Ústavní soud odmítl stížnost senátorů na amnestii. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Amnestie se rušit nebude, Ústavní soud odmítl stížnost senátorů

  • 465
Ústavní soud se nebude zabývat kontroverzní novoroční amnestií. V úterý odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení části amnestie, která umožnila zastavení závažných kauz. Soud své rozhodnutí zdůvodní v pátek.

"Soud se nebude věcně zabývat amnestijním rozhodnutím," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil.

Senátoři ve stížnosti žádali zrušit v rámci amnestie článek dvě. V něm prezident nařizuje zastavit pravomocně neskončené stíhání trvající déle než osm let pro trestné činy se sazbou do deseti let. Osvobozený byl například konkurzní soudce Jiří Berka či bývalý šéf českého fotbalu František Chvalovský.

Generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil vysvětluje rozhodnutí ÚS

Odůvodnění soudce zpravodaje a odlišná stanoviska budou podle Pospíšila zveřejněna v pátek odpoledne. S odmítnutím stížnosti nesouhlasili soudci Pavel Rychetský, Ivana Janů a Vojen Güttler. Miloslav Výborný uplatnil odlišné stanovisko pouze k odůvodnění verdiktu. Soud má nyní celkem dvanáct členů.

Verdikt soudu překvapil iniciátorku podání stížnosti, senátorku Alenu Dernerovou. "Záleží, jaké bude zdůvodnění. Chtěli jsme, aby to, co se stalo, bylo prohlášeno za nezákonné a protiústavní. Aby lidé, na kterých byla spáchaná křivda a kteří se nedomohou svých práv, v civilním procesu nenesli důkazní břemeno tak těžce, protože by se odkázali na Ústavní soud," řekla senátorka iDNES.cz.

Na zdůvodnění soudu je nezbytné počkat i podle advokátky Hany Marvanové, která s dalšími právníky stížnost senátorů připravila. "Je známo, že to bylo předmětem diskusí odborníků, protože zákon o Ústavním soudu nepočítá s tím, že by přezkoumával rozhodnutí prezidenta. My jsme ve stížnosti dokládali, že to možné je, protože to je právní předpis svého druhu. Možná, že právě v tomto bodu měla většina ústavních soudců jiný názor," uvedla pro iDNES.cz Marvanová.

Premiér Petr Nečas, který amnestii spolupodepsal, ČTK řekl, že rozhodnutí soudu respektuje. "Názor na amnestii můžeme mít rozdílný, nicméně to, že bylo uplatněno právo prezidenta republiky ji poskytnout, nemůže nikdo zpochybnit, to právo je dáno z ústavy. Takže rozhodnutím Ústavního soudu nejsem překvapen. Byl bych překvapen jakýmkoli jiným," uvedl Nečas.

Skupina tří desítek senátorů se na Ústavní soud obrátila v půlce ledna (více čtěte zde). K jejich stížnosti se před dvěma týdny připojil i soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka. Jeho vlastní stížnost Ústavní soud zamítl už 12. února.

Druhý článek amnestie do poloviny února zastavil 327 trestních stíhání, oznámil 21. února na veřejném slyšení v Senátu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (více čtěte zde). Prezidentovo rozhodnutí vedlo k propuštění celkem zhruba 6 500 vězňů. Zejména právě vyhlášení amnestie přimělo senátory podat na prezidenta ústavní žalobu (více o žalobě čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video