KRÁTER. Největší meteorit, který od roku 1908 zasáhl Zemi, dopadl zřejmě do

KRÁTER. Největší meteorit, který od roku 1908 zasáhl Zemi, dopadl zřejmě do jezera Čebarkul. Kráter měří osm metrů. | foto: AP

Hlavní meteorit dopadl do jezera Čebarkul. Díra v ledu má osm metrů

  • 132
Rusové našli místo dopadu hlavního meteoritu, který způsobil velké škody v uralské oblasti. Kosmické těleso dopadlo do jezera Čebarkul, zhruba 70 kilometrů západně od Čeljabinsku. Za sebou nechalo díru v ledu o šířce asi osmi metrů. Zvýšenou radiaci přístroje nezaznamenaly.

Meteorit podle posledních informací spadl do jezera kilometr od města Čebarkul v Čeljabinské oblasti. Ruská akademie věd se domnívá, že meteorit před vstupem do atmosféry vážil deset tun a letěl rychlostí asi 20 kilometrů za sekundu. Rozpadl se zhruba ve výšce 30 až 50 kilometrů.

Podle ruských úřadů hledá místa, kam dopadly úlomky meteoritu, na 20 tisíc lidí a 4 tisíce pátracích vozidel. Vzlétlo také osm letadel ruského ministerstva pro mimořádné události, jež monitorují škody.

Další hledání úlomků meteoritu přerušila tma, ale po rozednění budou pátrací týmy pokračovat. Úlomky už údajně byly nalezeny nejen v okolí jezera Čebarkul, ale i u města Zlatoust, které leží od místa dopadu asi 50 kilometrů západním směrem.

Déšť meteoritů zaznamenali kromě Čeljabinské oblasti také lidé v Kurganské a Ťumenské oblasti, v Baškortostánu a na severu Kazachstánu. Po dopadu meteoritu se domy otřásaly a okenní tabulky praskaly i ve městech Satka, Korkino a Kopejsk, vzdálených od místa dopadu asi 80-120 kilometrů.

Na úlomky meteoru se teší především ruští vědci, pro které úlomky meteoritu představují cenný studijní materiál. Na události ovšem chtějí vydělat i podnikaví Rusové, kteří úlomky vesmírného tělesa začali pohotově nabízet v internetových aukcích.

Čeljabinský metropolita Feofan vidí v dopadu planetky Boží znamení. "Domnívám se, že meteor připomněl nejen lidem na Urale, ale celému lidstvu, že žijeme ve velmi křehkém a nepředvídatelném světě," prohlásil podle agentury RIA Novosti ruský duchovní.

Tisíc zraněných

Tlaková vlna, která následovala dopad meteoritů, zranila víc než tisíc lidí, z toho přes 200 dětí. Podle agentury Interfax zůstalo po ošetření v nemocnicích 43 lidí, jejichž stav lékaři považují za vážný. Na jednotce intenzivní péče leží v těžkém stavu dva lidé, na které dopadly celé okenní rámy vyražené tlakovou vlnou.

Místní média v Čeljabinsku píší, že vypadl internet a mobilní síť. Jedna z částí meteoritu dopadla na továrnu zpracovávající zinek a poničila zeď a střechu jednoho objektu v areálu. Poškozena byla i hokejová hala, v níž se měla odehrát utkání Kontinentální ligy. Celkové škody v oblasti se prý vyšplhají přes miliardu rublů.

Podle magazínu Natural news se jedná o největší kámen, který zasáhl planetu od slavné Tunguské události v roce 1908. Výbuch měl mnohem větší sílu než třeba podzemní jaderný test KDLR, který se uskutečnil před pár dny.

Zmatená média

Ruské sdělovací prostředky ovšem zprvu informovaly o události poněkud chaoticky. Státní televize, která přinášela nejčerstvější novinky, se dokonce nechala napálit a zařadila do vysílání záběry z internetu, na nichž hořel obří kráter. Hlasatel oznámil šokovaným divákům, že právě tam dopadl meteorit.

Podívejte se na video, které ruská televize vydávala za záběry kráteru:

Ve skutečnosti se ale jednalo o snímky plynového naleziště v Turkmenistánu, kde se počátkem 70. let propadla půda a z podloží unikající plyn vzplanul. Kráter, nazvaný Brána do pekla, hoří dodnes.

Jezero Čebarkul, Rusko

Jezero Čebarkul, Rusko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video