VIDEO: Pravidelné plavání je pro tlustou kočku ideální způsob pohybu

  • 28
Pokud se vám podařilo vykrmit kočku do podoby chlupatého kulatícího se žoku na tenkých nohách, začněte s tím něco dělat. Obezita přetěžuje nejen klouby, ale i oběhový systém zvířete. Také způsobuje cukrovku a zhoršuje imunitu vůči řadě onemocnění, onkologická nevyjímaje. Řešením je dieta a pohyb.

Rozhýbat tlusté zvíře není vůbec jednoduché. Nejen proto, že se logicky moc hýbat ani nechce, ale i vzhledem k nevhodné zátěži kloubů.

Proto se zřejmě i v Olde Town Pet Resortu v americkém Springfieldu rozhodli obézní kočku Holly podrobovat pravidelnému plavání v rehabilitačním bazénku ve speciální vestě (viz článkové video). "Je to pochopitelné. Voda je ideální prostředí pro zvýšenou indikaci pohybu u obézních pacientů, je to ten nejšetrnější možný způsob," souhlasí s touto volbou i brněnský veterinární lékař Jaroslav Kučera.

Z videa je patrné, že kočka by se do bazénu jednoznačně sama dobrovolně nevydala, také sušení mokré srsti pro ni asi není zrovna nejpříjemnější procedurou. V Americe se ale díky pravidelnému plavání v bazénu stala internetovou celebritou, lidem to připadá roztomilé.  

Rehabilitační bazénky pro psy a kočky máme i v Česku

Rehabilitační bazénky s běžícím pásem na dně, který zvířeti pomáhá nebo ho donutí se pohybovat, se najdou i na českých veterinárních klinikách. Podle Kučery slouží především k fyzioterapiím při rekonvalescenci pacientů, například po ortopedických operacích. "Navíc jde u hubnutí o pravidelnost a pár návštěv bazénu by nestačilo. Snažit se tedy o zhubnutí kočky tímto způsobem by bylo pro běžného člověka finančně nedostupné," konstatuje veterinář.

Rehabilitačním bazénem disponuje například klinika Jaggy v Praze, kde většinou slouží k fyzioterapii klientů po ortopedických nebo neurochirurgických zákrocích (příklad čivavy po operaci obratlů v předchozím článku zde). 

Řešením je i dieta. A hubnutí má být pomalé

Podle Kučery funguje hubnutí koček na stejném principu jako u psů či u člověka: "Musíte změnit poměr mezi příjmem a výdejem energie. Dostatečný pohyb na procházkách bývá u opravdu tlustých zvířat problematicky dosažitelný a může být v protikladu s artrózou velkých kloubů, která je u obézních pacientů běžná. Schůdnějším řešením tedy častěji bývá řízená redukční dieta."

A to bývá kámen úrazu a důvod, proč většina majitelů obézních zvířat v Česku rezignuje. Těžko říct, jak je tomu v Americe, kde je podle odhadů obézních dokonce 55 % koček i psů, v Česku ale majitelé mazlíčků na rady veterinářů ohledně změny způsobu krmení moc nedají. Chce to totiž změnu přístupu nejen od zvířete, ale i od člověka.

"Majitelé většinou argumentují, že nemohou dlouhodobě kupovat kilo granulí za 180 Kč, když je teď kupují za 80," uvádí nejčastější argument Kučera. Že další peníze většina z nich zbytečně utratí za pamlsky, které jejich kočka nebo pes v podstatě nepotřebuje, si zřejmě neuvědomují.