Smrt Cháveze: Latinská Amerika truchlí, USA se těší na světlé zítřky

  • 362
Jen několik hodin po oznámení venezuelské vlády o skonu prezidenta Cháveze se k jeho smrti vyjádřily i zahraniční politické špičky. Latinská Amerika budovatele "socialismu 21. století" oplakává, její severní sousedé ale již uvažují o zlepšení vztahů mezi USA a Venezuelou.

Do ulic venezuelské metropole Caracasu vyšly po oznámení smrti prezidenta Huga Cháveze stovky Venezuelanů, kteří pláčou, objímají se a vykřikují hesla na podporu socialistického politika.

V centru hlavního města se lidé scházeli zejména u prezidentského paláce a také vojenské nemocnice. Budovu, kde Chávez strávil poslední týdny svého života od příletu z Kuby v polovině února, nyní stráží vojáci. Řada z prezidentových příznivců si s sebou přinesla trika se slogany na podporu vůdce venezuelské revoluce, další mu ji dávali najevo hlasitým pokřikem: "Ať žije Chávez."

"Byl tou nejlepší věcí, jakou naše země měla... obdivuji ho. Doufejme, že se země uklidní a budeme moci pokračovat v úkolech, které nám zanechal," smutnil jeden z Chávezových sympatizantů.

Řada lidí opustila po oznámení smrti prezidenta předčasně zaměstnání, dříve také zavíraly obchody a kanceláře. Ulice zaplnily auta a autobusy, takže bylo možné projíždět jen na motorkách. Do středu města dorazily desítky policejních posil, aby pomohly řídit dopravu. Vláda v zemi rozmístila vojáky a policisty, aby se předešlo případným nepokojům.

Latinská Amerika truchlí pro Cháveze, nejvíc pláče Kuba

Z celého světa zatím přicházejí na smrt venezuelského prezidenta Huga Cháveze převážně uznalé reakce, pro socialistického vůdce truchlí nejvíc země Latinské Ameriky. Třídenní státní smutek vyhlásila Kuba, která byla Chávezovým velkým vzorem a kde se opakovaně léčil. Tamní vláda v prohlášení uvedla, že kubánský lid zprávu o jeho smrti přijal s "hlubokým a mučivým zármutkem". Kubánci na Cháveze prý pohlížejí jako na jednoho ze svých "největších synů".

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová zrušila plánovanou návštěvu Argentiny a tamní parlament zesnulého venezuelského vůdce uctil minutou ticha. "Hugo Chávez byl bezpochyby vůdcem oddaným své zemi a rozvoji latinskoamerického lidu," řekla Rousseffová. Dodala, že sice její vláda v řadě případů s Chávezem nesouhlasila úplně, ale vždy jej prý považovala za přítele Brazílie a brazilského lidu.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, která byla též blízkou přítelkyní Cháveze, vyhlásila třídenní státní smutek, pozastavila veškeré své aktivity a vydala se do Caracasu.

Evo Morales, bolivijský prezident a jeden z Chávezových nejbližších spojenců, v televizi se slzami v očích prohlásil, že venezuelská hlava státu je "živější než kdy dříve". "Chávez bude nadále inspirací pro všechny lidi, kteří bojují za své osvobození. Chávez bude vždy přítomen ve všech částech světa a všech sociálních třídách. Hugo Chávez zůstane navždy s námi," řekl Morales, který chce co nejdříve odletět do Venezuely.

Zesnulého vůdce ocenili také představitelé dalších zemí Latinské Ameriky, ale i Evropy. Lítost vyjádřila Francie, Británie či Rusko. Chávezův přínos rozvoji latinskoamerické země, která patří k největším vývozcům ropy, ocenil rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Právě příjmy z prodeje ropy Chávez využíval k financování štědrých sociálních programů pro chudé.

Pro někoho tragédie, pro USA příležitost

Podstatně méně slz pro odhodlaného budovatele "socialismu 21. století" ale uronily Spojené státy. Ve smrti Cháveze ihned vycítily příležitost prosadit ve Venezuele své zájmy, což se za vlády Cháveze, proslulého svými protiamerickými postoji, nedařilo. Jeho nejbližší spolupracovníci opakovaně obviňovali Washington z toho, že stál za neúspěšným pokusem o Chávezovo svržení z roku 2002.

Dosavadní velmi kritický přístup režimu vůči USA se projevil i krátce před smrtí kontroverzního politika, když venezuelský viceprezident Nicolás Maduro "nepřátele revoluce" obvinil ze spiknutí proti Chávezovi a ze země vykázal dva americké diplomaty.

V reakci na smrti venezuelské hlavy státu prohlásil americký prezident Barack Obama, že Spojené státy mají zájem navázat s Venezuelou konstruktivní vztahy. "V době, kdy Venezuela začíná novou kapitolu své historie, zůstávají Spojené státy věrné politice podpory demokratických principů, vlády práva a respektu k lidským právům," uvedl Obama ve svém prohlášení.

Venezuelané v cizině cítí úlevu

Smrt venezuelského prezidenta vidí jako šanci na změnu i řada jeho krajanů žijících ve Spojených státech. Zejména na Floridě žijí desetitisíce Venezuelanů, kteří svou rodnou zemi opustili. Mnoho z nich se dlouhodobě stavělo proti Chávezovi a jeho politice, a tak na jeho smrt reagovali s opatrnou nadějí, že se věci v zemi změní.

Nicolás Maduro

Nicolás Maduro (50) je od loňského října viceprezidentem Venezuely. Loni v prosinci, před odjezdem na operaci na Kubě, ho určil svým nástupcem sám Chávez.

V Chávezově blízkosti se Maduro objevoval již od 90. let a významně přispěl k jeho prvnímu zvolení prezidentem v roce 1998. Již v roce 1994 Madurova žena, právnička Cilia Floresová, pomohla vymoci prezidentskou milost pro Cháveze, který byl tehdy ve vězení za neúspěšný pokus o puč.

Například v jedné z restaurací v Miami, kde se venezuelská komunita schází, se shromáždila řada lidí s venezuelskou vlajkou, kteří dávali najevo svou radost. "I když jsme dnes sjednoceni v oslavě, nevíme, co přinese budoucnost," varoval však osmnáctiletý Francisco Gamez.

Prvním mužem Venezuely se stane viceprezident Maduro

Venezuelu po smrti Cháveze dočasně povede viceprezident Nicolás Maduro. Oznámil to ministr zahraničí Elías Jaua, přestože podle ústavy by měl nyní v čele země stanout šéf parlamentu Diosdado Cabello.

"Viceprezident přebírá prezidentské pravomoci a volby se uskuteční v příštích 30 dnech," prohlásil v televizi šéf venezuelské diplomacie. Alespoň svým výrokem o volbách tak potvrdil venezuelskou ústavu, podle níž se nové hlasování musí uskutečnit do 30 dnů od chvíle, kdy hlava státu odstoupí či zemře. Favoritem nadcházejících prezidentských voleb je současný viceprezident Nicolás Maduro, kterého si za nástupce vybral sám Chávez.

Caracas, Venezuela

Caracas, Venezuela

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue