Záchranáři ocenění za pomoc při výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na snímku

Záchranáři ocenění za pomoc při výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na snímku zleva jsou ocenění Jan Cverna, Jan Tóth, Martin Horák, Petr Blabla a Petr Albrecht. | foto: ČTK

Bylo to peklo, vzpomíná hasič oceněný za zásah u vybuchlého domu

  • 4
Tři hasiči, policista a lékař záchranné služby převzali ocenění za pomoc obětem výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm, který si vyžádal šest obětí na životech a jedenáct zraněných. Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši deseti tisíc korun.

Někteří z oceněných nebyli, ani několik týdnů po výbuchu, o tragédii schopni hovořit. Byl to pro ně tak otřesný zážitek, že ho označovali slovem peklo.

Záchranáři ocenění za pomoc při výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na snímku zleva jsou ocenění Jan Cverna, Jan Tóth, Petr Blabla a Petr Albrecht.

Jako první na místo přijel se svou jednotkou osmatřicetiletý dobrovolný hasič Martin Horák. "Levá strana baráku už hořela. Venku byla obrovská panika. Lidé křičeli, že uvnitř zůstaly děti. Proto jsme šli hned dovnitř. Chtěli jsme je najít," vzpomínal Martin Horák na tragické okamžiky.

Začaly se však ozývat další výbuchy, a velitel je proto odvolal. Jedna z explozí zranila Horákova kolegu Jana Cvernu, který skončil v nemocnici. Dodnes trpí posttraumatickým stresem a nechce o své zkušenosti hovořit. I on byl mezi oceněnými.

Podle Horáka se v hořícím domě odehrávalo hotové peklo. "Část jednotky evakuovala obyvatele z pravé části domu pomocí žebříku. Druhá se pokoušela dostat dovnitř. Moc daleko se ale dojít nedalo. Byl tam velký žár. Navíc pak i výbuchy. Proto nás velitel odvolal," uvedl.

Záchranáři zasahují u paneláku ve Frenštátě 18. února 2013

18. února 2013

Oběti ničivého výbuchu

Druhé poschodí levé části domu
Desetiletá Adélka s maminkou Ditou a šedesátiletou Milenou, která byla vedoucí učitelkou jedné z frenštátských mateřinek. Těla obou starších žen musela být identifikována rozborem DNA.

První poschodí levé části domu
Dvouletá Adélka a pětiletý Radim. Jejich rodiče měli štěstí, že spali u zdi,o kterou se padající panel opřel nad postelí. Děti neměly šanci na přežití, byť se je otec snažil zachránit.

Přízemní byt vlevo
Pravděpodobný viník Antonín Blažek, který podle předběžných informací pustil do chodby plyn, který pak zapálil. Sám uhořel.

Jedenáct zraněných
Většina žije u příbuzných. Tři obyvatelé domu ale zůstávají v péči specialistů ostravského Popáleninového centra. Těžce popálený manželský pár, který bydlel v přízemí, od Blažkova bytu jen přes chodbu. Dále muž z prvního poschodí pravé části, který se nadýchal horkého vzduchu.

Nic takového za svou dvacetiletou praxi nezažil. "Byla to katastrofa. Nebyl to obyčejný bytový požár, na který jsme připravení a zvyklí. Hrozné bylo to, že tam byly děti. Mysleli jsme jen na jejich záchranu. Strach o vlastní životy jsme neměli," dodal Horák.

Lékař a ředitel odboru Zdravotnické záchranné služby v Novém Jičíně Petr Blabla to měl k místu kousek. Bydlí 600 metrů od místa neštěstí. Tu noc ho probudila velká rána.

"Nejprve jsem si myslel, že ze střechy spadla hromada sněhu," řekl. Až později, když jej do služby povolali kolegové potřebující posily, pochopil, že jde o něco mnohem vážnějšího. Na místě pomáhal řídit záchranné práce a ošetřování zraněných. "Venku pobíhali popálení a intoxikovaní lidé. V oknech stáli další, volali o pomoc," vzpomíná.

Podle něj to byl hodně složitý zásah. "Kromě popálených lidí jsme měli v péči i těžce otřeseného muže, který se zhroutil, když se mu nepodařilo zachránit děti," přiblížil další děsivé detaily tragédie (více zde).

Dům explodoval krátce před čtvrtou hodinou ranní v neděli 17. února. Je pravděpodobné, a potvrzuje to i postup policie, že za tragickou událostí stojí jeden z jeho obyvatelů.

Sedmapadesátiletý Antonín Blažek, který je mezi oběťmi, byl podle sousedů problémový. S lidmi v okolí vedl letité spory. Jeho čin mohl být pomstou. Kvůli dluhům přišel o svůj byt a měl se z něj definitivně vystěhovat.

Místo toho se zřejmě stal strůjcem neštěstí, při němž skončily životy dalších dvou dospělých a tří dětí. Jedenáct lidí utrpělo zranění. Dva jsou stále ve vážném stavu.

Neštěstí vyvolalo obrovskou vlnu solidarity. Na kontě pro přeživší se už sešlo více než 15 milionů korun.

,