Aktivista dostal za nápisy podmínku. A přišel o kbelík, kolík i štětku

  • 29
Čtyři měsíce vězení s ročním odkladem a propadnutí věci. Tak potrestal pardubický okresní soud psaní politických nápisů na chodník. Miloš Cach takto agitoval v centru Pardubic loni v srpnu.

Předseda senátu Petr Vaněček klasifikoval aktivistovy výtvarné snahy jako přečin poškození cizí věci a s udělením podmínky neváhal.

Kromě toho propadly státu věci použité při páchání přestupku: dva kbelíky, dva štětce, jedna štětka a jednačtyřicet centimetrů dlouhý kolík na míchání vápna s vodou.

Pobyt ve vězení soud Cachovi vyměřil poté, co obviněný aktivista odmítl přistoupit na veřejně prospěšné práce.

"To nepřipadá v úvahu, jsem nevinný. Řádně platím daně a podle ústavy mám právo svobodně vyjádřit svůj názor. Navíc jsem žádnou cizí věc nepoškodil. Vápnem napsaná hesla zmizela z chodníků sama, magistrát je odstraňovat nemusel," zdůvodnil své odmítnutí Cach s tím, že se bude odvolávat třeba až do Štrasburku, bude-li to třeba.

"Celé je to vykonstruované, vymyšlené a postavené na hlavu," uvedl pro MF DNES Cach po skončení procesu, na který přijel svým autem popsaným hesly, která vyjadřují nespokojenost se současnou politickou situací.

"Magistrátu a politickým stranám vadí, že chceme probudit lidi a že chceme změnit volební zákon. Myslejí si, že dostaneme strach a zavřeme pusu. Ale my budeme pokračovat dál a dál budeme usilovat, aby ztratily moc politické strany, které jsou placené z našich daní," dodal aktivista.

Miloš Cach se rozhodl svoji nespokojenost s českou politickou scénou sdělit světu prostřednictvím nápisů na pardubických chodnících. Byla na nich hesla jako "89 = Klausem řízený podvod", "média lžou" nebo "politické strany = chapadla mafie".

Aktivistu poprvé zadrželi v polovině srpna. O pár dnů později, v den výročí sovětské okupace, už psal na chodníky hesla vyzývající k revoltě proti současné politice znovu.

V lednu Cachovi doručili trestní příkaz, v němž mu soud oznámil, že je odsouzen na čtyři měsíce výkonu trestu s osmnáctiměsíčním odkladem a propadnutí věcí spojených s přečinem. K tomu měl magistrátu zaplatit škodu, kterou si radnice vyčíslila na více než dvanáct tisíc korun.

Tuhle část obžaloby Cachovi odvolací soud zrušil s tím, že magistrát nevynaložil žádné prostředky na odstranění nápisů a odkázal město na občanskoprávní řízení, kde může svůj požadavek uplatnit.


Video