Výuka doma, úkoly ve škole. Do Česka pronikla oblíbená vzdělávací videa

  • 20
Čeští žáci dostali novou možnost, jak pochopit látku, se kterou mají potíže. Na internetu nyní najdou krátká vzdělávací videa z matematiky či biologie. Občanské sdružení Khanova škola se pustilo do překládání populárních videí amerického matematika Salmana Khana, výhledově mají vzniknout i původní české klipy.

Videa trvají kolem deseti minut, jsou jednoduchá a srozumitelná. Na obrazovce je vidět tmavá virtuální tabule, lektor je pouze slyšet.

Projekt vymyslel před několika lety americký Ind Salman Khan, v té době finanční analytik. Původně natočil vzdělávací video pro svou sestřenici, která zápasila s matematikou. Pro velký úspěch natočil další klipy a umístil je na internet, v roce 2009 založil neziskovou organizaci.

Na Khanově webu je nyní už zhruba čtyři tisíce klipů, téměř tři čtvrtiny se týkají matematiky, přibývá však i materiálů k humanitním oborům. V současnosti videa v USA měsíčně zhlédne šest milionů lidí.

První klipy se do češtiny začaly překládat loni v březnu, v srpnu vznikl web khanovaskola.cz, v říjnu pak stejnojmenné občanské sdružení. Americká videa v Česku překládají dobrovolníci, zatím se do češtiny podařilo převést necelou desetinu materiálu. Některé české školy je už začaly využívat. Cílem sdružení je přeložit všechna videa, 23. března na ČVUT v Praze proběhne překladatelský maraton. 

Klipy jsou dostupné zadarmo, určené jsou především pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. "Student si je může pustit kdykoliv a kdekoliv, nemusí se cítit trapně, pokud něčemu nerozumí. Dají se zastavit a přehrát znovu. Chceme alternativy ke klasickému vzdělávání a zvýšit zájem a podíl veřejnosti na vzdělávání," jmenoval přínos projektu předseda občanského sdružení Khanova škola Otakar Jícha.

Českou verzi projektu v úterý podpořila vzdělávací společnost Scio a český Google. "Je to malý krůček pro školství a velký pro vzdělávání. V USA s tím některé školy začaly systematicky pracovat. Dochází pak k převrácené výuce, kdy výklad probíhá doma a domácí úkoly s pomocí učitele ve škole. Může se to využít buď jako doučování, nebo i přímo v rámci vyučování," řekl šéf Scio Ondřej Šteffl.

Zatím jsou na českém webu pouze Khanova videa s titulky či nadabovaná hercem Sašou Rašilovem. Výhledově se počítá i se vznikem původních českých videí. "Ozval se mi český učitel, který začal dělat vlastní videa, přidat se mohou i další," doplnil Šteffl.

Projekt pochválil i náměstek ministra školství Jindřich Fryč. "Je to dobrý a jednoduchý doplněk pro děti i rodiče. Dovedu si představit, že učitel, který se nebojí moderních trendů, s tím ve vyučování dokáže pracovat," uvedl Fryč. Podle něj tradiční způsob vzdělávání má své limity a mladí lidé stále více znalostí a zkušeností získávají mimo školu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue