Klaus nás zachránil před Evropskou unií, říká hladovkářka po osmi dnech

  • 192
Už osmým dnem hladoví 45letá Jiřina Sýkorová z Třebíče kvůli rozhodnutí Senátu podat na prezidenta Václava Klause žalobu pro velezradu. "Když jsem se to dozvěděla, tak mně to stejně zvedlo žaludek, takže pak už ta hladovka byla v pohodě," začala s úsměvem vyprávět žena.

Je to její úplně první politická hladovka. "Jednou jsem držela půst něco přes týden ze zdravotních důvodů. Ale jinak jsem hladovku nedržela nikdy," svěřila se. "Těch osm dní, co jsem tenkrát držela půst, je dobrá zkušenost. Ale osmý den už mám za sebou dneska, takže dál jdu na půdu neznámou," poznamenala.

Dveře od bytu v panelovém domě v Třebíči, kde bydlí, se nyní prý netrhnou. "To je pro mě horší než ta hladovka. Jsem celkem samotář a to, co teď postupuju, je větší oběť než že nejím," uvedla.

Je v částečném invalidním důchodu. "Nemám invalidní důchod kvůli zdravotnímu stavu, ale právě proto, že mám sociální fobii a nejsem proto třeba schopná sama vyjít z domu," popsala žena. Popularity se přesto neobává. "Myslím, že si to v sobě srovnám. Že to, proč to dělám, to převýší," dodala.

První tři dny jsou nepříjemné, pak hlad přejde

Po třech dnech prý hlad přejde. "První tři dny jsou nepříjemné. To máte hlad a kručí vám v břiše. Pak ale hlad přejde. Piju bylinkové čaje a vodu s citronem. Dala jsem si limit, že si dám jeden citron na den, protože jestli tohle dobře dopadne, tak nechci skončit s kurdějema," řekla hladovějící s tím, že nic jiného než citron, voda a bylinkové čaje jí energii nedodává.

Jiřina Sýkorová se odreagovává na rotopedu. Denně si i přes hladovění dopřeje patnáct minut šlapání. "Teď mám takové období, že jsem celkem v rauši. Ale jinak se celkem rychle unavím. Mám s tím trošku problémy, že si člověk vyrazí, jako by nic, a pak si záhy uvědomí, že ten motor nemá nastartovaný, jako normálně. Ale jinak se zatím cítím v pořádku," řekla.

Hladovku ženy prý může zrušit pouze Senát

Na otázku, kam až chce s hladovkou zajít, žena odpovídá, že tu hranici má Senát. Od jeho představitele očekává prohlášení, že senátoři udělali chybu.

"Nechám to zajít, kam až to půjde, furt pryč, nadoraz," řekla s tím, že zatím není v kontaktu ani se svým lékařem. "Mám přítelkyni zdravotní sestru a jsem domluvená s dětmi, které za mnou přijedou na víkend, že po neděli zajdu k lékaři," doplnila. 

O politiku se zajímala vždy. "Uznávala jsem Václava Klause, vždy jsem si ho vážila. Protože nás zachránil před Evropskou unií, jinak bychom neříkali ani rohlíku rohlík," tvrdí.

"Že bych ho ale zase někoho extra moc obdivovala, to ne. Prostě si pana Klause vážím. Uznávám ho jako osobnost, jako prezidenta, který se bránil Evropské unii a jako politika, který si vždy stál za svým, nohama na zemi a nenechal se urvat nějakou vizí nebo myšlenkou," hodnotí kladně euroskeptický postoj Klause.

Amnestovaní měli málo času novou šanci strávit

Jeho selhání nevidí ani v udělené novoroční amnestii. Právě ta přitom senátory vyprovokovala, aby žalobu na prezidenta podali.

"Pan prezident má nezadatelné právo amnestii udělit. Ale jediné co si myslím, že nebylo úplně domyšlené, že měli ti odsouzení mít víc času na to, aby to strávili. Já když vám teď řeknu, že jste vyhrál v loterii, tak tady budete hopsat v euforii po stole," porovnala účinek zprávy o amnestii na uvězněné.

Podle ní nebylo možné zajistit, aby se amnestie netýkala i tunelářů. "Samozřejmě se s tím svezli i ti, kteří by měli sedět a byla bych ráda, aby seděli. Osobně si myslím, že to nešlo udělat jinak," myslí si žena. "Včera ústavní soud rozhodl, že to je v pořádku, ne?"

I ona prý měla za minulého režimu problémy. "Před revolucí mě měla v kukátku Státní bezpečnost. Kamarádila jsem s někdejším patriarchou Janem Schwarzem. Přepisovala jsem hlavně zakázanou literaturu. Ale měla jsem potom děti, takže po revoluci, když vše dobře dopadlo, jsem se vykašlala na politiku a věnovala se spokojeně rodině," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue