HON NA PUK. Václav Prospal (vlevo) z Columbusu se žene za pukem sledován

HON NA PUK. Václav Prospal (vlevo) z Columbusu se žene za pukem sledován Mattem Duchenem z Colorada. | foto: AP

Čeští veteráni se rozstříleli. Jágr i Prospal skórovali podruhé v řadě

• 36
Hvězdný Jaromír Jágr se v NHL střelecky prosadil ve druhém utkání v řadě. Zatímco ve čtvrtek jen korigoval porážku s Edmontonem 1:5, v neděli naopak v závěru souboje proti St. Louis pojistil Dallasu výhru na konečných 4:1. Do střelecké listiny se ve druhém startu za sebou zapsal i Václav Prospal, jehož Columbus v prodloužení udolal Colorado.

Hokejisté Dallasu odčinili své čtvrteční zaváhání proti Edmontonu (porážka 1:5), když tentokrát na domácím ledě uspěli nad St. Louis v poměru 4:1.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 23 z. (9+16) - 25b.
2. Patrik Eliáš (NJD) 21 z. (5+17) - 22b.
3. Jiří Tlustý (CAR) 21 z. (10+7) - 17b.
4. Jaromír Jágr (DAL) 21 z. (7+8) - 15b.
5. David Krejčí (BOS) 19 z. (5+10) - 15b.
6. T. Fleischmann (FLA) 22 z. (5+10) - 15b.
7. Jiří Hudler (CGY) 17 z. (4+11) - 15b.
8. T. Plekanec (MTL) 22 z. (9+5) - 14b.
9. Aleš Hemský (EDM) 21 z. (8+5) - 13b.
10. Václav Prospal (CBJ) 22 z. (8+4) - 12b.

Vstup do střetnutí přitom vyšel lépe hostujícím Bluesmanům, které už v 5. minutě poslal do vedení David Perron. Další gól již ale brankář Kari Lehtonen soupeři nedovolil a hned ve čtyřech případech se naopak radovali Stars.

Ještě v zahajovací třetině otočili vývoj Erik Cole a Derek Roy. Pro prvně jmenovaného útočníka to byla premiérová trefa v novém dresu poté, co jej Dallas získal nedávnou výměnou z Montrealu. Centr Roy pro změnu ke vstřelené brance přidal ještě dvě asistence a byl zvolen první hvězdou.

Průběžné vedení 2:1 si Stars pojistili ve třetí třetině, kdy své shodně sedmé trefy sezony zaznamenali členové elitního útoku Loui Eriksson a Jaromír Jágr. Pro českého útočníka to byl celkový gól číslo 672, díky čemuž navýšil svůj náskok v historické tabulce evropských střelců před dotírajícím Teemu Selännem z Anaheimu (669 gólů).

Prospal pomohl Columbusu k výhře nad Coloradem

Stejně jako 41letý Jágr se v NHL trefil ve druhém zápase za sebou i další český veterán, 38letý Václav Prospal. Opora ofenzivy Columbusu se po pátečním zásahu proti lídrovi soutěže z Chicaga prosadila i v neděli během domácího soubeje s Coloradem.

Prospal v 45. minutě využil přesilovou hru a svou 8. brankou sezony vynutil pro své barvy za stavu 1:1 prodloužení. V něm pak potrestal přestupek proti pravidlům v podání hostujícího P.A. Parenteaua ruský útočník Artěm Anisimov. Blue Jackets tak ukončili černou sérii čtyř porážek v řadě.

Po šesti zápasech bez bodu se Plekanec opět prosadil

V úvodních patnácti startech sezony nasbíral Tomáš Plekanec slušných 13 bodů (8+5). Následně se ale neprosadil v šesti duelech za sebou.

Čekání na další zápis kladenský odchovanec ukončil až v nedělním představení na ledě Bostonu, kde svým devátým gólem sezony otevřel skóre a pomohl tak Montrealu k těsné výhře 4:3.

Hudler byl vyhlášen první hvězdou vítězného zápasu Calgary

Devětadvacetiletý útočník Jiří Hudler v neděli navázal na své nedávné tři asistence ze souboje s Coloradem, když si proti Vancouveru na domácím ledě připsal pro změnu přihrávky dvě.

I díky výkonu českého reprezentanta, jehož novináři zvolili první hvězdou duelu, tak Calgary zvítězilo 4:2.

Hudler, jenž tedy za poslední dva starty vyprodukoval skvělých pět bodů (0+5), se rázem vyhoupl ve statistikách krajanů v NHL na průběžnou sedmou příčku s 15 zápisy z dosavadních 17 odehraných utkání.

