Aleš Hemský z Edmontonu.právě překonává coloradského gólmana Semjona Varlamova.

Aleš Hemský z Edmontonu.právě překonává coloradského gólmana Semjona Varlamova. | foto: Reuters

Českou kanonádu v NHL táhli Hanzal, Hemský, Vrbata, Plekanec a Židlický

• 10
V sedmi sobotních zápasech NHL bodovalo hned deset českých hokejistů. Nejvíce byli vidět útočníci Martin Hanzal (2+1) a Aleš Hemský (2+0). Prvně jmenovaný centr společně s Radimem Vrbatou (1+0) výrazně přispěl k výhře Phoenixu. V dresu Edmontonu sehrál obdobnou roli Hemský a gól slavili také montrealský Tomáš Plekanec a obránce New Jersey Marek Židlický.

Po dlouhých sedmnácti nevyužitých přesilovkách se speciální formace Phoenixu prosadila v ten pravý čas, když na startu třetí třetiny domácího souboje s Columbusem ukončila průběžnou remízu 3:3.

Češi v NHL

1. Patrik Eliáš (NJD) 15 z. (4+15) - 19 bodů
2. Tomáš Plekanec (MTL) 14 z. (7+5) - 12 b.
3. David Krejčí (BOS) 12 z. (4+8) - 12 b.
4. Radim Vrbata (PHX) 15 z. (4+8) - 12 b.
5. Jaromír Jágr (DAL) 14 z. (4+7) - 11 b.
6. Jakub Voráček (PHI) 16 z. (3+8) - 11 b.
7. Martin Hanzal (PHX) 11 z. (7+3) - 10 b.
8. Aleš Hemský (EDM) 14 z. (7+3) - 10 b.
9. T. Fleischmann (FLO) 14 z. (4+6) - 10 b.
10. Jiří Tlustý (CAR) 13 z. (5+4) - 9 b.

Autorem klíčové branky byl český centr Martin Hanzal, jenž navíc v samotném závěru svou druhou trefou dne a celkově již sedmou sezony uzavřel skóre na konečných 5:3.

Odchovanec českobudějovického hokeje si ke dvěma zásahům ze třetího dějství připsal ještě v 7. minutě asistenci u trefy krajana Radima Vrbaty. Ten ovšem vinou zranění v průběhu druhé třetiny musel odstoupit.

Kromě Hanzala a Vrbaty se do statistik v dresu vítězného Phoenixu zapsal i bek Rostislav Klesla (0+1). Za hostující Blue Jackets si pak shodnou bilanci odnesl veterán Václav Prospal, jenž v den zápasu slavil své 38. narozeniny.

Hemský dvěma góly přispěl k obratu Edmontonu

Hokejisté Edmontonu zasypali Semjona Varlamova v brance Colorada rekordními 56 střeleckými pokusy a za svou aktivitu byli odvděčeni výhrou 6:4. Vývoj duelu však pro domácí Oilers nebyl ideální, když na startu druhé dvacetiminutovky prohrávali už 1:4. Jednou přihrávkou se na skvělém vstupu Avalanche do utkání podílel i Milan Hejduk.

V dalším průběhu už ale sázeli góly jen střelecky nadprůměrně aktivní hráči Edmontonu. V 36. minutě velký obrat odstartoval Ryan Nugent-Hopkins a před druhým odchodem do kabin se v utkání podruhé prosadil ještě Aleš Hemský.

Český technik si udělal z obránce Colorada Shanea O'Briena doslova tréninkový kužel a rychlou kličkou oklamal rovněž brankáře Varlamova.

V třetí třetině navázal na dvě trefy Hemského shodným počinem kanadský mladík Jordan Eberle a rozdílový gól duelu zaznamenal Švéd Magnus Pääjärvi, jenž byl zapsán na soupisku na poslední chvíli. Z listiny nehrajících náhradníků byl přeřazen poté, co se při rozbruslení zranil Lennart Petrell.

"Už se možná ládoval hot-dogem, když jsme jej připisovali na soupisku. Ani se pořádně nerozcvičil a nakonec dal rozdílový gól," radoval se z výkonu svého svěřence kouč Ralph Krueger.

Plekanec gólem pojistil výhru Montrealu

Třetí výhru v řadě a celkově devátou z dosavadních patnácti startů vybojovali v sobotu hokejisté Montrealu poté, co si poradili 4:1 s trápící se Philadelphií.

