Může tanec Harlem Shake sundat letadlo?

  • 31
Smí se tančit na palubě letadla? Studenti z Colorada si vyzkoušeli, že ano. Za letu si spolu s ostatními pasažéry zapařili v rytmu aktuálního hitu Harlem Shake. Letadlo to nijak neohrozilo, ale přesto událost vyšetřuje americký Federální úřad pro letectví.

Federální úřad pro letectví (FAA - Federal Aviation Administration) se momentálně zabývá tancem. Tancem jistého univerzitního frisbee týmu z Colorada, který se rozhodl, že si za letu na palubě letadla zatančí aktuální hit Harlem Shake (celé video zde).

Tanec, který se internetem šíří jako velmi nakažlivý mem, má jasná pravidla. Prvních třicet sekund tančí pouze jedna osoba a ostatní nesměle přihlížejí. Druhých třicet sekund ovšem paří všichni, co jsou v záběru kamery. A právě v této části nového hitu by mohl nastat problém.

Fenomén Harlem Shake

O prvenství se ucházejí dvě videa, toto a toto. Jedno z nich (možná obě naráz), každopádně rozpoutalo internetové šílenství jménem Harlem Shake.

Asi nejpovedenější taškařici zatím natočili norští vojáci - video zde. Relativně povedený je i shake letecké společnosti Lufthansa. Další letecký Harlem Shake najdete zde.

Sestřih těch nejpovedenějších tanečků najdete v přiloženém videu. Další najdete na YouTube zde a zde (v tomto videu se odehraje i souboj Harlem Shake vs Gangman Style).

Více o původu Harlem Shake v tomto článku.

Plně obsazené letadlo Airbus A320, které 15. února 2013 tanečníky přepravovalo, totiž pojme zhruba 180 cestujících. Je bezpečné, aby všichni začali 10 kilometrů nad zemí skákat, hopsat a vlnit se?

Proto FAA nyní zjišťuje zda na letu 157 do San Diega opravdu nemohlo dojít k ohrožení bezpečnosti. Podle letecké společnosti Frontier Airlines bylo vše pod kontrolou a k tanci došlo až ve chvíli, kdy kapitán povolil rozepnutí bezpečnostních pásů.

Nic vážného se opravdu nestalo. Každé letadlo má totiž stabilizační systém, kterým vyrovnává během letu měnící se polohu těžiště. To se mění už například jen díky tomu, že stroj spotřebovává palivo, a hmotnost nádrží tudíž klesá. Stabilizaci stroj mění natočením vodorovných ocasních ploch. Systém má samozřejmě velké rezervy, takže poskakující cestující nemohou letadlo nijak ohrozit.

Všichni se smějí, jen vy nevíte proč

Co je to MEM?

Něco jiného by to bylo při vzletu poloprázdného letadla. Pokud by se například všech padesát pasažérů jinak 180místného letadla rozhodlo, sednout si dopředu a předstartovní výpočty by s tím nepočítaly, mohl by nastat skutečný problém.

Před začátkem letu je totiž speciálním oddělením pro každé letadlo vypočítán a sestaven takzvaný nákladový list (load sheet). V něm je uvedeno, jak budou rozsazeni pasažéři (využívá se informací z rezervačního systému), kam a jaký bude naložen náklad, kolik paliva bude v nádržích. Tento dokument pilotům jasně ukazuje, jak jsou dodrženy takzvané přední a zadní limity vyvážení (v hantýrce se tomu říká centráž).

Zjednodušeně řečeno, piloti si s nákladovým listem ověří, zda stroj není například příliš naložen na předek, protože pak by mohli mít problém letadlo vůbec odlepit od země.

Zmíněnou kontrolu není příliš moudré zanedbat. Své by o tom mohli vyprávět piloti Korean Air letu 916F. Ti v září 1994 proletěli bouřkou, při které kroupy poškodily letadlo. Po přistání a provedení nezbytných oprav bylo nutné stroj přepravit k finální revizi na domovské letiště. Kvůli poškození byly omezeny i vzletové limity, posádka to však nevzala na vědomí a letadlo přeložila. Od země se odlepilo na samém konci dráhy a po velmi pomalém stoupání minulo některé přilehlé budovy o méně než padesát metrů.