Logan MCV: kombík od Dacie zkrásněl, ale přišel o místa

  • 3
Ženeva (Od zpravodaje iDNES.cz) - Automobilka Dacia na autosalonu v Ženevě možná trochu překvapivě odhalila nový kombík Logan MCV. Přitom se mělo za to, že jeho roli převzal typ Lodgy, a MCV tak v nové generaci nebude. Opak je pravdou, a milovníci prostorných kombi tak mohou získat pořádný kus auta za sympatickou cenu.

Stávající Logan MCV je auto, které rozhodně není designovým vrcholem. Především jeho velká délka v kombinaci s malou šířkou a relativně velkou výškou mohou budit rozpaky. Praktičnost a důraz na cenu zde musely ustoupit estetické stránce. MCV tak působí jako protáhlá roura na kolečkách. Nový kombík se to snaží změnit, Logan MCV totiž dostal podstatně mohutnější linky po vzoru menších modelů Sandero a sedanu Logan.

Jak se tak zdá, současný designový směr Dacie v novém kombi dospěl. Je to opravdu pořádný kus až překvapivě důstojně vypadajícího auta. Snad jen předlouhý zadní převis v porovnání s krátkým předním nechává vzpomenout na laciný původ auta, jehož platforma má určitá technická omezení.

Celkově je však na první pohled jasné, že Logan MCV už nechce být univerzální dodávkou, ostatně tuto funkci přebírá užitkovější varianta Lodgy, model Docker. Logan MCV chce být prostorným rodinným kombi pro ty, kdo za auto nechtějí utrácet velké částky. Mění se tak koncepce vozu, Dacia zatím představila pětimístnou verzi a zdá se, že sedmimístná varianta vůbec nebude.

Dacia Logan MCV

Logan MCV by měl stát na většině trhů stejně jako jeho předchůdce, který byl v Česku k mání od 185 tisíc korun. Nově přitom nabídne například posilovač řízení, boční airbagy, stabilizační systém nebo dělenou zadní sedačku. Ve výbavě jsou i navigace, zadní parkovací senzory a tempomat.

Prostorný interiér s luxusními prvky

Délka auta je 4,49 metru, tedy o necelé 2 centimetry více než u odcházejícího modelu. I přes větší rozměry se snížil objem zavazadlového prostoru: namísto 700 litrů v pětimístné verzi je to nově 573 litrů. I to je však více než dostatečná hodnota. Zároveň je to další důkaz toho, že Logan chce být více autem než dodávkovým stěhovákem. Dacia však i přesto vyzdvihuje, že v novém kombi lze odvézt předměty o délce až 2,7 metru. Na druhou stranu se automobilka nepochlubila maximálním objemem zavazadlového prostoru po sklopení sedadel.

Dacia Logan MCV

Provedení interiéru bylo převzato z nového Sandera a Loganu, vlastně stejně jako výbava. V základu tak auto bude mít stabilizační systém ESC, posilovač řízení, čelní a boční airbagy a také standardně dostane zadní sedadla dělená v poměru 1:2. V základu by mělo být i rádio Dacia Plug&Radio s podporou MP3 a USB vstupem.

Co se praktičnosti interiéru týče, vyzdvihuje Dacia třeba 16 litrů odkládacích schránek, k nimž přispívají například velké kapsy v předních i zadních dveřích.

V příplatkové výbavě nebo ve vyšších stupních pak zákazníci najdou i pokročilejší prvky výbavy jako třeba tempomat, multimediální systém s navigací MediaNav, zadní parkovací senzory (ty se budou u bachratější karoserie hodit) nebo příplatkovou funkci Eco mód.

Osvědčená technika

Stejně jako Sandero a Logan nové generace, i kombík vyjíždí s technikou známou z mnohých modelů od Renaultu. Podvozková platforma B0 však tentokrát není u MCV protažena do extrému.

Motory budou odpovídat sedanu a hatchbacku, základem je šestnáctiventilová dvanáctistovka s výkonem 75 koní (55 kW). Tento motor mohou zákazníci mít i ve verzi na LPG. Velmi zajímavou alternativou je nový přeplňovaný benzínový tříválec Tce 90 s výkonem 90 koní, tedy 66 kW. S ním by měl Logan MCV jezdit v průměru za 5 litrů benzinu na 100 kilometrů.

Pod kapotou se rovněž může objevit jeden z dvojice turbodieselů 1.5 dCi. Slabší verze má výkon 75 koní (55 kW), silnější pak výkonem 90 koní (66 kW) konkuruje benzínovému tříválci. Oproti benzinovým verzím nabídnou diesely pochopitelně vyšší točivý moment a nízkou spotřebu, konkrétně to má být 3,8 litru nafty na 100 kilometrů.

Dacia představila Logan MCV poprvé v roce 2006. Od té doby prodala 340 tisíc vozů ve 40 zemích.

,