Vladimír Sobotka (uprostřed) právě střílí gól St. Louis, blahopřejí mu Kris

Vladimír Sobotka (uprostřed) právě střílí gól St. Louis, blahopřejí mu Kris Russell a Roman Polák. | foto: Reuters

Sobotka trefil výhru St. Louis, Prospal dal gól lídrům NHL z Chicaga

• 8
Útočník Vladimír Sobotka ukončil své třináct zápasů dlouhé čekání na gól v NHL a byl ústřední postavou obratu hokejistů St. Louis v souboji proti Edmontonu. Domácí Blues prohrávali už 0:2, nakonec však díky asistenci u vyrovnání a rozdílové trefě českého útočníka zvítězili. Skórovat dokázal i Václav Prospal, který pomohl Columbusu k remíze 3:3 proti Chicagu. V prodloužení se však radoval lídr NHL.

Den po výhře 5:1 na ledě Dallasu nastoupili hokejisté Edmontonu pro změnu v domácím prostředí St. Louis. I v aréně Scottrade Center se Oilers v úvodu dařilo, když po zahajovací dvacetiminutovce vedli 2:0 po trefách Taylora Halla a Ryana Whitneyho.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 22 z. (8+16) - 24b.
2. Patrik Eliáš (NJD) 20 z. (5+17) - 22b.
3. Jiří Tlustý (CAR) 19 z. (9+6) - 15b.
4. T. Fleischmann (FLA) 20 z. (5+10) - 15b.
5. Jaromír Jágr (DAL) 20 z. (6+8) - 14b.
6. David Krejčí (BOS) 17 z. (5+9) - 14b.
7. Aleš Hemský (EDM) 20 z. (8+5) - 13b.
8. Tomáš Plekanec (MTL) 20 z. (8+5) - 13b.
9. Jiří Hudler (CGY) 16 z. (4+9) - 13b.
10. Radim Vrbata (PHX) 15 z. (4+8) - 12 b.

V prostředním dějství ale převzali iniciativu domácí. Jako první se prosadil v 24. minutě Jaden Schwartz, jehož později novináři zvolili první hvězdou před Vladimírem Sobotkou a dalším útočníkem Blues Adamem Cracknellem.

V polovině duelu hráli svěřenci kouče Kena Hitchcocka přesilovou hru a díky trefě beka Kevina Shattenkirka se za stavu 2:2 začínalo od znova.

Asistenci si připsal i Sobotka, jehož velká chvíle přišla v 45. minutě. Po dlouhých třinácti zápasech bez gólu se pětadvacetiletý rodák z Třebíče po vybruslení zpoza branky střelou z otočky podruhé v sezoně prosadil a završil tak obrat St. Louis. Definitivní podobu skóre pak ještě pojistil v 55. minutě David Backes - 4:2.

Prospal se prosadil proti rozjetému Chicagu

O tom, že Chicago bude patřit mezi týmy v horních patrech tabulky Západní konference, před sezonou snad nikdo nepochyboval. Vytvořením nového rekordu NHL v bodové sérii z úvodu ročníku však Blackhawks nadále nepřestávají překvapovat.

Po pátečním souboji s Columbusem, v rámci kterého se konfrontoval jasný lídr soutěže (39 bodů) s posledním celkem tabulky (14 bodů), čítá série Chicaga už 21 bodově úspěšných duelů.

I přes konečnou porážku ovšem Blue Jackets proti velkému favoritovi nesehráli špatnou partii. V průběhu duelu dvakrát vedli (1:0 a 2:1) a i díky sedmé brance sezony Václava Prospala, jenž už po 31 vteřinách hry otevřel pohotovou dorážkou skóre, si odvezli bod za remízu z řádné hrací doby 3:3.

O osmnácté výhře Blackhawks rozhodl v 64. minutě obránce Brent Seabrook, jehož k zakončení do odkryté branky vybídl skvělým pasem kapitán domácích Jonathan Toews.

Selänne odpověděl na Jágrovu trefu proti Edmontonu

Ve čtvrtečních zápasech NHL se Jaromír Jágr prezentoval svou šestou trefou sezony (671. kariéry), když v závěru zkorigoval porážku Dallasu proti Edmontonu. O den později se shodně pošesté ve zkráceném ročníku prosadil i Fin Teemu Selänne (668. gól kariéry). Ve 42 letech nejstarší aktivní hráč soutěže svým bekhendovým zásahem naopak pomohl Anaheimu k těsné výhře 3:2 nad Minnesotou. Oba veterány tak dělí v historickém pořadí evropských střelců NHL znova pouze tři trefy.

St. Louis - Edmonton 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
24. Schwartz, 31. Shattenkirk (Sobotka), 45. Sobotka, 55. Backes - 18. Hall, 18. Whitney. Střely na branku: 30:17. Diváci: 19.476.

Anaheim - Minnesota 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
5. Getzlaf, 12. Selänne, 32. Beleskey - 41. Brodziak, 51. Setoguchi. Střely na branku: 29:33. Diváci: 15.264.

Chicago - Columbus 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
17. Stalberg, 38. Sharp, 39. Bickell, 64. Seabrook - 1. Prospal, 33. Anisimov, 53. Johansen. Střely na branku: 35:22. Diváci: 21.828.