VIDEO: Čína živě odvysílala cestu odsouzence na smrt. Poprvé v historii

  • 132
Čínská státní televize CCTV přinesla divákům v živém vysílání záběry odsouzence jdoucího na smrt. Lídra drogového gangu v pátek popravili smrtící injekcí kvůli únosu dvou lodí, následné vraždě třinácti čínských námořníků a obchodu s drogami. Samotnou popravu však televize nevysílala.

Poprvé v historii přinesla čínská státní televize CCTV živé záběry, jak policisté vedou odsouzence z cely přímo až na popraviště. Člena zahraničního drogového gangu popravili v pátek v provincii Jün-nan na jihozápadě země. Rozsudek smrti mu čínský soud vyřkl za únos a následnou vraždu třinácti čínských námořníků, kterou spáchal se třemi komplici v říjnu 2011 na thajsko-barmské hranici, píše server BBC News s odvoláním na tamní státní média.

Čínská televize svým kontroverzím živým vysíláním znovuotevřela debatu na téma trestu smrti, kvůli němuž Čínu dlouhodobě kritizují lidskoprávní organizace. Řada uživatelů sociálních sítí na přímý přenos reagovala rozhořčeně a považuje jej za bezcitný, ačkoli záběry popravy jako takové stanice nevysílala.

Aktuální dění z příprav na popravu přinesla také čínská zpravodajská agentura Xinhua. Na sociální síti Twitter uveřejnila fotografii vůdce gangu Naw Kchama při odchodu na popraviště.

Naw Kcham je podle BBC považován za nejmocnějšího vůdce ozbrojenců v oblasti Zlatého trojúhelníku, území rozprostírající se se mezi Laosem, Barmou a Thajskem, jež je nechvalně proslulé výrobou drog a jejich obchodem. Ve čtvrtečním rozhovoru pro CCTV uvedl, že poslední dvě noci nemohl spát. "Chybí mi moje matka. Je velmi bolestivé, že nemohu být se svými dětmi," popsal své pocity před nadcházející popravou.

Na únosu se podíleli thajští vojáci

Zbylí tři Kchamovi komplicové pocházeli z Thajska, Laosu a jeden neměl žádnou státní příslušnost. Z čtveřice pachatelů byli z únosu, následné vraždy a obchodu s drogami usvědčeni pouze tři. Kromě Kchama si rozsudek smrti vyslechl i jeden z jeho kompliců, ovšem s odkladem, další si ve vězení odpyká osm let.

Těla třinácti zavražděných námořníků se našla na palubě dvou čínských nákladních lodí na thajské straně řeky Mekong v říjnu 2011. Obvinění ze spolupráce na únosu lodí nyní také čelí devět thajských vojáků. Thajské úřady již celou záležitost začaly prošetřovat.

Čtveřici mužů zatkla laoská policie a následně vydala do Číny loni v květnu na žádost Pekingu s odůvodněním, že se incident odehrál na lodích plujících pod čínskou vlajkou. Podle jiné verze to však byla demonstrace politické a ekonomické nadvlády Číny nad svými menšími sousedy, píše BBC.

"Důležitým poselstvím tohoto případu je, že ukazuje, jak moc je odhodlaná Čína a vlády okolních států společně tvrdě bojovat proti zločinu sahajícímu za hranice jednotlivých států," komentoval páteční popravu mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Ve spolupráci s okolními státy zřídila Čína speciální bezpečnostní hlídky na řece. Chce tak bojovat proti únosům lodí a obchodu s drogami, který byl na řece v posledních letech na denním pořádku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video