Další Čech v sestavě Flames, Roman Červenka, odehrál šestnáct minut čistého hracího času, do statistik se ale nezapsal.

Skvělý Kane prodloužil Chicagu bodovou sérii, Hossa slavil jubileum

Divákům v Joe Louis Aréně připravili hokejisté Detroitu s Chicagem atraktivní podívanou, přestože se na první gólovou situaci čekalo až do třetí dvacetiminutovky. Když se v 43. minutě po přihrávce zpoza branky od Joakima Anderssona prosadil Tomáš Tatar, s šancemi Blackhawks na prodloužení bodové série trvající od začátku zkráceného ročníku to rázem nevypadalo příliš optimisticky.

Lídra NHL však vrátila do hry přesilovka ze samotného závěru, nařízená za zdržování hry po nešikovném vyhození puku detroitského beka Jonathana Ericssona. Ze závaru před brankou pak vyšťoural puk Viktor Stälberg a v pravý čas na pravém místě číhal Patrick Kane - 1:1.

Red Wings následně přežili další oslabení a na smírném stavu nic nezměnilo ani nastavení, ve kterém domácí Johan Franzén nastřelil tyč za zády Corey Crawforda.

1000. zápasů v NHL

Před letošní sezonou dosáhlo na takto jubilejní počet zápasů v NHL 279 hráčů, které v dosavadním průběhu zkráceného ročníku doplnili:

1. Vincent Lecavalier - útočník Tampy
2. Milan Hejduk - útočník Colorada
3. Wade Redden - obránce St Louis
4. Marián Hossa - útočník Chicaga

Ke slovu se tak dostaly nájezdy, ve kterých skóroval pouze hračička Kane a potěšil tak svého spoluhráče Mariána Hossu. Slovenský forvard odehrál svůj jubilejní 1000. zápas kariéry a do paměti si jej uloží jako vítězný.

Chicago, které dokázalo bodovat ve všech 22 startech od vstupu do nové sezony, kraluje NHL s 41 body. Pro srovnání druhý nejlepší tým ligové tabulky je Anaheim se ziskem 32 bodů.

Blackhawks tak nejen vylepšují vlastní ligový rekord v počtu bodově úspěšných zápasů od startu nové sezony, ale zároveň se při součtu s šesti triumfy ze závěru minulého ročníku blíží i k vyrovnání celkového bodového rekordu NHL.

Svěřenci Joela Quennevillea získali minimálně bod už v 28 zápasech za sebou a vyrovnali druhou nejdelší sérii v historii soutěže, o kterou se v sezoně 1977/78 postaral Montreal. Celkový rekord patří Philadelphii, když Flyers v sezoně 1979/80 bodovali v 35 utkáních za sebou.

Výsledky NHL

Detroit - Chicago 1:2SN (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
43. Tatar - 58. a rozhodující sam. nájezd Kane. Střely na branku: 33:33. Diváci: 20 066.

NY Islanders - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
8. Boyes, 57. Grabner, rozhodující sam. nájezd Nielsen - 29. Zibanejad, 59. Wiercioch. Střely na branku: 35:31. Diváci: 13 512.

Columbus - Colorado 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
45. Prospal, 63. Anisimov - 33. Parenteau. Střely na branku: 34:19. Diváci: 13 778.

Dallas - St. Louis 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
16. Cole, 19. D. Roy, 51. Eriksson, 59. Jágr - 5. Perron. Střely na branku: 27:26. Diváci: 16 663.

Florida - Carolina 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
37. a 60. Huberdeau - 19. Faulk, 20. Sjomin (Tlustý), 27. J. Staal. Střely na branku: 36:24. Diváci: 15 978.

Boston - Montreal 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)
11. Seguin, 25. P. Bergeron, 30. Hamilton - 12. a 50. Desharnais, 10. Plekanec, 46. Pacioretty. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17 565.

NY Rangers - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
45. a rozhodující sam. nájezd Nash, 44. Stepan - 29. Stafford, 49. Gerbe. Střely na branku: 28:30. Diváci: 17 200.

Minnesota - Edmonton 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
3. Spurgeon, 41. M. Koivu, 47. Coyle, 56. Heatley - 18. Pääjärvi, 53. Gagner. Střely na branku: 43:21. Diváci: 18 675.

Calgary - Vancouver 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
16. a 60. Cammalleri (na první Hudler), 27. Stempniak, 53. Iginla (Hudler) - 8. Higgins, 23. Hansen. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19 289.