VIDEO: Policie získala přístroj, který rychle najde metanol i v lahvi

  • 3
Policie získala novou zbraň v boji s metanolovou mafií. Moderní přístroj zjistí obsah jedu mnohem rychleji a levněji než předchozí přístroje, které měli kriminalisté k dispozici. Navíc nemusejí lahve otevírat a odebírat vzorky, protože sklo nebo plast není pro testování překážkou.

Přístroj jako první v České republice dostala policie v Moravskoslezském kraji.

"Právě tady takzvaná metanolová aféra loni v září začala a bylo tady nejvíce závažných případů, a to včetně těch nejtragičtějších. Proto první přístroj zamířil do Ostravy," vysvětlil policejní prezident Martin Červíček.

V Moravskoslezském kraji zemřelo 23 lidí, policie obvinila 39 výrobců, distributorů i prodejců.

Ostravští kriminalističtí technici Jan Aufart a Jana Pavelková při praktické ukázce nového přístroje na odhalování metanolu. (19. února 2013)

Původně policie zjišťovala metanol v alkoholu pomocí plynové chromatografie. Jenže zkoumání trvalo půl hodiny a mohlo se uskutečnit jen v laboratoři. Případně kriminalisté museli požádat o unikátní pojízdnou laboratoř (více zde).

"Bylo to pomalé a drahé, proto jsme začali používat metodu infračervené spektrometrie," řekl Jan Aufart, vedoucí oboru kriminalistické techniky a expertiz v Ostravě.

Ta už byla podstatně rychlejší, vyhodnocení vzorku trvalo asi pět minut, jenže také až v laboratoři.

Asi tříkilogramový přístroj pracující metodou Ramanovy spektrometrie spojuje všechny výhody. Je poměrně lehký, velmi spolehlivý a vyhodnocení vzorku je také značně levnější.

"Můžeme tedy lahve s alkoholem zkoumat přímo na tržnici, v obchodě, ve skladu, prostě kdekoliv," pochvaloval si kriminalistický technik.

Nový přístroj možná bude použitelný i pro testování alkoholu v barelech. "Snad by to bylo proveditelné, musíme přístroj pořádně vyzkoušet," dodal Aufart.

K hledání časových úspor mají moravskoslezští pádný důvod. Do února nashromáždili 7 570 vzorků alkoholu.