Kamba při porodu překousla pupeční šňůru, její mládě se narodilo mrtvé

  13:20aktualizováno  16:20
Gorila Kamba se ani napodruhé nedočkala mláděte. Poté, co jí praskla plodová voda, vyšla i část pupeční šňůry, kterou čtyřicetiletá gorila přetrhla. Tím byl osud mláděte zpečetěn. Podařilo se však zachránit samotnou Kambu, jíž museli provést v anestézii císařský řez, následně jí lékaři také podvázali vejcovody.

Porod gorily začal v neděli dopoledne, kdy jí odtekla plodová voda. Po několika hodinách však přišly první zásadní komplikace a naplnily se obavy, že druhý porod Kamby může být podobně komplikovaný jako ten první před šesti lety.

"Vyšla část pupeční šňůry, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Bohužel tímto bylo rozhodnuto o osudu mláděte," řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Kamba navíc neměla kontrakce a bylo jisté, že mrtvé mládě nedokáže sama porodit. 

"Z toho důvodu byla navzdory riziku, které bylo s tímto krokem spojeno, uspána veterinářem a přemístěna na operační stůl v zázemí pavilonu goril. Ultrazvukové vyšetření provedené gynekologem ukázalo, že mládě nebude možné "vybavit" porodními cestami, a lékaři tedy přistoupili k císařskému řezu," dodal Bobek.

Kamba před a po porodu

Na veterinářích bylo zvíře uspat, vlastní zákrok prováděli gynekologové z fakultní nemocnice v pražském Motole. Byl to první císařský řez provedený u gorily v Evropě.

Dlouho před porodem Kamby tuto možnost veterinář pražské zoo Roman Vodička konzultoval s kolegy v Austrálii a USA, kde jich provedli již několik. Veškeré poznatky pak spolu s humánními lékaři, gynekology i neonatology využili při přípravách na všechny varianty porodu, které u Kamby mohly nastat.  

Březost Kamby byla nečekaná

Do záchrany zdraví Kamby se přímo na místě zapojilo víc než dvacet chovatelů, veterinářů, humánních lékařů i dalšího zdravotnického personálu. Během vlastního císařského řezu lékaři zjistili, že gorila má na děloze šesticentimetrový myom, který bránil plodu sestoupit do porodních cest.

Jakmile se na podzim k překvapení všech ukázalo, že je gorila Kamba březí (pražská zoo to oznámila 1. listopadu 2012), a to přes svůj vysoký věk a fakt, že už přestala cyklovat, byli pro případ jakýchkoliv komplikací v pohotovosti jak chovatelé a veterinář pražské zoo, tak humánní lékaři. Navíc byl v zázemí připraven  improvizovaný, ale dobře vybavený operační sál i pro všechny případy inkubátor pro mládě. Více o přípravách na porod se dočtete zde.

V neděli vzhledem k dramatickému průběhu komplikovaného porodu napřeli v pražské zoo všechny síly k záchraně zdraví a života gorilí matky. Proto se také zoo omezila na kusé zprávy v podobě několika statusů na facebookovém profilu ředitele pražské zoo Miroslava Bobka zde. V pozdních večerních hodinách už bylo jasné, že se Kamba probírá z narkózy, a zoo potvrdila, že mládě bohužel nežije (nedělní informace o porodu zde).

Měsíce trvající příprava na porod se vyplatila, řekl kurátor

"Dlouhodobá pečlivá příprava na všechny varianty porodu se nám absolutně vyplatila. Protože ve chvíli, kdy bohužel nastal ten horší scénář, proběhl absolutně bez větších problémů. Včetně momentu, kdy bylo potřeba oddělit Kambu, což jsme trénovali několik měsíců," uvedl Vít Lukáš, kurátor primátů Zoo Praha. Také konstatoval, že ultrazvukové vyšetření se sice nepodvedlo dotáhnout do úspěšného konce (více o jeho nácviku čtěte zde), ale mělo smysl pro prohloubení vztahu mezi Kambou a chovateli.