Branku vítězů úspěšně hájil slovenský reprezentant Peter Budaj, jenž dostal šanci na místo nemocné jedničky týmu Carey Priceho. Budaj kryl 18 střel a od čistého konta jej dělila pouze jediná trefa Flyers z hole Danny Brierea, kterému asistoval Jakub Voráček.

Svou sedmou brankou sezony k dvoubodovému zisku Canadiens přispěl centr Tomáš Plekanec, jenž společně s Hemským a Hanzalem kraluje průběžné střelecké tabulce Čechů v NHL.

Židlický za asistence Eliáše korigoval porážku New Jersey

Den po výhře 5:3 nad Philadelphií zavítali hokejisté New Jersey na led Islanders, kteří si na aktuálního lídra Východní konference vyšlápli výsledkem 5:1.

Hlavní roli na úspěchu Ostrovanů sehrál centr John Tavares (3+1) a jeho parťák z elitního útoku Matt Moulson (1+3). Prvně jmenovaný kanadský útočník nasázel svůj čtvrtý hattrick kariéry v NHL.

Alespoň čestnou trefu Devils obstaral obránce Marek Židlický, jenž v 49. minutě po asistencích Patrika Eliáše a Ilji Kovalčuka využil přesilovou hru. Díky přihrávce bodoval Eliáš už počtvrté za sebou a s 19 zápisy (4+15) figuruje na 7. místě produktivity celé soutěže.

Tampa Bay uspěla v přestřelce s Floridou

Jak domácí Florida, tak Tampa Bay vstupovala do druhého vzájemného derby zkrácené sezony NHL s nepříznivou bilancí z posledních dní. Panthers usilovali o ukončení třízápasové série porážek a Lightning nezvítězili dokonce v šesti posledních startech.

Souboj dvou výsledkově trápících se celků však diváky v aréně BB&T Center rozhodně nenudil, přestože se nakonec radovali hosté. K vidění bylo celkově 13 branek a vedení se přelívalo z jedné strany na druhou.

Florida s českým duem Filip Kuba - Tomáš Fleischmann se ujala náskoku už po 48 vteřinách, následně však musela dohánět ztrátu. Podruhé šli domácí do vedení až na startu třetího dějství. Tampa se ale nepříznivého stavu 3:5 nezalekla a zásluhou druhé trefy v duelu z hole kanonýra Stevena Stamkose a přesné střely Teddy Purcella z času 59:49 si v závěru ještě vynutila prodloužení, které po 79 vteřinách ukončil Benoit Pouliot.

Toronto - Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
4. McLaren, 49. Bozak, 60. Liles. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19 537.

Montreal - Philadelphia 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
9. Gallagher, 22. Desharnais, 45. Plekanec, 59. Bourque - 34. Briere (Voráček). Střely na branku: 29:19. Diváci: 21 273.

NY Islanders - New Jersey 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
37., 39. a 55. Tavares, 40. Moulson, 60. Grabner - 49. Židlický (Eliáš). Střely na branku: 33:31. Diváci: 15 488.

Edmonton - Colorado 6:4 (1:3, 2:1, 3:0)
20. a 37. Hemský, 49. a 59. Eberle, 36. Nugent-Hopkins, 59. Pääjärvi - 2. McLeod (Hejduk), 19. Duchene, 20. McGinn, 47. Mitchell. Střely na branku: 56:29. Diváci: 16 839.

Nashville - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
14. Legwand, 30. Weber - 18. Beleskey, 37. Maroon, rozh. nájezd Perry. Střely na branku: 34:22. Diváci: 17 322.

Phoenix - Columbus 5:3 (3:2, 0:1, 2:0)
49. a 59. Hanzal (na druhou Klesla), 6. Moss, 8. Vrbata (Hanzal), 18. Chipchura - 3. Boll (Prospal), 9. Calvert, 26. MacKenzie. Střely na branku: 35:20. Diváci: 15 425.

Florida - Tampa Bay 5:6 v prodl. (1:2, 2:1, 2:2 - 0:1)
1. Matthias, 23. Skille, 40. Smithson, 42. Huberdeau, 44. Kopecký - 5. a 62. Pouliot, 24. a 48. Stamkos, 7. Killorn, 60. Purcell. Střely na branku: 30:36. Diváci: 17 009.