DOBOJOVÁNO Mehmet Topal z Fenerbahce (vlevo) se raduje poté, co italský sudí

DOBOJOVÁNO Mehmet Topal z Fenerbahce (vlevo) se raduje poté, co italský sudí ukončil zápas osmifinále Evropské ligy v Plzni. | foto: Petr JosekReuters

Plzeň - Fenerbahce 0:1, český tým o nadějnou remízu přišel v závěru

• 103
Dlouho to vypadalo, že plzeňští fotbalisté udrží v úvodním osmifinále Evropské ligy proti Fenerbahce Istanbul nadějnou bezbrankovou remízu, ale nakonec příští týden poletí do odvety do Turecka s porážkou 0:1. Jediný gól zápasu vstřelil deset minut před koncem útočník Webó.

Do pokutového území Plzně letěl nebezpečný centr, který brankář Kozáčik nedokázal ani chytit, ani vyboxovat. Ale aspoň zlikvidoval hlavičku Sowa. Na dorážku Webóa, který pálil do prázdné brány, už ovšem nestačil.

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Tak vypadal v 81. minutě jediný gól zápasu. Ten znamená, že Plzeň bude muset příští týden ve čtvrtek vyhrát, aby postoupila do čtvrtfinále. Pokud odveta skončí remízou nebo vítězstvím tureckého mužstva, jde dál Fenerbahce.

"Výsledek pro nás dobrý není," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba. "Ukázalo se, o čem jsme mluvili před zápasem, že je Fenerbahce je opravdu top mužstvo."

Plzeň může porážka mrzet. Dlouho totiž držela remízu, která by jí dávala větší naději. Nebyla to sice zrovna podívaná plná útočných akcí a technických parádiček, ale hlavní úkol domácí plnili - soupeře nepouštěli ani do tlaku, ani do šancí.

Vždyť opravdu velkou šanci si Fenerbahce před vstřeleným gólem připsalo jen jednu. To když se v pokutovém území obávaný kanonýr Kuijt prodral před plzeňského beka Rajtorala a na malém vápně trefil centr z pravé strany. Avšak nizozemský útočník, jenž je v kádru Fenerbahce největší hvězdou, přestřelil a obrovskou příležitost zahodil.

Teď to zní možná až kacířsky a troufale, ale Plzeň mohla dokonce vyhrát. Rajtoral krátce před přestávkou vystihl lajdáckou rozehrávku brankáře Demirela a z hranice pokutového území trefil břevno! Jinak ovšem Plzeň mezi tyče nevystřelila...

"Kdybychom šanci proměnili, možná by se zápas vyvíjel jinak," přemítal plzeňský kapitán Pavel Horváth. "Jinak byl soupeř hodně dobrý. Počítali jsme s tím, že se víc dostaneme do hry. Ale nic nevzdáváme, když v odvetě dáme gól, budeme pořád o postup bojovat."

Byla to také jediná opravdu vážná příležitost Plzně. Ta tentokrát nepředváděla svěží a agresivní fotbal jako v předchozím kole proti Neapoli. Až příliš často kazila a nevycházely jí kombinace. Jako by ji tížila důležitost zápasu. Vždyť osmifinále některého z evropských pohárů se v Česku nehrálo devět let.

A tak do pokutového území tureckého týmu, kterému fandí pětadvacet milionů lidí po celém světě, létaly jen nadějné centry. Ale z nich se Plzeň do šancí nedostávala. Snad jen hlavička Bakoše v prvním poločase po přímém volném kopu Horvátha stojí za zmínku - skončila však vedle brány.

"Ztratili jsme spoustu míčů v přípravné fázi a to nás pak stálo spoustu sil. V odvetě se musíme zlepšit," dodal Vrba.

Na hřišti tak celý zápas probíhaly taktické šachy a míč se pohyboval hlavně kolem půlicí čáry.

O něco nebezpečnější byli přeci jen fotbalisté Fenerbahce. Už zmíněnou velkou příležitost spálil útočník Kuijt a proti střele Sowa z pětadvaceti metrů ve druhém poločase výborně zakročil gólman Kozáčik.

Zajímavý byl také pokus Zieglera necelou půlhodinu před koncem utkání. Tečovaná střela skončila jen těsně vedle plzeňské brány.

Další šanci už ovšem Fenerbahce proměnilo...