Hasiče udivil mizerný stav domu ve Frenštátě. Některé panely se drolily

  • 213
Loupaly se jako perník, jiné panely se zase drolily. Hasiče při pátrání v troskách zničeného domu v centru Frenštátu pod Radhoštěm udivila velmi nízká kvalita stavby. Pokud by se jejich poznatky potvrdily, mohlo by to znamenat vážný problém při bourání zbytku domu.

Moravskoslezští hasiči mají za sebou několik velmi náročných směn. Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů  zasahovaly v prvních chvílích frenštátské katastrofy, poté hasily obrovský požár a zabránily zřícení objektu. Poté hasiči prohledávali trosky, nacházeli další oběti a zahájili bourací práce. Celkem se v beskydském městě vystřídalo zhruba 150 hasičů.

"Frenštát určitě patřil k nejnáročnějším zásahům za poslední roky. Fyzicky, ale hlavně psychicky," konstatoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Frenštátská tragédie

Zvláště noc z neděle na pondělí, kdy museli velmi pečlivě prohledávat mohutné vrstvy trosek, protože policie pohřešovala pět lidí, byla velmi náročná. "Ještě jsme se uklidňovali, že ti lidé jsou určitě někde na dovolené nebo že to je jen výsledek chaosu po požáru," vzpomíná mluvčí.

Úmysl? Naprostá šílenost

Jenže naděje neměla dlouhého trvání. Před půlnocí objevili první kusy těla, přičemž až rozbor DNA určí, zda dokonce nenašli ostatky dvou osob. A pak největší hrůza...tři tělíčka malých dětí. "Hasiči jsou sice zvyklí na hodně, jsou to tvrdí chlapi, ale také to jsou otcové, takže něco takového s nimi otřáslo," připustil Kůdela.

Zatímco obvykle zasahují u událostí, které vzniknou náhodou nebo třeba nedbalostí, ve Frenštátě od počátku existovala možnost promyšleného činu šílence. "Na tu variantu jsme museli myslet, bylo by to něco naprosto nepochopitelného."

Hasiči si také nemohli nepovšimnout bídného stavu budovy. A to nejen vinou explozí. "Někdy stačilo málo, aby se panel odlomil. Nebo se snadno drolil. Bylo to zarážející," podivil se Kůdela.

Dům se musí zbourat, říká statik.

19. února 2013

Objekt starý zhruba čtyřicet let patřil sdružení vlastníků. Statik rozhodl o jeho demolici, jenže poničený dům tvoří jen jeden vchod ze tří bytovek. Se sousední prostřední má společnou stěnu, která se teď bude muset odřezat. "Nebude to nic snadného," připustil statik.

Lidé se totiž obávají, že pokud výbuchy narušily statiku i vedlejšího vchodu, nemusel by to dům vydržet. A varováním je i kvalita panelů ve zničené bytovce. Navíc domy se stavěly jako jeden blok se třemi vchody, s odřezáváním jedné části se určitě nepočítalo.

Lidé se museli z prostředního vchodu už v neděli vystěhovat, přebývají u příbuzných. Kdy se budou moci vrátit, není jasné. "Ukazuje se, že bourání bude trošičku složitější. Chybí totiž například originální dokumentace od starých domů. A tak se vše zjišťuje na místě," dodal frenštátský místostarosta Pavel Mička.

Vedoucí frenštátského stavebního úřadu Marie Chromčáková řekla, že zbývající část domu bude po jednotlivých podlažích vyztužena. "Potom dojde k postupnému rozebírání konstrukcí tak, aby nedošlo k poškození vedlejšího domu," vysvětlila Chromčáková České televizi.

Demoliční práce začnou nejdříve v pátek.

Poničený dům č. 39 v ulici 6. května definitivně půjde k zemi.

Poničený dům č. 39 v ulici 6. května definitivně půjde k zemi.

  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video