Svoji roli sehrála i spolupráce s týmem dobrovolných vodičů kamer (nepřetržitý stream z Pavilonu goril můžete kdykoliv sledovat zde), kteří chovatelům dávali avizo při jakémkoliv divném pohybu Kamby, takže ji měli nepřetržitě pod kontrolou. "Jim také patří poděkování, že nám pomáhali gorily monitorovat 24 hodin denně. A pak samozřejmě týmu humánních lékařů a dalších zdravotnických odborníků, kteří provedli císařský řez," řekl Lukáš.

Během porodu byly gorily velmi nervózní. Celou noc seděly u okýnka směrem do přípravny (kde byl improvizovaný operační sál), aby Kambu mohly pozorovat. "Gorily poznají, když nastane nějaký problém, s čímž už také mají v rámci porodů ve skupině své zkušenosti. Takže ve chvíli, kdy jsme potřebovali, aby ostatní členové skupiny Kambu opustili, abychom ji mohli oddělit a uspat, sami od sebe věděli, že Kambě nechceme ublížit. Což neznamená, že by je to nestresovalo," popsal kurátor primátů.

Ve chvíli, kdy chovatelé Kambu se skupinou opět spojili, i když zatím mají kontakt jen přes mříž, bylo na nich vidět, že jsou rády, že je Kamba v pořádku. "A že s ní mají kontakt, i když zatím ne úplný." Úplný návrat ke skupině odhadují v zoo na sedm až deset dní. Záleží na hojení a na chování skupiny, zda nebude z několikadenního oddělení Kamby moc nervózní. "Pokud se bude chovat jako vzorná pacientka a nebude si vytahovat stehy, aby se rána co nejdříve zahojila, měla by být do deseti dnů zpět u skupiny," doufá kurátor primátů.

Další roli čtyřicetileté Kamby ve skupině vidí jednoznačně. Kamba podle něj zůstane v pražské skupině nezpochybnitelnou autoritou, což dokazuje svými zásahy při jakémkoliv nedorozumění ve skupině, kdy dokáže energicky zasáhnout a postavit se na stranu slabšího. "A nadále zůstane milující tetičkou všem mláďatům. Stále bude mít ostatním gorilám ve skupině co předávat."

Veterináři i gynekologové byli tři měsíce v pohotovosti

Na porod Kamby se veterinární tým Zoo Praha připravoval se svými spolupracovníky už od listopadu. Tři měsíce pak byla skupina zhruba třiceti veterinářů a jejich humánních kolegů připravena 24 hodin denně v případě potřeby kdykoliv pomoci Kambě. "Obecně jsme vše připravili s naším veterinárním týmem, ale vlastní výkon pak provedli humánní lékaři, protože se mnoho nelišil od císařských řezů, jakých na rozdíl od nás provedli mnoho. V tomto směru jsme si tedy mohli dovolit ve prospěch Kamby těžit ze zkušeností porodníků a gynekologů, protože porodní cesty ženy a gorily si jsou velmi podobné," popsal přípravu Roman Vodička, hlavní veterinář pražské zoo.

Na jeho veterinárním týmu tedy stála několikaměsíční důkladná příprava spočívající v kontaktu s kolegy z Austrálie a Ameriky, kde už kolem deseti císařských řezů u goril provedli. Zajistili také veškeré technické vybavení sálu potřebné pro takto náročnou operaci a humánním operatérům doslova připravili Kambu na stůl. "Jednak gorila dobrovolně sama nepřijde k mřížím, aby si nechala píchnout injekci, navíc anestezie u gorily probíhá úplně jinak než u člověka, tam je podobnost čistě anatomická," vysvětlil veterinář.

Teprve když byla Kamba imobilizovaná, přenesl ji veterinární tým spolu s chovateli na operační stůl a předal ji humánním kolegům. "Ti ji zaintubovali a vlastní výkon už si vedli tak, jak potřebovali. V tomto jsme dali na doporučení kolegů ze zahraničí, kteří už zkušenost s císařským řezem u goril měli a postupovali stejně," popsal Vodička, jak porod probíhal.

