Řidiči ve Zlíně troubili proti rudým, hejtmana zastupitelé podrželi

  • 488
Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák z ČSSD odstupovat nebude, i když tvrdil, že to zváží. Na středečním jednání zastupitelů Zlínského kraje, které opět provázely protesty antikomunistů, hejtmana většina podpořila. Mišák výsledek hlasování nijak nekomentoval.

Hlasování o důvěře hejtmanovi navrhl opoziční zastupitel Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) proto, že Mišák sám na posledním jednání zastupitelů prohlásil, že zváží setrvání ve funkci (více čtěte zde).

Hejtman sám do programu jednání tento bod nezařadil a po hlasování nebylo možné z jeho tváře vyčíst jakékoli emoce. Reagoval pouze tím, že nechal výsledek hlasování na světelné tabuli viditelný o něco déle.

Zato skupina jeho příznivců z řad mladých sociálních demokratů v sále přijala rozhodnutí potleskem.

Troubilo se, dokud nepřijela policie

Přímo do jednací místnosti v 16. patře zlínského mrakodrapu se dostal jen omezený počet lidí. Početnou skupinu tvořil právě sociálnědemokratický dorost.

Kolem sídla krajského úřadu ale bylo živo už od rána. Antikomunisté totiž s předstihem vyzvali řidiče, aby při průjezdu kolem sídla kraje troubili. Výzvu navíc sami podporovali tím, že stáli u hlavní silnice, která vede kolem zlínského mrakodrapu, a drželi transparenty s nápisem Vytrub rudé z kraje.

Řidiči na to hromadně reagovali a troubili až do příjezdu policistů. Ti sice proti demonstrujícím nezasahovali, jejich přítomnost však řidiče přiměla ke klidu a troubení ustalo.

Krátce před začátkem zastupitelstva se antikomunisté ze sdružení Repelent 21 přesunuli k jednacímu sálu. U cesty po nich zbyla zhruba desítka sněhuláků v životní velikosti. Panáci ze sněhu se mračí a drží podobizny Lenina, Brežněva či Gottwalda.

Další pak stojí před sousoším bratří Baťů a jsou k mrakodrapu otočeni zády. Organizátoři protestů původně chtěli otočit samotné sochy, nesehnali však potřebné povolení.

Proto jim alespoň nasadili na ústa roušku s nápisem Rudí smrdí. Stejnou měli i lidé, kteří sledovali dění na zastupitelstvu. Do sálu se jich dostalo jen málo, protože od ustavujícího zastupitelstva, kdy se protestující procházeli přímo mezi zastupiteli (více čtěte zde), se zpřísnily podmínky.

Jednání však bylo možné sledovat také v kavárně ve stejném patře, kde je velkoplošná obrazovka. I odtud se mohli zájemci hlásit o slovo.

Mladí příznivci ČSSD si přivstali

Početnou skupinu těch, kteří byli přímo u zastupitelů, tvořili mladí sociální demokraté, kteří přišli podpořit hejtmana Stanislava Mišáka.

"Stáli jsme u dveří od půl osmé, abychom dostali místo," uvedl jejich předseda Filip Kraus.

Antikomunistům vadí, že sociální demokraté, kteří vyhráli podzimní krajské volby, přizvali do vládnoucí koalice vedle Zemanovců i komunisty. Ti mají v devítičlenné radě dva zástupce, v zastupitelstvu jim patří devět míst.

"Vládnout s komunisty víc než dvacet let po revoluci je nemorální. Chceme, aby se politici dohodli a utvořili koalici bez nich," vysvětlil jeden z hlavních organizátorů odporu Radek Hegmon.

Výsledky voleb, v nichž většinu získala levice, respektuje. "Jde jen o komunisty. Chceme, aby vládly demokratické strany," dodal Hegmon.

S protesty začali už při úvodním ustavujícím zastupitelstvu a nepolevují. Na stranu antikomunistů se postavili i někteří opoziční zastupitelé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video