SimCity

SimCity

Budování města v novém SimCity je parádní zábava. První dojmy

  • 58
Budování vlastního města v novém SimCity je vizuálně přitažlivé, přístupné, ale přesto stále komplexní. A hlavně: pořád je to neskutečná zábava. Propojení s dalšími městy hráčů rozšiřuje možnosti více se specializovat.

SimCity jsem ve svém osobním žebříčku zařadil mezi jednu z nejočekávanějších her letošního roku (čtěte nejočekávanější hry roku 2013 podle redakce). A zatímco můj první tip nevyšel, tedy akce podle filmového Vetřelce, u SimCity vypadá vše v nejlepším pořádku.

Tak jde čas se SimCity

Od grafiky z roku 1989 po velkolepé město dneška.
- prohlédnout galerii

Tak jde čas se SimCity.

Betaverze sice testovala zejména zátěž serverů, nicméně poskytnutá hodina času mi umožnila udělat si o hře jasnější představu. Z mého pohledu je rozhodnuto. Možnost věnovat se hodinu stavbě města jsem využil celkem třikrát, a i když se ještě mohou některé věci pokazit, sám za sebe jsem rozhodnutý si plnou verzi koupit.

Přístupné, přesto komplexní

Základní principy hry vysvětlí interaktivní výuková mise, kterou doporučuji absolvovat. Není to totiž klasická "rozmluva s hlupákem", tedy vysvětlování naprosto zřejmých věcí, ale užitečný souhrn tipů, který pomůže rychle se zorientovat, a to nejen v uživatelském rozhraní.

První věc, kterou ve hře uvidíte, pokud se rozhodnete absolvovat výukovou misi.

Větrná elektrárna zajišťuje přísun elektrické energie pro celé město. Zatím.

Vývojářům skládám poklonu ze jednu věc. Hromadu herních informací, počínaje spokojeností obyvatel přes rozsah působnosti hasičů a konče třeba hromaděním splašků, se daří velmi přehledně podávat v grafické podobě prostřednictvím barevných vrstev.

V kombinaci s velmi intuitivním ovládáním a vizuálně přitažlivým pojetím je tak radost starat se o město. Nikdy jsem neměl pocit, že bych nevěděl, co je špatně a proč. Naopak jsem se mohl věnovat nápravě problému. A když nemohl, bylo to kvůli nedostatku peněz. A o tom hra je.

Cesta je cíl

Podívejme se na způsob, jakým města v novém SimCity fungují. Základem všeho jsou cesty. A to doslova. Kolem silnice nejprve vytyčíme rezidenční zóny, abychom nalákali nové obyvatele. První občané ovšem chtějí někde utrácet peníze, postavíme proto komerční zóny s obchody.

A protože lidé potřebují peníze vydělávat, daleko od rezidenčních a komerčních zón vytyčíme průmyslové zóny s továrnami. A pozor. Silnice zároveň slouží jako rozvod vody a elektřiny, samozřejmě po napojení potřebných budov. K cestám se tak připojuje de facto vše.

Pohled na město v retro filtru.

Veřejné finance je třeba nejen držet pod kontrolou, ale i v zelených číslech. Jinak se rozvoj města zastaví.

Důležitým aspektem je vzájemné ovlivňování staveb, což není pro znalce série žádná novinka. Když v obytné zóně postavím například grilovací altánek a školu, zvýší se nejen spokojenost obyvatel v okolí, ale i cena pozemků. A naopak, nikdo nechce bydlet například vedle továrny, skládky či elektrárny. Nicméně je třeba myslet i na nízkopříjmové obyvatele. Nebo ne? A to jsou jen základy.

Na videu: katastrofy v SimCity

11. října 2012

SimCity umožňuje specializovat se a hlavně nakupovat zdroje, například elektřinu, od sousední hráčských měst. Hodina času mi naneštěstí neumožnila funkci plně využít, ale potenciál je obrovský. Určitě vás napadne postavit si vyspělé město zaměřené na kulturu a turisty, zatímco špinavou práci necháte na sousedech. Nebo obráceně. Jak dobře to bude ve výsledku fungovat, však ukáže až plná verze. Potěší, že už při budování je vidět, kam mohou sahat budoucí budovy.

Baví mě vizuální stránka, kdy si lze město prohlížet ze všech stran a libovolně přibližovat či oddalovat. V přímém přenosu tak například sledujete, jak se kvůli nové výstavbě tvoří na vytížené komunikaci zácpa, která po postavení obchvatu zase mizí. Nebo jak rostou do výšky nové budovy.

Sociální aspekt SimCity v podobě "herního tipu": lidé bez domova se budou shlukovat v parcích a zabírat drahocenné místo.

Veřejný grilovací altánek zvýší nejenom spokojenost obyvatel v okolí, ale i cenu pozemků.

Silnou stránkou je i dobře a logicky rozvrstvené záložkové ovládání. K dispozici je i hromada grafických filtrů, které mohou podtrhnout náladu města. Překvapilo mě, že hra se svižně hýbe i na mém obstarožním, zhruba pět let starém počítači.

Žádná velkoměsta

Trochu mě také překvapila velikost plochy, na které stavím. Není totiž tak velká, jak bývávalo zvykem. Vývojáři ostatně dodávají, že největší město v novém SimCity odpovídá zhruba střední mapě ve čtyřce.

Nelibost také vzbudila nutnost být neustále on-line, kdy mnoho procesů probíhá na straně serveru. Na jednu stranu musím uznat, že propojení měst hráčů skýtá nebývalý potenciál. Na druhou stranu funkci spolupráce s okolními městy šlo simulovat i off-line.

Zamrzí také, že například Eiffelova věž či Big Ben jsou k dispozici pouze v dražší deluxe verzi hry nebo jako placený balíček.

Přesto jsou mé dojmy jednoznačně pozitivní. Těším se, až vyzkouším různé způsoby, jak město budovat. Byla by škoda, kdyby to nedopadlo. Hra vychází 7. března na PC a MAC, opatřena bude českými titulky.