Teď bude mít veterinární lékař pod dohledem hojení operační rány, což je u gorily složitější než u člověka. "Pokud je žena po císařském řezu, lékař jí nařídí klid a žena je buď doma pod dohledem, nebo hospitalizovaná v nemocnici. Jakmile jsme ale probudili Kambu, stalo se z ní opět nekontaktní zvíře, které nebude poslouchat, že se nemá hýbat a nikam lézt, aby si nepotrhala stehy nebo jinak nezhoršila zdravotní stav. Proto jsme to museli řešit sedativy a dalšími podpůrnými léky, abychom získali co nejvíce času na zhojení rány a nedošlo ke komplikacím."

Kdyby se Kambě stehy uvolnily (mohou ji například začít svědit nebo ji začne bolet rána a začne si jí všímat), opět by ji veterináři museli uspat. "Tomu bychom se rádi vyhnuli. Jednou výhrou je tedy úspěšná operace, ale je před námi ještě dlouhá cesta k uzdravení," konstatoval Roman Vodička.

Kambu operovali porodníci z Motola. Na telefonu byli od Vánoc

Tým humánních lékařů - připravený v případě potřeby Kambě pomoci - byl multidisciplinární. Složený z gynekologů porodníků neonatologů, instrumentářek a dalších odborníků ze čtyř pražských porodnic, konkrétně z Motola, od Apolináře, z Thomayerovy nemocnice a z Bulovky. Těm všem patří poděkování.

"Měli jsme rozepsané služby už od Vánoc. Takže kdykoliv by se Kamba rozrodila, tak byli připraveni přijet ti lékaři z různých nemocnic, kdo měli právě podle rozpisu službu. Samozřejmě jsme vše museli zkoordinovat s ohledem na své služby na našich pracovištích," vysvětlil Radovan Vlk, šéf porodního oddělení gynekologicko-porodnické kliniky v Motole a konstatoval, že shodou náhod nakonec operaci provedli tři lékaři a dva anesteziologové z Motola.

Humánní lékaři měli s veterinárním týmem pražské zoo dopředu domluvené kompetence. Bylo jasné, že do průběhu Kambina porodu zasáhnou pouze tehdy, když bude potřeba operační výkon. Tato situace bohužel nastala.

"Pokud by porod proběhl přirozenou cestou, logicky by se k němu nedostali veterináři ani my. Jakmile ale bylo jasné, že si Kamba přetrhla pupečník a mládě již nemá šanci přežít, začalo se bojovat o život, respektive zdraví matky. Museli jsme vybavit odumřelé mládě z její dělohy," popsal důvody císařského řezu porodník Vlk. 

Kambu připravenou na operaci veterináři tedy převzal do svých rukou operační tým humánních specialistů a provedl ultrazvukové a základní gynekologické vyšetření. "Bohužel se ukázalo, že operace nutná je, jiná cesta nebyla," konstatoval zkušený porodník.

Ačkoliv to ani po ultrazvukovém vyšetření nebylo úplně jasné, ukázalo se během výkonu, že Kamba má na děloze 6cm myom. "To už je myom dost velký na to, aby byl porodní překážkou a hlavička mláděte nemohla sestoupit do porodních cest. Během výkonu tedy padlo rozhodnutí o sterilizaci. Samozřejmě po domluvě s veterináři - šlo o zdraví Kamby - i vedením zoo a chovateli. My jsme v tomto případě byli jen prováděcí síla, nicméně i z pohledu porodníka si myslím, že sterilizace byla správná."

Podezření na myom už lékaři u Kamby měli po zkušenostech z minulého porodu. Protože se ale gorila dopředu vyšetřit nedala, reálně se potvrdila jeho přítomnost až během této operace. Vzhledem ke zdravotnímu stavu by totiž jakékoliv preventivní vyšetření bylo pro Kambu zdravotním rizikem, protože bez anestézie by se provést nedalo.

Autoři: ,

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...