance. Kweuke s Krejčím nebyli schopní trefit branku, selhal i nejlepší kanonýr ligy Lafata, který v lednu přišel právě z Jablonce. Své bývalé spoluhráče šetřil, v zakončení to nebyl ten chladnokrevný zabiják, ale váhavý střelec.

Jablonec udeřil těsně před půlí a krátce po přestávce. Oba góly padly po lajdáckém přístupu bránících hráčů, oba dal Tomáš Čížek, který kdysi hrával za Spartu. První tvrdou střelou z dálky, druhý hlavičkou do protipohybu Vaclíka po krásném centru Třešňáka, dalšího bývalého sparťana.

Pak to bylo ze sparťanské strany trápení, zoufalá snaha, nemohoucnost. Trenér Lavička vystřídal Kweukeho, nejnebezpečnějšího hráče svého týmu. "Odvedl si své, ale neprosazoval se," řekl Vítězslav Lavička.

Přesto nakonec jeho tým vybojoval remízu, dvanáct minut před koncem snížil střídající Přikryl, když do té doby dobře chytající Valeš neudržel centr. A minutu před koncem nezkrotil ani hlavičku Lafaty, kterou dorazil Zápotočný.

"Kluci ukázali charakter, i když jsme byli o dva góly dole a čas běžel. Odhodlání, abychom se porvali ještě o třetí gól, jsem z našeho týmu cítil do posledního hvizdu," řekl Lavička.

Plzeň ukázala, že sílu neztrácí

To Plzeň ukázala, že sílu neztrácí, jak se z posledního týdne mohlo zdát. Po domácí remíze s Ostravou (1:1) a porážce v osminále Evropské ligy s Fenerbahce (0:1) sice nepodala svůj optimální výkon, ale vyhrála

"Po tom čtvrtečním duelu s Fenerbahce jsme nebyli úplně v pohodě. Proto jsem rád, že jsme to v Mladé Boleslavi zvládli," pochvaloval si trenér Pavel Vrba. "Porazili jsme mužstvo, které hraje o poháry. Proto je ta výhra pro nás hodně cenná. Zvláště po tom čtvrtku a jen dvoudenní přípravě."

V Mladé Boleslavi důležitý první gól vstřelila z nenápadné akce v nastavení první půle, když na malém vápně byl nejpohotovější Kolář. Druhý gól dal v závěru Horváth z penalty, kterou sudí Bílek nařídil za faul Sivriče na Rajtorala. "Hodně zápas ovlivnil gól do šatny, který nám pomohl," řekl Vrba.

Celý zápas byl plný faulů, osm žlutých a dvě červené karty. První vyloučeným byl v 66. minutě hostující Fillo, který připravil první gól. O deset minut později šel ven i domácí Magera. Boleslavští nemuseli prohrát, kdyby proměnili šance. Hosty podržel výborný Kozáčik, dvakrát skvěle zasáhl proti Štohanzlovi, zlikvidoval i několik nebezpečných závarů.

"Ve druhé půli to domácí zjednodušili a nakopávali míče. Po vyloučení Filla měli trochu tlak, ale vyloučením Magery se to vyrovnalo a nám se hrálo lépe," dodal plzeňský kouč.

V utkání šetřil Rajtorala, na lavičce nechal i Bakoše. "Musíme rozložit síly mezi další hráče. Do posledních chvil jsme sestavu řešili, protože kromě nemocného Horvátha s námi netrénoval ani Darida. Do čtvrtka se potřebujeme dostat zdravotně do pořádku."

V Istanbulu se bude Plzeň snažit dohnat manko 0:1 a postoupit do čtvrtfinále. "Při rozboru si vysvětlíme spoustu věcí a věřím, že to zvládneme lépe než doma." .

Olomouc zaútočila na čelo

Na čelo tabulky zaútočili už v sobotu olomoučtí fotbalisté. Po třetím jarním vítězství za sebou se dotáhli na Jablonec a posunuli se na třetí příčku jen dva body za Spartu.

Ač bylo ošklivé počasí, pomalu se rozjasňuje v dolní části tabulky. Po vítězství Slavie v Brně a ostravském triumfu nad Hradcem zůstavají dole už s menší ztrátou čtyři týmy.

Poslední Příbram, předposlední České Budějovice, čtrnácté Teplice i třináctý Hradec prohrály.

Baroš se blýskl třemi góly

Díky tříbodovým ziskům si polepšily Ostrava se Slavií, oba kluby pronikly do středu tabulky, byť vyhráno zdaleka nemají. "Vpluli jsme do do klidnějších vod, ale ne do klidných. Stačí, když dvakrát prohrajeme a jsme znovu dole. Musíme být pokorní , ale dívat se před sebe a ne dozadu," řekl ostravský útočník Milan Baroš.

V přímém souboji dvou mužstev bojujících o záchranu vstřelil hattrick, jeho první v české lize. Zároveň to byly jeho první góly po jedenácti letech v zahraničí.

"Vzhledem k vývoji tabulky to je vítězství nesmírně důležité, ale viděl jsem v naší hře i pasáže, kdy mi chybělo více fotbalové kvality. Baník ale měl jednoho hráče s nadstavbou, kterým byl Milan Baroš. To rozhodlo," řekl ostravský trenér Martin Pulpit.

Ulevilo se i slávistům, kteří venku zvítězili po sedmnácti měsících. Pomohla jim k tomu hrubka brněnského brankáře Doležala, který nezkrotil dalekonosnou a nepříliš prudkou ránu Juhara.

Brno podlehlo i ve třetím jarním dějství a po slušném podzimu se zdá, že se může namočit do boje o záchranu.